Antikoncepce: Přerušovaná soulož

- Antikoncepce: Přerušovaná soulož
Rubrika:  Zdravá

Antikoncepce: Přerušovaná soulož

01.10.08, 08:43, autor: Plavovláska
Zřejmě vůbec nejstarší historicky doložená metoda antikoncepce, o které se můžeme dočíst již v Bibli. Provozoval ji jistý Onan, po němž pak neprávem byla nazvána eroticko-sexuální praktika - onanie.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Antikoncepční metoda přerušované soulože spočívá v tom, že nedochází k ejakulaci mužského semene do rodidel ženy. V praxi to znamená, že před vyvrcholením musí mužský penis opustit vagínu.

 

Jedná se o nejstarší formu antikoncepce, kdy se o ní dočítáme už v Bibli. Jistý muž jménem Onan, dostal od Boha za úkol oplodnit manželku svého zemřelého bratra Támar a zplodit mu tak potomstvo. Ostatně, tak tomu bylo v starověkých kulturách zvykem, rodiny tímto způsobem udržovaly posloupnost. Jenomže Onan nechtěl plodit děti svému bratrovi a tak sice s jeho vdovou a se svou švagrovou pravidelně souložil, ale semeno vypouštěl na zem.

 

Poněkud nesmyslně byla po něm pak nazvána sexuální praktika onanie. Onan ve skutečnosti neonanoval, on pouze prováděl přerušovanou soulož. Bohem byl za svou činnost potrestán smrtí. Novodobí Onanové většinou takto tragicky nedopadají, ale bývají za svou antikoncepční metodu zpravidla potrestání nechtěným otěhotněním partnerky.

 

 

 

Přerušovaná soulož je totiž hned po nechráněném styku na druhém místě v počtu selhání. Ze sta žen, které provozují jedinou antikoncepci a to právě tuto, otěhotní za rok celých 18 - 20. Tedy zhruba každá pátá.

 

Při této metodě totiž kromě samotného selhání muže, kdy ten nestihne včas "vytáhnout" a ejakuluje do ženiny vagíny, totiž dochází ještě k dalším možnostem, jak se semeno dostane dovnitř. Především už během samotné soulože, v kterémkoliv jejím stádiu, dochází k mírnému vylučování předejakulační tekutiny, která obsahuje sice malé, ale dostatečné množství spermií.

 

Nebezpečným se stává také opakovaný sexuální styk, kdy v uretře zůstává nemalé množství spermií a při další souloži se ochotně do pochvy vrhnou. Na toto se doporučuje, aby se muž po prvním styku vymočil, čimž by měl zbytky ejakulátu vyplavit. Ale bohužel ani toto není dostatečně učinné.

 

Metoda přerušované soulože je sice na první pohled nejlevnější, ale je to jen první pohled. Vzhledem k jejímu katastrofálnímu selhávání, se ve skutečnosti velmi prodražuje - ať už z důvodu následného potratu nebo nechtěného potomka.

 

Praktikuje se především v ekonomicky nevyspělých a zaostalých zemích. Například v Americe tuto metodu používá jen necelé 1% párů. U nás, tedy v České republice, ještě v roce 1991 používalo metodu přerušované soulože neuvěřitelných 37% souložících mužů a žen. Odráželo se to na neskutečném množství umělých potratů v té době. Ovšem potrat není antikoncepce.

 

Mezinárodní zdravotnické organizace  přerušovanou soulož úplně nezatracuje. Může totiž hodně zachránit alespoň ve velmi zaostalých zemích, kde hrozí populační katastrofy.

 

Původně se také tvrdilo, že přerušovaná soulož působí negativně na psychiku muže a zanechává v něm trvalé následky, které mohou vést až k psychické labilitě. Od tohoto tvrzení se postupně ustoupilo, ale je pravdou, že především u málo zkušených sexuálních partnerů může dojít  k velké nervozitě během samotné soulože, kdy se přenáší na oba partnery a oni si svůj sex vůbec neužijí. Dokonce může následkem obav "aby to stihl" dojít k úpnému mužovu selhání.

 

Naštěstí máme dost jiných, mnohonásobně spolehlivějších a pohodlnějších metod a proto můžeme novodobé Onany nechat zaostalým zemím ohroženým populační katastrofou.

 

 

 Přečtěte si také

Antikoncepce: Pearlův index

10 mýtů o hormonální antikoncepci

Antikoncepce: Náplast Evra

Antikoncepce: Hormonální tablety

Antikoncepce: Chemická, spermicidní

Anitkoncepce: Podkožní implantáty, injekce

Antikoncepce: Nitroděložní tělísko

Antikoncepce: Bariérové metody

 

Podle antikoncepce si prý vybíráme partnera

 

ANKETA: Používáte antikoncepční metodu přerušované soulože?

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2221585

RSS:
Toplist