Sušené ovoce jako lék

- Sušené ovoce jako lék
Rubrika:  Zdravá

Sušené ovoce jako lék

03.10.22, 00:00, autor: Černovláska
Sušené ovoce je skvělou alternativou čipsů či sladkostí, které jsme zvyklí mlsat třeba u televize. Má velký obsah vlákniny a proto je i přirozeným projímadlem, ale hlavně - je velmi zdravé, protože sušením se z něj vitamíny a potřebné minerály neztratí. Proto je vhodné pár kousků sušeného ovoce denně sezobnout.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Každý druh sušeného ovoce má dokonce své vlastní léčebné účinky. Jaké si můžete přečíst tady:

 

Ananas

Ananas je bohatý na vitamin C, kromě toho pomáhá při léčbě otoků a zánětů. Obsahuje zvlášní látku bromelain, kerý pomáhá při štěpení bílkovin a někteří lidé si jej povýšili na všemocného „tukožrouta“. Pokud je ovšem sušený ananas proslazený, není jeho energetická hodnota právě zanedbatelná. Vědci zkoumají pozitivní vliv této látky na imunitní systém a nádory.


Banány

Sušené banány jsou nejenom chutné, ale dokáží zasytit. Obsahují látky, které pomáhají v léčbě poruch trávicího systému.


Broskve

Broskve mají velmi vysoký obsah karotenů činí z broskví (a meruněk) výborný lék na choroby kůže, sliznic a očí zaviněných nedostatkem vitamínu A.


Brusinky

Brusinky chutnají i léčí, je dobré zobat při prevenci a léčbě urologických onemocnění. Sušené jsou chutnější, protože ztrácejí svoji kyselou chuť.


Datle

Sladké datle mají také vyšší počet kalorií, ale kromě toho jsou jim také přičítány afrodisiakální účinky na osoby obou pohlaví.


Fíky

Sušené fíky jsou bohatým zdrojem vápníku. Tento minerál je velmi důležitý pro pevnost kostí. Obsahují ještě více vlákniny než meruňky, najdeme v nich ale i tuk. Fíky zlepšují trávení, mají mírně projímavé a močopudné účinky, pomáhají při kašli a nachlazení. Při jejich konzumaci by ale měli být opatrní zejména diabetici a ti, kteří chtějí zhubnout, fíky totiž mají vysoký obsah cukru a jsou velmi kalorické.


Hrozinky

Liší se chutí i velikostí, záleží na odrůdě. Najdeme v nich velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Dokáží posílit organismus, jsou užitečným pomocníkem při léčbě aterosklerózy, dny a nemocí jater.


Hrušky

Jsou svým vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem sodíku vhodné při onemocněních oběhového systému a ledvin. Jsou vhodné při redukčních dietách. Velmi odvodňují, čehož se dá využít při otocích.Křížaly


Klasické křížaly – tedy sušená jablka - upravují hladinu cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak a přispívají při léčbě žlučníku.Meruňky


Sušené meruňky řadíme mezi takzvané superpotraviny. Jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správnou činnost srdce a svalstva. Obsahují i vápník, zinek a pět-šestkrát více železa než 100 gramů hovězího masa. Jsou bohaté také na provitamin A, významný pro pokožku a zrak. Najdete v nich vlákninu, vitamin C, vitaminy skupiny B, ale žádný tuk.Papája


Papája obsahuje hodně enzymů a je velice sladká. Sladké jsou také sušené banány, zejména pokud jsou dochuceny medem. Mohou nahradit hlavní jídlo – zaženou hlad, ale pozor, je to kalorická bomba.Švestky


Švestky obsahují v porovnání s ostatními druhy sušeného ovoce nejvíce vlákniny. Zlepšují trávení a pomáhají při zácpě. I když se to nezdá, obsahují jen málo cukru, což je důležité zejména pro obézní lidi. Sušené švestky mají rovněž pozitivní vliv na látkovou výměnu, upravují krevní tlak a zlepšují paměť. Vypeckované navíc svádí k výrobě ještě rafinovanějších sladkých delikates. Zajímavým nápadem je sušená švestka, do které se vloží sloupnutá mandle a navrch se pamlsek namočí v rozehřáté čokoládě. Když není po ruce čokoláda, sušené švestky na pár minut namočíme v rumu.

 
Zdroj: moje-pravdy.cz archív 2017
 • Radula 23.01.23, 17:36

  Rozbalit 1.

 • Radula

  O všech těchto benefitech, které se váží k sušenému ovoci, jsem slyšela před nedávnou dobou od dlouholeté kamarádky a vzhledem k tomu, že to navíc v poslední době slýchávám od více a více lidí, tak jsem si odhodlala pustit se do sušení! :-) Přes internetový bazar https://www.biginzerce.cz/ jsem si koupila sušičku z druhé ruky (ale ve skvělém stavu) a použila primárně ovoce ze zahrady. Děti i manžel se po něm mohou utlouct :-)

 • Kamila 27.03.23, 10:24

  Rozbalit 2.

 • Kamila

  Od dětství mi maminka říkala ať jím ovoce a zeleninu, abych byla zdravá, a hlavně mrkev, která je dobrá na oči. Opravdu se tohoto pravidla držím, ale stejně jsem musela na oční, kde mi po různých testech řekli, že musím začít používat dioptrické brýle na čtení. Proto jsem si objednala na internetových stránkách https://www.hotovebryle.cz/ stylové brýle, ve kterých se cítím skvěle.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1918903

RSS:
Toplist