Svatební průvodce: Svatební šaty

- Svatební průvodce: Svatební šaty
Rubrika:  Praktická

Svatební průvodce: Svatební šaty

22.04.09, 10:17, autor: Plavovláska
Každá žena chce být o svatebním dnu tou nejkrásnější nevěstou pod sluncem. Doby, kdy se svatební šaty dědily z matky na dceru, jsou naštěstí dávno pryč. V současné době si můžeme vybrat, jak chceme na své svatbě vypadat, sami. Pár rad se ale hodí vždycky.

Čtenost -   Diskuze: (5
 

Vybíráme svatební šaty
Při výběru svatebních šatů  byste se neměli řídit pouze svým osobním vkusem, ale také stylem svatby (venkovní, zámecká, v kostele), její velikostí, místem, kde se koná a tím, co všechno hodláte v den svatby podniknout. Hlavní zásadou svatebního oblečení ženicha i nevěsty je ladit k sobě.

 


Koupit nebo vypůjčit?
Především je třeba si ujasnit, jak velkou částku chcete nebo můžete do svatebních šatů investovat. Podle toho se odvíjí, zda si šaty necháte ušít na míru, či zda si je vypůjčíte. I když tady vážně neplatí jen, že ušité jsou dražší. Třeba jste praktičtí a víte, že investovat mnoho tisíc do oblečení, které na sobě budete mít jeden den není něco, co byste chtěli udělat. Svatební agentury a půjčovny šatů jsou opravdu bohatě zásobené a jsou snad na každém rohu. V půjčovně vám poradí, pomohou vybrat nevěstě i ženichovi a navíc vám je upraví na míru.

 


Zahladit drobné nedokonalosti páru

Určitě si nepřejete zdůraznit třeba výškové nebo proporcionální rozdíly mezi ženichem a nevěstou. Proto je třeba myslet při výběru oblečení a obuvi i na to, zda třeba není nevěsta o hodně menší než ženich, nebo jestli není nevěsta "prostorově výraznější", nebo dokonce vyšší než partner.  Je třeba v takových případech velice pečlivě volit nejen to, co bychom chtěli my sami, ale jestli tím náhodou nezdůrazníme nějakou "chybičku". Proto dívky, které jsou o hodně menší než partner, volí vysoké podpatky, vlasy si nechávají vyčesat hodně vysoko a zdobí se vyššími korunkami. Též kytici je dobré vybrat podlouhlou, která opticky prodlužuje i její nositelku. Malé a štíhlé ženy mohou volit bohaté sukně, naopak ženy silnější raději šaty uzké a splývavé. Je-li ženich menšího vzrůstu, volí boty na vysoké platformě a může rozdíl umně zakrýt cylindrem. V takovém případě samozřejmě nevěsta volí botičky prakticky bez podpatku a učes hladký, spíše lokýnkový kolem krku a na ramena.

 

 


Několik rad pro nevěstu

Volte opravdu pečlivě. Svatební fotografie vás budou provázet několik příštích let a menší část z nás po celý život (rozvodovost je nadpoloviční). Řiďte se radou - v jednoduchosti je krása. Najděte si jeden zdobný prvek a od něj pak všechno ostatní odvíjejte a laďte. Pokud například máte zdobenou samotnou látku, tedy je na ní náročný vzor, nebo umělecká výšivka či krajka, pak už nevolíme žádné další náročnosti střihové. Pokud máte látku čistou a hladkou, pak můžeme mít na šatech stuhy, volánky, nášivky, řasení, vrapení a další krejčovské mistrnnosti. Praví se, že jednou v životě by se měla nevěsta vdávat v bílém ... Ale není to opravdu nutné. I když bílé barvy jsou opravdu ve velké škále a i mezi nimi lze vybírat, na svatební šaty můžete volit i barvu žlutou, meruňkovou, nebo třeba i světle modrou.

 

 


Svatební šaty vybírejte
Vybrat z nepřeberného množství svatebních šatů ty nejlepší je opravdu těžké. Práci vám ulehčí sestra či kamarádka, avšak konečné rozhodnutí je stejně na vás. Prolistujte co nejvíce módních katalogů, navštivte internetové stránky, prohlédněte si svatební fotogalerie. Projděte co nejvíce svatebních salónů, nenechte se přemlouvit prodavačkami a dejte si s výběrem na čas. Vybírejte šaty ve kterých se cítíte nejlépe. Říká se, že ženich by před svatbou šaty vidět neměl (přináší to smůlu). Jestli se chcete nechat řídit pověrami pak mu tonedovolte, ale pokud pověrčiví nejste  a pokud si myslíte, že vám poradí nejlépe, hrdinně ho povolejte ke konzultacím.

 

 

Pravidla při výběru svatebních šatů

Je-li nevěsta drobné štíhlé postavy, neměly by se na jejich šatech vyskytovat velké vzory ani velké ozdoby.
Nevěsty malé plnější postavy by neměly volit příliš nabírané a široké sukně, opticky prodlužují splývavé šaty se sukní ve tvaru A.
Vysoké silné nevěsty by se měly vyvarovat nabíraným rukávům a výraznému zdobení. Živůtek šatů by měl být střižený v pase do špičky nebo rovně pod prsy.
Pokud je nevěsta bledý typ, neměla by si vybírat čistě bílé šaty (oživí ji spíše krémové, broskvové či jinak zabarvené v teplých barevných tónech – ne v modré!).

 

 

 

Nákup svatebních šatů
Nejlevnější, jednoduché svatební šaty koupíte cca za 3 000 Kč, za luxusní svatební šaty zaplatíte i několik desítek tisíc korun. Šaty je třeba měsíc až tři měsíce předem objednat, proto s jejich výběrem začnětě včas.

 


Krejčovství – svatební šaty na míru

Může se stát, že vám nebudou sedět žádné šaty z půjčoven nebo máte svou vlastní představu o podobě a stylu svých svatebních šatů. Pak je jediným řešením nechat si je ušít na míru. Model bude vytvořen speciálně pro vás, takže je zaručeno, že budete originální. Cena za práci se pohybuje od 2 000 Kč výše, materiál se samozřejmě platí zvlášť.

 


Půjčovna svatebních šatů
Vypůjčení svatebních šatů je dnes nejpoužívanější variantou. Šaty se půjčují zpravidla na víkend a půjčovné činí cca od 2 000 do 10 000 Kč. Půjčit si samozřejmě můžete kompletně všechno, včetně kabelky (pompadurka - takový raneček), rukaviček, v zimě kožíšku nebo v létě slunečníčku.

 


Svatební vlečka

Svatební vlečka se hodí hlavně k velkým obřadům a svatbám v kostele. Praktičtější jsou zapínací nebo krátké vlečky. Dlouhé vlečky se užívají ke svatbám ve velkých prostorech. Vlečku mohou nést družičky, samonosná vlečka potřebuje před vstupem do obřadní síně jen trochu upravit.

 


Svatební závoj
Svatební závoj se nosí ve třech délkách: krátký na ramena, středně dlouhý do půli zad nebo dlouhý až na zem. Může být zdobený stužkou, korálky nebo výšivkou. Svatební závoj dnes není podmínkou, jak tomu bylo dříve  ale jen tradičním doplněním vzhledu nevěsty.

 


Prádlo

Úkolem spodního prádla je skrýt nedostatky a vyzdvihnout přednosti. Pokud jste si vybrala svatební šaty s hlubokým výstřihem, vybírejte si podprsenky push-up. Barva prádla by měla být podobná barvě pokožky. Hlavní je ale jeho pohodlnost. Přece jen v něm strávíte celý den.Punčochy

Také barva punčoch by měla ladit s barvou šatů. Noste vždy u sebe jeden pár punčoch navíc, během nošení se mohou snadno roztrhnout. Nebo vyzkoušejte tzv. punčochy ve spreji. V některých oblastech je zvykem, že ženich nebo svědek během hostiny zbaví nevěstu podvazku a vydraží jej. Tím se samozřejmě nemyslí podvazkový pás, ale kroužek na stehně nevěsty, který je možné koupit už přímo na tuto příležitost krajkový a svatebně zdobený.

 


Svatební obuv

Styl svatební obuvi by měl odpovídat stylu šatů. Tvar špiček obuvi má být stejný jako tvar dekoltu a čím větší je dekolt, tím vyšší podpatky. Aby si nohy na nové boty zvykly, choďte v nich chvíli doma, zkrátka si je prošlápněte.Svatební bižuterie a svatební prsteny

Svatební šperky by měly být třešničkou na dortu ve výzdobě nevěsty. Nosí se nejen zlaté a stříbrné šperky, ale i jednoduchá bižuterie, kamínkové náhrdelníky apod. Svatební prstýnky jsou korunou celého svatebního obřadu. Obecně platí, že v tento den by neměli mít ženich ani nevěsta na rukou žádný prsten kromě zásnubního nošeného na pravé ruce.

 


Několik rad pro ženicha
Oblek ženicha se řídí oblečením nevěsty, a to barevností i stylovostí. Pokud si nevěsta zvolí luxusní velkou toaletu, měl by i ženich sáhnout po zdobeném obleku či fraku. K jednoduchým svatebním šatům je zase lepší vybírat méně výrazný klasický oblek. Nosí se tedy nejen obleky, ale i fraky či žakety. Vázanka, motýlek či šátek by měl přímo navazovat na nevěstiny šaty - barevností i vzorem.

 


Svatební oblek
Jednořadý nebo dvouřadý oblek je nejpoužívanějším svatebním oděvem ženicha. Sako i kalhoty musí být stejné barvy, oblek vždy zapnutý. Košile i kravata smí být různobarevná. Čím dál tím oblíbenější je bílý či béžový oblek se světlou obuví. Elegantní a moderní je také askot – pánská šálka místo kravaty. Do klopy saka nezapomeňte vsunout kapesníček a na klopu saka připevnit myrhu. V květinářství vám ke svatební kytici rádi vyrobí i voničku do klopy ženicha, kdy použijí stejné květiny či zdobné prvky, které budou i ve svatební kytici nevěstině.

 


Svatební boty

Svatební obuv ženicha by měla být stejná s barvou kalhot a to docela přesně.

 


Několik rad pro hosty
Hosté, družičky a svědkové by měli být oblečení svátečně, ne však příliš okázale. Pro muže je vhodný klasický oblek, ženy by neměly volit příliš krátké nebo výrazné šaty. Základním pravidlem je, že žena na svatbě by neměla svými šaty konkurovat nevěstě. Je to nevkusné a neslušné. Tento den, je dnem nevěstiným a ona je tou, která musí zářit a strhávat pozornost na sebe.

 

Je možné nechat ušít nebo vypůjčit svatební šaty i pro družičky. Ty by se pak neměly lišit, měly by ladit se svatebními šaty nevěsty a ženicha, musí být elegantní a slušivé ale současně musí být daleko jednodušší než jsou šaty nevěstiny.

 

 

 

Přečtěte si také:

Svatební průvodce: Svatební místa

Svatební průvodce: Svatební oznámení

 

 

Svatební šaty

Svatební účesy

 
 
Zdroj: FOTO: www.weddingdrez.co.cc
 • Ella 12.08.19, 14:04

  Rozbalit 1. Svatební šaty

 • Ella

  Já jsem si svatební šaty nekupovala. Přišlo mi to zbytečné. Daleko lepší pro mě byla půjčovna svatebních šatů https://www.pujcovna-renata.cz/ ze které jsem si šaty půjčila a zase je tam vrátila.

 • Jaroslav 04.01.22, 19:10

  Rozbalit 2.

 • Jaroslav

  Potřeboval bych trochu poradit, podle čeho a jak bych měl vybrat zásnubní prsten? Jak vybrat velikost a kolik za něj dát?

 • Daniel 06.01.22, 23:02

  Rozbalit 3.

 • Daniel

  Jelikož dělám na směny, tak jsem měl tu výhodu, že jsem doma, když je teď už manželka v práci. Ráno jsem si tedy přivstal a vzal jsem jí prsten, co normálně nosí. Zašel jsem si s tím do zlatnictví, kde mi paní změřila velikost a já už podle toho mohl vybírat. Vybral jsem já jako zásnubní prstýnek ze zlata s laboratorním diamantem. Byla z něj strašně nadšená a nosí ho ještě teď i když už má i snubní.

 • Jaroslav 09.01.22, 15:36

  Rozbalit 4.

 • Jaroslav

  Co to prosím znamená s laboratorním diamantem? Jak vypadá laboratorní diamant?

 • Daniel 11.01.22, 15:37

  Rozbalit 5.

 • Daniel

  Nakupoval jsem z obchodu tiami.cz , kde právě prodávají šperky s laboratorním diamantem. Laboratorní diamant vzniká za speciálních podmínek v laboratoři a nemusí se tak složitě těžit pomocí těžké lidské práce. Laboratorní diamant si drží hodnotu stejně jako ten těžený a není ani na oko rozeznatelný

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1789884

RSS:
Toplist