Mužský kondom
Bariérová metoda - kondom, patří k nejstarším antikoncepčním metodám vůbec. Ačkoliv zřejmě původně nešlo o antikoncepci primárně, ale o ochranu před nemocemi. Její zmínky můžeme zazanmenat již v řecké mytologii (Mínós a Pasifaé). Historicky doložené a dochované jsou kondomy, tedy přesněji pradědečci kondomů, ze starého Egypta nejméně 1350 let před Kristem. Tam se ale jednalo zase spíše o ozdobu penisu a současně erotickou pomůcku, jíž se dráždil současně penis i pochva.
Teprve v 1564 se "narodil" skutečný první kondom. Italský anatom Fallopius přišel s kondomem - pouzdrem ze lněného plátna. V 18. století byl opuštěn textilní materiál a ke slovu došla zvířecí střeva. Prezervativy byly deklarovány jako prostředek chránící "před pohlavní nemocí a proti plození bastardů". K velkému rozmachu kondomů pak došlo s nástupem vulkanizovaného kaučuku a k jejich následné sériové masové výrobě.
Praotec novodobých kondomů - textilní kondom
Kondom s nástupem dalších antikoncepčních metod zaznamenal velký propad, kdy se jeho používání snížilo na minimum. Byl spíš terčem posměchu, přiřazoval se lidem nezkušeným a odmítali ho jak muži tak ženy. Kdyby nenastal mohutný nástup AIDS, možná by od něj bylo již dávno upuštěno.
Právě nebezpečí AIDS nastartovalo skutečný boom kondomu. Propaguje se všemi možnými způsoby, můžete klidně vidět ministra zdravotnictví, jak rozhazuje kondomy na velkých akcích. Můžete vidět například ve Švédsku děti v mateřské školce, které v rámci propagování používání kondomů soutěží v jejich nafukování. Můžete mít píseň, kde se prozpěvuje "Kondom, kondom" dokonce jako vyzváněcí či uvítací tón na mobilu. Nikdo se dnes už kondomu nevysmívá a pro mladé lidi je běžnou součástí sexu. Věc, kterou běžně nosí v peněžence.
Princip fungování kondomu, stejně jako ostatních bariérových metod, spočívá v tom, že se mezi spermie a rodidla ženy postaví mechanická překážka. Prakticky jediné nebezpečí které plyne je, že se tato překážka protrhne, jinak je při správném používání selhání této metody prakticky nemožné. Právě proti protržení či jinému mechanickému poškození se doporučuje kombinovat kondom se spermicidními přípravky, které jednak při "nehodě" zachrání co se dá a jednak často slouží jako lubrikanty.
Neméně důležitým a možná i rozhodujícím argumentem pro použití kondomů, je ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi a především před AIDS. Zvláště pak u lidí, kteří žijí promiskuitním pohlavním životem, či mají náhodné sexuální partnery. Tam je kondom téměř nezbytný, život zachraňující činitel.
Ženský kondom
Ženský kondom patří též mezi bariérové antikoncepční metody jako kondom mužský a funguje na stejném principu. Jedná se o jakési pouzdro, které se před stykem zavádí do pochvy ženy. Má na svých koncích zpravidla dva zpevněné kroužky, kdy jeden se zavádí hluboho do pochvy až k poševní klenbě a druhý zůstává u poševního vchodu. Je z pevnějšího materiálu než kondom mužský a zavádí se buďto prsty nebo za pomoci speciálního zavaděče. Je většinou nebytný lubrikant, kdy se opět doporučují spermicidní přípravky. Není příliš oblíbený, možná právě kvůli tomu, že se ženám jeví velmi nepraktické jeho zavádění.
Ženský kondom
Diafragma
Objev Diafragmy, nebo-li poševního pesaru, je připisován holandskému lékaři Wilhelmu Mnesingovi. který už v roce 1881 začal tuto pomůcku proti otěhotnění propagovat a prodávat. Jedná se o jakýsi gumový klobouček, do jehož okraje je zavedna kovová spirála. Tento klobouček se zasunuje hluboko do pochvy až k děložnímu čípku, na nějž se má nasadit. I když má k poševní klenbě přilnout co nejlépe, přesto skrze jeho okraje mohou proniknout miliony spermií, proto se musí používat opět v kombinaci se spermicidy. Diafragma opět není moc oblíbena. Právě kvůli určité nepohodlnosti při zavádění a pak také následné manipulaci po styku. Pesar zůstává v pochvě 6 - 8 hodin po poslední souloži, teprve potom se musí vyjmout a očistit. Může proběhnout při jednom zavedení i několik souloží, ale je dobré pokaždé přidat další spermicid do pochvy.
Diafragma - pesar
Cervikální klobouček
Jedná se vlastně jen o jiný druh pesaru. Zatímco diafragma kromě děložního čípku pokrývá i část poševní stěny, cervikální klobouček se přisává jen na děložní čípek. Na rozdíl od diafragmy může zůstat v pochvě i několik dní, ale nikdy přes menstruaci, protože by znemožňoval odtok menstruační krve. Opět nejedná se o oblíbenou a užívano metodu.
Antikoncepční houbička
Tady je sporné, zda se skutečně jedná o bariérovou metodu, protože úkolem houbičky není mechanicky zabraňovat vstupu spermií do rodidel, ale po zavedení v pochvě uvolňovat hormonální antikoncepci. U nás příliš oblíbená ani rozšířena není. Její doménou jsou USA.
Přečtěte si také
10 mýtů o hormonální antikoncepci
Antikoncepce: Hormonální tablety
Antikoncepce: Chemická, spermicidní
Anitkoncepce: Podkožní implantáty, injekce
Antikoncepce: Nitroděložní tělísko
Podle antikoncepce si prý vybíráme partnera
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.
Dominika 05.10.22, 23:56
1.
Co dělat v případě, že přítel není schopný v kondomu dosáhnout vrcholu? Prostě toho moc necítí, a tak i přes třeba hodinové souložení on není schopný se udělat.....
Lenka 15.10.22, 07:18
2.
U některých chlapů to takhle je. Pro mě to bylo dobré, já jsem si mohla dlouho na něm užívat. Dá se to ale řešit, když si koupí tenké kondomy. Přítel je používá už delší dobu a je v nich mnohem víc citlivější.
Dominika 21.10.22, 06:00
3.
Asi náhodou nevíte kde je kupuje? Ty tenké kondomy, díky kterým něco cítí?
Lenka 26.10.22, 00:23
4.
Jasně že vím, kde je kupuje. Kupuje tenké kondomy od https://e-kondomy.cz/ Nakupujeme tam totiž i sem tam nějaké ty erotické hračky pro zpestření. Mají tam výběr a dost dobré ceny.