Stalking

- Stalking
Vyšlo v blogu:  bezpečný net

Stalking

03.12.09, 14:08, autor: kiinka.certik , Hodnocení: 100% (1 hlas)
...

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Stalking (lov, pronásledování) je termín, který označuje opakované a stupňované obtěžování, které může mít řadu různých forem a různou intenzitu. Pronásledovatel svou oběť například bombarduje SMS zprávami, e-maily, telefonáty či "dárky", jež oběť nechce. Ve spojení s využitím ICT u útočníka hovoříme o termínu cyber-stalking. V tomto případě jde o zasílání různých zpráv pomocí instant messengerů (ICQ), chatu, prostřednictvím VoIP technologií apod. Nejčastějšími obětmi stalkingu jsou celebrity, ex-partneři, politici, zhrzení v lásce apod.

Základní (typické) projevy nebezpečného pronásledování - stalkingu:

Pachatel systematicky obtěžuje oběť nevyžádanou a nechtěnou pozorností.


1. Opakované a dlouhodobé pokusy kontaktovat oběť pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky, zasíláním vzkazů na ICQ, Skype, různé druhy chatu, VoIP apod.
Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující. Výjimkou nejsou zprávy původně příjemné, snažící se získat odpověď či kontakt oběti, až později po zprávy urážející, nevkusné či zastrašující. V rámci snahy kontaktovat oběť je využívána široká paleta citů (vyhrožování, vydírání, vyvolávání pocitu viny apod.).


2. Demonstrování moci a síly stalkera
V tomto případě stalker ve svých projevech dává důraz na přímé či nepřímé výhrůžky, které v oběti budí oprávněný strach a obavy. o této kategorie patří například fyzické pronásledování oběti cestou do práce, na nákup nebo naopak zpět k domovu, pronásledování autem, čekání na oběť před domem apod. Výjimkou zde nejsou ani výhrůžky přímého násilí, vyhrůžky zabitím apod. V případě sadistického pronásledovatele, který se snaží důsledně a zcela kontrolovat život oběti je riziko napadení včetně usmrcení oběti podstatně vyšší. Pronásledovaná oběť pak bývá častou obětí sexuálně motivované vraždy. V oblasti elektronických médií se stalker většinou omezuje na různé druhy výhrůžek, které opírá o znalosti o oběti (vím, kde jsi, co děláš, vidím tě, vím, co máš na sobě…).

3. Destrukce věcí oběti
Další etapy stalkingu jsou charakteristické poškozováním a ničením různých věcí oběti. Sem můžeme zařadit například poškrábané auto, lak poškozený sprejem, propíchané pneumatiky, rozbité okno bytu nebo likvidace domácího zvířete včetně poškozování osobních věcí. Můžeme sem zařadit například i zasílání virů e-mailem a tím mnohdy ztrátu dat v počítači oběti, stejně jako různé druhy invazivních technik spojených se snahou dostat se k osobním údajům oběti prostřednictvím elektronických médií.

4. Stalker se vydává za oběť
Často také dochází k tomu, že stalker jako útočník označuje sám sebe za oběť. 

5. Snaha poškodit reputaci oběti stalkerem
V rámci stalkingu/cyberstalkingu často dochází ke snahám stalkera očernit oběť, například šířením nepravdivých informací v okolí oběti (práce, rodina, přátelé, sousedé). Cyberstalking se například projevuje tak, že útočník vytvoří falešnou internetovou stránku/blog, na který píše nepravdivé informace o oběti ve snaze snížit její důvěryhodnost, reputaci apod. Tyto informace šíří synchronními i asynchronními komunikačními kanály (Chat, ICQ, Skype, e-mail, Wikipedie apod..

V poslední době se diskutuje o tom, zda by stalking měl být trestný (ministryně D. Stehlíková, více např. zde). Přípravovaný trestní zákoník, který zpřísňuje postihy za nejtěžší trestné činy a celkově modernizuje české trestní právo, nyní projednává sněmovna. Podle Stehlíkové se však již do něj zřejmě nebezpečné pronásledování jako nový trestný čin nedostane, jedině "pokud by se stal zázrak". "Stojíme o to, aby právní úprava byla velmi kvalitní, protože zde se musíme vyhnout různým úskalím," uvedla.

 

ANKETA: Jste opatrní....?

Hlasuj pro možnost Ano
Hlasuj pro možnost Ne

Celkem: 6 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Hodnotil 1 čtenář | Průměrné hodnocení: (100%)

Magie: Jak vyrobit škapulíř

Škapulíře jsou zřejmě nejstarší magická pomůcka, která se šíří všemi kulturami bez ohledu na kontinenty. Proto jsme nejrůznější škapulíře mohli spatřit v mykénských hrobech, v egyptských pyramidách, ale i u amerických indiánů. Vyrobit si ho můžeme i my. Když to nebude fungovat, tak se nic nestane, ale když bude ....
Profil blogu
Profil blogu "bezpečný net"
Profil blogu
Založen:
3.12.2009 14:07:29

Přístupů:
4342

RSS:
Toplist