Antikoncepce: Spermicidní, chemická

- Antikoncepce: Spermicidní, chemická
Rubrika:  Zdravá

Antikoncepce: Spermicidní, chemická

08.08.08, 00:15, autor: Plavovláska
V našem „antikoncepčním cyklu“ jsme se dnes dostali k dalšímu druhu antikoncepce, chemické kontracepci. Je jednou z nejstarších antikoncepčních metod – již ve starověku užívaly ženy nejrůznější látky k výplachům pochvy za účelem zničení spermií.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Chemické látky, které se užívají za účelem zneaktivnění spermií se nazývají spermicidy. Buďto mohou jen spermie znehybnět, nebo přímo narušit jejich obal a tím je vyhubit. Používají se buďto před stykem, ale mohou se i těsně po styku, vždy podle návodu výrobce.Ve většině případů jsou užívány jen jako doplněk k antikoncepci bariérové, tedy ke kondomu. Pearlův index totiž není  k chemické antikoncepci příliš laskavý, a dává spermicidům nelichotivý index 6 – 18. Odborníci ovšem tvrdí, že je to vůči chemické antikoncepci nespravedlivé, protože její selhání způsobuje nejčastěji selhání lidského faktoru. Tedy, bývá aplikována nesprávně – většinou pozdě.Vyrábí se mnoho druhů spermicidů ve formě tablet, čípků, gelů, krémů, pěn či tampónů. Zavádí se hluboko do pochvy a jejich účinky trvají zpravidla několik hodin (2-10). Chrání po tuto dobu i v případě opakovaného pohlavního styku.Pro účinnou aplikaci chemické antikoncepce je třeba neprovádět nejméně dvě hodiny před stykem a po styku vymývání či výplach pochvy vodou a mýdlem. Údajně prý stačí i stopové množství vody k tomu, aby byla chemická antikoncepce deaktivována. Před aplikací je třeba omýt jen zevní část pohlavního ústrojí.Pokud používáte jiná vaginální léčiva (například proti infekcím), je třeba chemickou antikoncepci vysadit, protože látky obou přípravků by se mohly vzájemně vyrušit a být pak obě neúčinné.Výhodou chemické antikoncepce je velice snadná dostupnost, je volně prodejná bez předpisu lékaře. Výrobci uvádějí, že na rozdíl od hormonální antikoncepce nemá chemická žádné vedlejší nežádoucí účinky, nicméně se uvádí příklady, kdy může narušit mikroflóru pochvy a ta pak ztrácí přirozenou obranyschopnost. Ovšem i k tomu jsem zjistila, že mikroflóru pochvy likvidujeme při každém vymytí či výplachu.(Gynekologové obecně tvrdí, že k výplachům pochvy má docházet výhradně jen tehdy, je-li to indikováno léčbou nějakého onemocnění. Jinak si touto přehnanou hygienou totiž naopak ubližujeme a tím, že nebudeme mít přirozenou obrannou mikroflóru ve vagíně si naopak koledujeme o infekci.)


Nevýhodou
chemické antikoncepce určitě je to, že před stykem je třeba jakési „manipulace“ zřejmě nepříliš estetické, které teoreticky může narušit intimní chvilku. Také určitě není příliš vhodná v případě „nečekané události“. Není určitě vhodná při dnes velmi rozšířeném orálním sexu.

 

Ovšem může, zvláště gelová či krémová, nahradit lubrikant a někteří výrobci kondomů je ke svým produktům přikládají.

 


Správně aplikovaná chemická antikoncepce v kombinaci s kondomem je téměř „neprůstřelná“.

 

Přečtěte si také

Antikoncepce: Pearlův index

10 mýtů o hormonální antikoncepci

Antikoncepce: Náplast Evra

Antokoncepce: Hormonální tablety

 

ANKETA: Máte zkušenost se spermicidní antikoncepcí?


Celkem: 226 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

  • evule 02.04.10, 09:44

    Rozbalit 1.

  • evule

    Bohužel, až na jedinou výjimku jsme gel používali dle návodu. Otěhotněla jsem a podle týdnů to není způsobeno oním jediným pochybením, navíc doktor mi vynadal, že se stálým partnerem je otěhotnění při použití této metody téměř jisté, ikdybysme se navíc chránili i kondomem, je to jen otázka času.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1229790

RSS:
Toplist