

Protože jsme součástí přírody, máme v sobě zakódovánu i schopnost zvolit si geneticky maximálně odlišného partnera. Tedy skutečně tuto věc poznáváme čichem. Buďto nám partner voní nebo ne. Je to samozřejmě pro to, aby se druhy vyvíjely co nejrozmanitěji.
Ovšem britští vědci zjistili varovnou skutečnost. Tým hlavního autora výzkumu Craiga Robertse z Liverpoolské univerzity při experimentu testoval stovku žen, které si měly vybrat z necelé stovky vzorků mužského pachu pocházejícího od dobrovolníků. Pach, který je přitahoval, si volily před tím, než začaly brát antikoncepci, a po jejím započetí.
Ženy, užívající hormonální antikoncepci nejenže ztrácí vlastní přirozený "pach" (vůni), ale navíc se jim mění velmi výrazně vnímání vůně mužského protějšku. Dávají totiž přednost náhle mužům, kteří jsou naopak jejich genetickému kódu co nejbližší. Což ve svém důsledku může znamenat, že až by se takový pár rozhodl antikoncepci vysadit a mít děti, nebude to možné, právě kvůli genetické podobnosti. Geneticky podobní jedinci mají velmi sníženou schopnost počít zdravého potomka.
Má to ovšem ještě další aspekt. Při takovém vysazení či změně antikoncepce může dojít i k rozchodu, obávají se vědci, protože se partneři začnou vnímat úplně jinak - přestanou si vonět, a najednou se mohou dokonce odpuzovat. Teoreticky za velmi výraznou část rozvodů mohou tudíž změny v antikoncepčním životě ženy.
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.