Svatební průvodce: Svatební hostina

- Svatební průvodce: Svatební hostina
Rubrika:  Praktická

Svatební průvodce: Svatební hostina

16.09.09, 09:26, autor: Plavovláska
Podle tradice se v mnoha zemích sňatek nepovažuje za závazný, dokud spolu novomanželé společně nepojedí. Možná to ani nevíte, ale to že o svatební hostině jíte ze společného talíře, znamená mimo jiné i ono zpečetění svatebního slibu.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Novomanželé mají vstupovat do hodovní místnosti až jako poslední. Jejich spolustolovníci už mají  mít svá místa a při vstupu novomanželů mají povstat a tím je podravit.Harmonogram svatební hostiny:


Svatební přípitek
Polévka a hlavní chod
Krájení dortu
Čtení svatebních blahopřání
Rozbalování dárků
Taneční zábava
Házení kytice nevěsty
Únos nevěsty

 

 

 

 

 

 

Svatební projev
Svatební hostina začíná přípitkem novomanželům. Svatební proslov pronáší jako první otec nevěsty, pak ženichův svědek nebo družba. Také ostatní svatebčané mohou pronést přípitky mezi jednotlivými chody. Zpravidla však stačí jeden svatební projev. Projev se pronáší samozřejmě ve stoje a závisí jen na schopnostech řečníka, zda si troufne na jen na jednoduchý přípitek typu: "Ať jste šťastní", nebo na dlouhý projev, kdy může začít prvními kroky ženicha, odřeným kolenem, vzpomenout nějaké jeho slavné výroky až po svatební den. Řeč by měla být vtipná a všem srozumitelná a řečník ji může číst z předem připraveného papíru.

 

 Klasické svatební menu

Aperitiv: sklenka sektu
Předkrm: šunková rolka
Polévka: Hovězí vývar s játrovými knedlíčky
Hlavní chod: Krůtí, vepřové či kuřecí maso s bramborem a bohatou oblohou
Dezert: Svatební dort
Svatební koláčky, chlebíčky

 

 

Svatební menu v různých variacích

Jako předkrm může posloužit také uzený losos s bylinkovou omáčkou, kuřecí koktejl se žampióny nebo třeba plněné rajče. Jako svatební polévka se hodí také slepičí vývar s masem a nudlemi, jako hlavní chod zvěřina, svíčková na smetaně, maso se šunkou a se sýrem, a jako příloha brambory, rýže nebo houskový knedlík, s vynikající oblohou nebo omáčkou. Vše záleží na fantazii novomanželů a nápadů kuchaře.

Servírují se alkoholické i nealkoholické nápoje, k večeru se podávají obložené mísy.

 


Svatební cukroví
Svatební cukroví je pochoutkou i cennou dekorací svatební tabule. Pečou ho obvykle zkušení cukráři, a to do tvaru košíčků, podkov, prstýnků a jiných symbolů svatby. Objednat u cukráře svatební cukroví se opravdu vyplatí, protože přece jen svatební cukroví je speciální a nelze jej nahradit běžnými cukrářskými výrobky.

 

 

 

 

 

 

Krájení dortu


V žádném případě nepodceňujte výběr svatebních dortů. Jsou skvělou dekorací a dotvářejí příjemný dojem. Dortů objednáváme několik, ale hlavní svatební dort je vždy vysteven v hodovní místnosti a jeho krájení je jedním z vrcholů slavnosti. Krájení svatebního dortu přichází po svatebním menu. Novomanželé krájejí dort - nevěsta či ženich, druhý mu "pomáhá" alespoň tak, že má svou ruku položenu symbolicky na partnerově krájející ruce. První kousek podává ženich nevěstě, druhý nevěsta ženichovi, další jejím a jeho rodičům a teprve pak ostatním svatebčanům.

 

Vrcholek svatebního dortu by měl být zakončen figurkou ženicha a nevěsty nebo alespoň dvěmi stužkou a myrhou spojenými prstýnky. Pokud máte strach, že nebude chutnat, před jeho zakoupením požádejte o ochutnávku.

 

 

 

Svatební koláče, výslužky
Svatební koláče jsou součástí tzv. výslužky, která vyjadřuje poděkování hostům za jejich dárky a účast na svatbě. Zabalené v ozdobném papíře je obvykle rozdává nevěstina maminka při odchodu svatebčanů ze svatby, ale koláčky patří také matrikáři, knězi, fotografovi a všem ostatním, kteří se na svatbě podíleli. Předem si můžete zakoupit speciální krabičky na výslužky, do kterých si několik koláčků, cukroví a kousek dortu připravíte.

 

 

 

 

 

Čtení svatebních blahopřání

Svatební blahopřání čtou zpravidla družbové. Vybírají si je předem a snaží se vybrat od "vzácných hostů", například kmotrů, hostů z daleka či ciziny, případně od těch kterých si novomanželé sami váží. Vybírají se i přání která jsou vtipná a zajímavá. S jejich čtením to ovšem nepřeháníme, nechceme hosty přece uspat.

 

 

Rozbalování svatebních darů

Svatební dary přinášejí hosté a měly by se ukládat na k tomu určený stůl právě v hodovní místnosti. Nevěsta s ženichem by poté měli jít dary rozbalovat a nad každým z nich projevit patřičnou radost. V dnešní době je možnév době příprav dát třeba na internet seznam věcí, které potřebujete a jednotliví hosté si mohou z nich vybrat, co vám chtějí dát a "zadat" si ten dar, aby se nestalo, že dostanete 5 x jídelní soupravu a 8 x žehličku. V anglomaerických zemích je běžné, že si snoubenci vyberou výbavu v některém z předních obchodních domů a na pozvánce pro hosty je uvedena i adresa onoho obchodního domu. Hosté pak jen zajdou na ono místo, nechají si předložit seznam objednaných věcí a podle vlastního uvážení  a možností ze seznamu vyberou a zaplatí. Snoubenci po svatbě přijedou a případně doplatí zbytek ze seznamu a svou výbavu si odvezou. Přijde mi to daleko nejrozumnější řešení.

 

 

Taneční zábava

První tanec by měl samozřejmě patřit nevěstě a ženichovi a měl by být sólový. Poté by měli nevěstu postupně provést - její otec, otec ženicha, družbové a významní hosté. Ženich žádá o tanec svou matku, matku nevěsty, družičky a další ženy. Tyto tance už nejsou sólové a nemusí se tančit vždy celá skladba. Tanečníci mohou "pardonovat", tedy i během jedné skladby přijít k tančícímu páru a velmi slušně poprosit o tanečnici. Stačí vždy odtančit několik taktů.

 

 

Házení kytice

Kytici zpravidla hází nevěsta ve chvíli, kdy opouští svatební hostinu. Tedy novomanželé spolu odjíždějí například na svatební cestu. Shromážní se družičky a svobodné ženy, které se svatby účastnily a nevěsta se k nim otočí zády. Poté hodí svou svatební kytici za sebe mezi ně. Podle tradice ta, která svatební kytici chytí se do roka vdá. Ovšem není bezpodmínečně nutné právě v tuto chvíli svatební párty ukončit nebo opustit.

 

 

Únos nevěsty

Únos nevěsty by měl v každém případě proběhnout až po všech oficialitách. Například je naprosto společensky nepřípustné nevěstu unést z hostiny nebo dokonce před obědem. Nevěstu unášíme zpravidla před večeří. Většinou družbové, nebo svobodní muži na hostině se dohodnou a odvezou nevěstu ve chvíli, kdy si ji "ženich nehlídá", do některého z podniků v daném městě. Základním pravidlem samozřejmě je, že někdo, kdo na místě zůstane ví, kam nevěstu unesli. Jde pak s ženichem a když tento nemůže dlouho nevěstu najít, tak ho správně navede. Nesmíme zapomínat, že se jedná o hru a zábavu, tedy není cílem naštvat ženicha, ale připravit příjemnou celoživotní vzpomínku.

 

 

Žertovný svatební dort, hodící se jako svatební dar od přátel - na podobné dary ovšem pozor, mohly by přinést víc zlého než dobrého ...

 

FOTO:www.dorty-katrin.cz

 

 


 

 

Přečtěte si také:

Svatebni průvodce: Svatební den

Svatební průvodce: Svatební hudba

Svatební průvodce: Svatební květiny

Svatební průvodce: Svatební šaty

Svatební průvodce: Svatební místa

Svatební průvodce: Svatební oznámení

 

 

Svatební šaty

Svatební účesy

 

 
  • Gábina 16.11.20, 19:11

    Rozbalit 1. Svatba

  • Gábina

    Já jsem měla také svatbu naplánovanou do posledních detailů. Nemám ráda improvizaci, takže jsem potřebovala mít všechno přesně naplánované, aby nenastal nějaký zmatek :-) . Nejvíc jsem si dala záležet na výběru svatebních šatů. Vzhledem k tomu, že v našem okolí není jen jedna půjčovna svatebních šatů, tak jsem jich obešla několik. Nakonec zvítězila tato půjčovna https://www.pujcovna-renata.cz/ a vybrala jsem si nejlíp, jak jsem mohla :-) .

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1753561

RSS:
Toplist