Antikoncepce: Podkožní implantáty, injekce

- Antikoncepce: Podkožní implantáty, injekce
Rubrika:  Zdravá

Antikoncepce: Podkožní implantáty, injekce

21.08.08, 00:01, autor: Plavovláska
Hormonální antikoncepce samozřejmě nejsou jen tablety, i když jsou nejvíce rozšířené. Antikoncepční implantáty či injekce, patří do této skupiny také.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 Hormonální antikoncepce v tabletách je bezesporu nejrozšířenější. Ale o jejích nevýhodách jsme hovořili už  když jsem se seznamovali s anitkoncepčními náplastmi Evra. Ženy mají stále větší tendence se osvobozovat od nepříjemné povinnosti myslet den co den, vecčer co večer na "spolkni prášek". Ale protože je hormonální antikoncepce stále nejúčinnější, nechtějí o její výhody přijít.

 

Proto se samozřejmě vyvinuly další možnosti, než otrocké polykání tablet. Kromě již zmiňované velmi pohodlné Evry, jsou tu další a řekněme si otevřeně, ještě pohodlnější metody. Jsou jimi podkožní implantáty a injekční antikoncepce.

 

 

Podkožní implantáty

Jedná se o drobné tyčinky (6-8ks), které se velmi jednoduše za pomoci místního znecitlivění implantují pod kůži na vnitřní straně paže asi 6-8 cm nad loketní jamkou. Aplikace není bolestivá a jizvička po ní není téměř vůbec patrná.

 

Látka - hormon obsažený v tyčinkách (levonorgestrel) se začne prakticky ihned uvolňovat do krevního oběhu a již 24 hodin po aplikaci žena nemůže otěhotnět. Hormon vylučovaný tyčinkami zabraňuje dozrání ženského vajíčka.

 

Tyčinky sice mají garantovanou trvanlivost 6 let, ale doporučuje se po 5 letech je odtranit, či vyměnit. Jejich spolehlivost je maximálně vysoká. Otěhotní 0,3% žen a to většinou ty, které jsou obézní, nebo které během toho, kdy měly implantát přibraly. Selhání se připisuje tomu, že tuk může znemožnit plynulé uvolňování hormonu.

 

Výhodou tyčinek je také to, že mohou být zavedeny bezprostředně po šestinedělí, protože nijak neovlivňují kojení. Ihned po jejich odstranění může dojít k otěhotnění. Není tam žádná "čekací doba".

 

Popisovanou negativní stránkou je často skutečnost, že se v prních měsícíh o aplikaci poněkud rozdhodí menstruašní cyklus a u některých žen se úplně zastaví. Tedy nedojde k menstruačnímu krvácení. Po několika měsících se však toto upraví. Obavy z otěhotnění jsou neopodtatněné.

 

Cena této antikoncepce se pohybuje kolem 9 000 Kč. Tedy něco málo kolem 150 Kč na měsíc což určitě nepatří k nijak drahým přípravkům.

 

 

 

Injekční antikoncepce

 Injekční antikoncepce funguje na úplně stejném principu jako výše zmíněna metoda podkožních implantátů. Jenom se místo tyčinek aplikuje injekce, která však má daleko kratší dobu účinnosti. Tedy 3-6 měsíců.

 

Nevýhodou je opět nepravidelná nebo se vůbec nedostavující menstruace. Mnoha ženám to vadí a kvůli tomu tuto metodu nevolí, protože mají zažitý předsudek, že jsou zdravé jen pokud menstruují. Není tomu tak.

 

Podle nedávného výzkumu německých vědců je to dokonce tak, že čím méně žena v životě menstruuje, tím pomaleji stárne. Jakoby s každou menstruací odházelo část jejího mládí.

 

Další nevýhodou injekčí antikoncepce je už podstatnější skutečnost a to ta, že až 10 měsíců po jejím vysazení má žena sníženou schopnost otěhotnět. Tedy tuto metodu by měly používat  výhradně ženy, které mají přesně naplánováno rodičovství, nebo ty, které už děti nechtějí.

 

Nejčastěji se předepisuje ženám nad 40 let, protože se prokázaly její velmi pozitivní účinky v menopauze.

 

Tříměsíční injekce vyjde asi na 300 Kč.

 

 

 

 

Hormonální prstenec

Aplikuje se do pochvy. Jedná se o jakýsi kroužek, který vylučuje hormon, který je pak vstřebáván poševní sliznicí. Občas se uvádí, že překáží při pohlavním styku a je proto možné jej před stykem vyjmout a aplikovat opět po něm. Ale manipulace s nim je nepříjemná, proto u nás není oblíben a téměř se nepoužívá.

 

 

 

 

 

 Přečtěte si také

Antikoncepce: Pearlův index

10 mýtů o hormonální antikoncepci

Antikoncepce: Náplast Evra

Antikoncepce: Hormonální tablety

Antikoncepce: Chemická, spermicidní

 

Podle antikoncepce si prý vybíráme partnera

 

ANKETA: Uvažujete o aplikaci implantátů?


Celkem: 428 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:




cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2536638

RSS:
Toplist