Hledáme si partnera V.

- Hledáme si partnera V.
Rubrika:  Smyslná

Hledáme si partnera V.

20.03.09, 07:50, autor: Plavovláska
Abychom si partnera mohli udržet, potřebujem předem vědět, co od vztahu oba čekáme. Důvody pro hledání partnera jsou různé a "abych nebyl(a) sám/sama" je klišé, které nemyslíme vážně.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Skutečně nikdo si nehledá partnera jen proto, aby nebyl sám. To by nám stačil jakýkoliv náhodný kolemjdoucí, na trávníku se povalující bezdomovec, ale nakonec i pes nebo kočka. Partnera pořebujeme z mnoha jiných důvodů. Problém je právě v těch důvodech. Aby mohl vztah fugovat je třeba, aby se důvody obou zúčastněných alespoň v několika bodech protly. Říkejme jim vztahové důvody.

 

Jsou  vztahové důvody, které na první pohled vypadají důležité - zplodit dítě (děti), vychovávat děti, budovat majetek, mít náhradu rodičů (tedy někoho kdo se bude o mně starat), mít někoho o koho se budu starat já. Ale jsou také důvody, které mohou být na první pohled velmi malicherné - moci si dělat nerušeně svého koníčka, účastnit se speciálních akcí (meditace, technopárty), mít vůdčí postavení. Na rozpadu vztahu se však podílejí všechny důvody stejně. Jestliže nedojde k naplnění očekávání, nemusí být ani důvod takový vztah udržovat. Mějme na paměti, že důvody jsou pro každého z nás různě důležité a co nám přijde významné, může druhá strana považovat za věc naprosto bezvýznamnou.

 

Představme si, že napřiklad začnete chodit s partnerem, který hraje počítačové hry. Věnuje tomu veškerý čas, vyhledává si speciální nastavení počítače, nakupuje kvůli nim nejnovější hardware. Prostě je to jeho hlavní zájem. Jde do vztahu s tím, že zatímco doma (nebo v předchozím vztahu) jsou mu kladeny překážky, je mu tato činnost zakazována nebo z nemožňována, tak v novém partnerském vztahu bude tato činnost tolerována či dokonce podporována.

 

Vám se také nelíbí, jak moc času hraním počítačových her tráví, ale říkáte si že "po svatbě" nebo prostě jen později, až spolu budete bydlet, mu to zatrhnete. Vaše důvody jsou totiž jiné, chcete mít děti, jezdit na exotické dovolené, nebo na vodu na Sázavu. Tedy - jdete do toho už s falešným postojem. On si myslí, že se naplňuje jeho významný vztahový důvod a je spokojený. A bude spokojený do okamžiku, kdy zjistí, že tento jeho hlavní důvod partnerství nebo manželství neplní. Pak začne být nespokojený a frustrovaný. Bude záležet na dlaších okolnostech jak dlouho v tomto stavu vydrží. Například existence potomstva. Ovšem dříve nebo později se takový vztah postavený na falešných očekáváních zhroutí a partner si půjde dál hledat někoho, kdo jeho "důvody vztahu" bude splňovat.

 

Ve skutečnosti je to opravdu velice filigránská práce najít partnera, jehož " vztahové důvody" se blíží těm našim co nejvíce. Čím více společných důvodů naleznete, tím větší šanci na úspěch máte. Když mluvíte s lidmi vztahově zkušenými zpravidla vám řeknou, že nejdůležitější je se cítit s tím druhým dobře. Ano a to je skutečně nejpodstatnější. A cítíme se dobře s tím, jehož vztahové důvody se nejvíce podobají našim.

 

Rozdílné až neslučitelné vztahové důvody stojí za naprostou většinou rozpadů vztahů.

 

 

Některé vztahové důvody:

- Mít děti

- Nemít děti

- Mít svatbu

- Mít vztah beze svatby

- Mít vlastní dům

- Rozmnožovat majetek

- Mít peníze bez námahy

- Moci se věnovat svým koníčkům

- Mít někoho, o kom budu rozhodovat

- Mít někoho kdo bude rozhodovat o mně

- Mít někoho, kdo za mě bude vyřizovat nepříjmnosti

- Mít někoho, kdo bude zajišťovat přísun peněz

- Mít někoho, kdo mi bude dobře spravovat moje peníze

- Nemuset se starat o provoz domácnosti

- Mít někoho, kdo mi bude udržovat nemovitost

- Mít někoho, kdo se bude starat o zahradu, pole

- Oprostit se od bývalé rodiny a příbuzných

- Vymanit se z vlivu rodičů

- Mít větší rodinu, okruh příbuzných

- Podnikat s partnerem

- Mít partnera, aby kryl mou skutečnou sexuální orientaci

 

Vztahových důvodů je obrovské množství a jsou zde vypsány skutečně jen některé. Když se na ně podívat, určitě vám některé připadají jako nesmyslné a hloupé - přece kvůli tomu do vztahu nikdo nepůjde. Chyba. Věřte tomu, že půjde. Jen prostě tyto vztahové důvody nejsou důvody vašimi.

 

Než půjdete do vztahu, tak je dobré si nejdříve velice pečlivě ujasnit své vztahové důvody. Je třeba být k sobě upřímní. Pokud hledáte kutila, který vám dům vybaví vlastnoručně vybavenými poličkami a skříňkami nebo hledáte-li dobrou hospodyni, která vám navaří, vypere a domeček bude jako ze škatulky, neváhejte si to přiznat. A myslím to smrtelně vážně. Pokud totiž popřete vlastní vztahové důvody, tak máte na malér zaděláno rovnou.

 

Až si ujasníte vlastní pak se zkuste vyzkoumat partnerovy důvody. Je jasné, že to nejde ze dne na den. Musíte sledovat jeho chování, výroky a pečlivě zkoumat. Nebo, pokud se na to cítíte, zkuste přijít rovnou s otevřenými kartami a naprosto vážně si promluvit. Mějte na paměti, že to co vám vadí teď, bude po svatbě (při společném bydlení) vadit mnohonásobně víc.

 

 

 

 

Nepřehlédněte:

Hledáme si partnera I

Hledáme si partnera II

Hledáme si partnera III

Hledáme si partnera IV

 

 

Přečtěte si také:

Rozešli jsme se, co dál?

Přenošený vztah

Nevěra, žárlivost, kariéra a další ničitelé vztahů

Jsem single a co má být?

Nevěra a její nejčastější důvody

Sex s tebou mě nebaví

Když pravda je horší než lež

 
 

ANKETA: Kolik máte za sebou "vážných" vztahů?

Hlasuj pro možnost 4
Hlasuj pro možnost 3
Hlasuj pro možnost 2
Hlasuj pro možnost 1

Celkem: 71 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 • Jiří 29.03.09, 23:20

  Rozbalit 1.

 • Jiří

  Hledáte brigádu? Vydělávejte příjímáním reklamních emailů, jde o prověřenou českou firmu. Měsíčně se dá vydělat i přes 1000,- Pro bližší info pište na jiri.elbl@gmail.com.

 • Jitka 30.03.09, 12:40

  Rozbalit 2. Souhlas

 • Jitka

  Souhlasím s autorkou, ale připadá mi opravdu divné, že je tohle potřeba říkat. Je snad logické, že pokud máme s partnerem rozdílné názory na svatbu, děti, vedení domácnosti nebo peníze, tak to nemůže po odeznění hormonální bouře fungovat. Ale upřímně...myslím, že tuhle chybu dělají hlavně ženy. Nechápu, co je pudí k přesvědčení, že partnera změní...a proč to vůbec chtějí?!? jakoby neměly ani základní úctu k partnerovi - to, že partner si ji mnohokrát nezaslouží je zas jiná věc...Pokud je partner nepřizpůsobivý nebo idiot nebo obojí, pak nechápu klasické "ale já ho miluju". Prostě se smířím s tím, že jsem se zamilovala do pitomce a jdu dál. Přebolí to. Věřte, že přebolí...

 
Profil blogu
Profil sekce "Smyslná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:56:37

Přístupů:
1313137

RSS:
Toplist