Nevěra, žárlivost, kariéra a další ničitelé vztahů

- Nevěra, žárlivost, kariéra a další ničitelé vztahů
Rubrika:  Smyslná

Nevěra, žárlivost, kariéra a další ničitelé vztahů

05.06.20, 00:00, autor: Plavovláska
Známe to všichni. Velká láska, nic není nemožné, nic není překážkou, milujeme se ve dne v noci, přisaháme si věčnou lásku, jeden pro druhého jsme se narodili, jsme si tak jisti, že právě jen tohoto a nikoho jiného. A pak se najednou začne všechno kazit. Den po dni a hodinu po hodině si najednou uvědomujeme, co všechno nám na tom druhém vadí.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Vidíme věci, které jsme dříve neviděli, vnímáme nepříznivě charakterové vlastnosti, které jsme dříve přehlíželi. Najednou se všechno bortí a vy všechno vidíte jinak. Co se to stalo? V podstatě nic, jen přešla fáze milostné fascinace, my tomu říkáme romanticky zamilovanost. Teď by ovšem místo rozčarování měla nastoupit láska.

To je fáze, kdy partnera milujeme, ale už nejsme slepí k jeho chybám a vnímáme je. A v této fázi je třeba začít na vztahu velmi intenzivně pracovat. Protože právě teď budujeme základy stavby. A podle toho, jak se nám je podaří zpevnit, tak bude později silný náš skutečný partnerský vztah.

A že skutečně silný být musí to mi věřte. Nebudete žít v pohádce a je naivní se domnívat, že právě vám se běžné vztahové problémy vyhnou. Nevyhnou. Ale můžete na ně být připraveni a počítat s nimi. Proč končí více než polovina manželství rozvodem? Lidé nejsou na problémy připraveni a nedokáží je řešit a čelit jim.

Povězme si, jaké nejčastější „neřešitelné“ problémy nás ve vztahu čekají.

 

 

 

Žárlivost
Žárlivost je něco, co docela určitě zničí i tu největší lásku. Normální člověk od žárlivého partnera utíká co mu nohy stačí. Scény, výčitky, podezírání, jed který odevšad stále kape, ubije každého. Jak toho, který žárlí, tak toho, který je žárlivosti vystaven. Nemluvíme teď o běžné žárlivosti, která dokonce může být příjemným zpestřením vztahu. Mluvíme o chorobné žárlivosti, která si toho druhého cele přivlastňuje, omezuje ho a svazuje. Vaše obviňování partnera z nevěry ho docela určitě dožene k tomu, aby nevěrný byl. A to ne nějak neškodně, protože ho prostě už nevzrušujeme, ale bude si vědomě nebo podvědomě hledat partnerku novou. Takovou, která ho nebude svazovat a dusit. Proto: Chcete-li se spolehlivě partnera zbavit, žárlete na něj, dělejte mu scény, vyčítejte mu, že pozdravil sousedku, nebo šel s kolegyněmi na oběd. Říkejte mu často „s kterou jsi zase byl?“ Vcelku logicky si pak váš partner řekne, pokud mám za to dostávat vynadáno, pak to prostě budu dělat. Proč pykat nevinně?

 

 

Špatný sex
Sex problémem ve vztahu? Jistěže ano! Věřte tomu nebo ne, někteří lidé se neumějí milovat. Sex je jednou z nejdůležitějších součástí partnerského života. A nedá se nahradit ničím jiným. Pokud si nevyhovujete po sexuální stránce a nesnažíte se s tím něco udělat, tak „ono se to nepoddá“. Od začátku se snažte, aby se milování líbilo vám i partnerovi. Mluvte o tom co je vám příjemné a co chcete. Zkoušejte nové věci. V milování není nic zakázané nebo neslušné. Cokoliv je vám oběma příjemné a chcete to, je dobré. Katem vztahu je odbývání sexu. Velice nebezpečné  a ženami často provozované je předstírání orgazmu. Vede to totiž k tomu, že se muž přestane snažit – dosahujete přece orgazmu tak lehce a rychle. Navíc sama sebe ochuzujete a ničíte si jednu z nekrásnějších vztahových záležitostí. Nebude vás pak milování bavit, budete se mu vyhýbat a nastoupí tolik zprofanované „bolí mě hlava, miláčku“. A to už je skutečný tobogán, kdy vede jenom cesta dolů.

 Nevěra
Ano, je to právě nevěra, která je spolehlivou metlou vztahů a stojí za naprostou většinou rozvodů a rozchodů. Převládá názor, že pokud už k nevěře doje, je to signálem toho, že vztah je mrtvý a nestojí za nic. Je to poněkud zastaralý názor a velmi destruktivní. Ničí spolehlivě i velmi dobré vztahy a fungující manželství.  Protože, možná to bude pro některé (možná i většinu) z vás velké překvapení, ale ve skutečnosti nevěra nemusí znamenat vůbec nic. A když říkám nic,  myslím tím opravdu NIC. Nedávno jsme si pověděli o tom, jak funguje lidská sexualita (Sex s tebou mě nebaví). Dlouhodobý partner nás prostě vzrušuje stále méně a méně a není to ničí chyba. Prostě jen náš podvěsek mozkový přestává reagovat na tento sexuální podnět a nevylučuje příslušný hormon.. Pak se samozřejmě velice lehce stane, že jeden z partnerů (případně oba) „selže“. Pokud s tím skutečně budeme předem počítat, nemůže nás to zaskočit.  Jestliže váš vztah normálně funguje a hlavně,  pokud máte děti, je naprosto zhůvěřilé nevěru řešit rozchodem nebo rozvodem. A prozradím vám ještě jedno velké tajemství: Na nevěře není ani zdaleka nejhorší ten akt samotný, tedy že váš partner „zasunul“ někam jinam. Daleko nejhorší jsou lži a podvody, které ji provázejí. Proto: Nepátrejme! Neptejme se, kde partner byl, s kým byl a co dělal. Nečtěme jeho smsky, nedívejme se mu do mailu. Umožněme si mezi sebou navzájem si nelhat. Nevyčítejme a nepodezírejme. Povznesme se nad to a zkusme si to zlehčit (velmi nadneseně) tím, že partnerka se chodí najíst do restaurace a přitom si nebude brát kuchaře, nebo partner použije pisoár a nevezme si ho pak domů. Prostě jen řešíme své potřeby. Nenamlouvejme si,  že je to lehké – není. Naopak, je to velice obtížné. Ale pokud to dokážeme, máme z 90 % vyhráno.
Kariéra
Kariéra, podnikání, zaměstnání, práce je dalším ničitelem vztahu. Bývá velice často požíračem času, nemáme jeden na druhého čas, neumíme si to uspořádat tak, abychom na sebe čas měli. A pak nastoupí další fáze, kdy si ani ten čas udělat nechceme. Protože čas s partnerem, který naše pracovní a časové vytížení nese špatně, se pak mění ve vodopády výčitek a v hádky. Víte jak probíhá výcvik štěňat? Tak, aby k vám na zavolání přiběhla? Musíte je k sobě volat a lákat tak dlouho až než přijdou a pak je odměnit – pohlazením, pochvalou, pamlskem. Největší chybou je, když neposlušné štěňátko, které k vám konečně po mnohém úsilí přijde, potrestáte. Vytvoří si spojení – přijdu a následuje trest! A máte zaděláno na to, že vás poslouchat prostě nebude nikdy. A kupodivu ono to stejně funguje i ve vztahu. Pokud si váš partner udělá konečně čas a tráví ho s vámi, nesmíte mu začít vyčítat jeho zaneprázdněnost. Naopak. Snažte se, aby chvíle společně strávené byly naopak velmi krásné a plné příjemných věcí. Tak, aby partner sám měl potřebu si tyto příjemné věci zopakovat a snažil se si ten čas udělat. Že je to těžké? Ano je! Ale proč by budování pevného vztahu mělo být lehké? Vždyť všechno, co má nějakou hodnotu, stojí tomu odpovídající úsilí.
Peníze
Peníze jsou též velice častým ničitelem vztahu. Především nejsou-li, nebo je-li jich málo. Velmi mladí lidé a nenapravitelní idealisté často a rádi prohlašují, že jde především o lásku a peníze degradují divže na něco nečistého až  zlého. Skutečnost je taková, že postoj k penězům ve smyslu „nezajímají mě“ si mohou dovolit jen lidé, kteří je mají. Pokud ale vy budete muset řešit z čeho zaplatit nájem, inkaso, telefon, později kočárek, plínky a stravné ve školce, tak se vám dobře žít nebude. Časté hádky, výčitky, slzy a vzájemné trápení je jen velmi slabým výčtem toho, co nedostatek peněz dokáže všechno způsobit. Samozřejmě opačný extrém, tedy bezhlavá honba za penězi, dokáže vztah přeorat také. Platí tedy, že je třeba se dohodnout už na začátku, jak bude fungovat ekonomika partnerství.Rodinné zátěže
Problémy do našeho svazku se přenášejí velice často z rodin ve kterých jsme vyrůstali. Tam jsme si vypěstovali návyky, tam jsem měli vzory toho, „jak má rodina vypadat“ a  tyto rodiny a její zvyklosti si vlečeme sebou do našeho partnerství (manželství).  Je dobré si velice dobře povšimnout, jak funguje rodina našeho partnera a jsou-li jeho návyky a představy o chodu rodiny slučitelné s představami našimi. Velice těžko se bude žít s partnerem, který si po sobě není zvyklý uklidit ani talířek, pokud jsme my vyrůstali v rodině, kde tatínek běžně uklízel, vařil a vůbec se staral o chod domácnosti. Na začátku je třeba si o tom promluvit a jasně si stanovit, kdo co bude dělat a co od toho druhého očekáváte. Jinak to může vést k tomu, že můžete vést dlouhé a vyčerpávající hádky o to, kdo vynese odpadkový koš. V žádném případě nenechejte nijak zasahovat své rodiče a příbuzné do chodu vaší domácnosti. To je naprosto nepřípustné. Je to vaše domácnost a záleží jen na vás jak si ji uspořádáte. Pokud vám vyhovuje oběma hromada ponožek v obýváku na zemi, pak do toho nikomu nic není. Ani vaší mamince!Alkohol, drogy, gamblerství
O tom jsem psát ani nechtěla. Jen opravdový hlupák jde do vážného vztahu s alkoholikem, feťákem nebo gamblerem. A řeči o tom, jak ho moje láska spasí a zachrání jsou každému se špetkou zdravého rozumu směšné. Pokud s ním začnete chodit v době, kdy tyto činnosti provozuje, nikdy v budoucnu jich kvůli vám nenechá. Naopak hrozí velice akutní nebezpečí, že vás strhne sebou. Ve skutečnosti sem do téhle oblasti, ničení vztahů, tak úplně nepatří.  Nebo jen velmi částečně. A to jen v případě, že váš partner propadne těmto démonům až v době, kdy už s ním dlouhodobě žijete a nebo dokonce máte rodinu. Pak je mi vás moc líto, protože pravděpodobnost udržení takového vztahu je skoro nulová. A i když ho milujete, pokuste se co nejdřív zachránit co se dá. Majetek, finance, šperky – všechno si pečlivě zabezpečte, protože to je většinou to jediné co je ve vašich silách. S partnerovým problémem se obraťte na odborníky – ony se ty šance o moc nezvýší, ale jsou alespoň nějaké.

 

 

Přečtěte si také: Sex s tebou mě nebaví

                        Rozešli jsme se, co dál?

 

 

 

ANKETA: Co je podle vás největší zhoubou pro vztah?


Celkem: 546 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Archív 2010
 
Profil blogu
Profil sekce "Smyslná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:56:37

Přístupů:
1344345

RSS:
Toplist