Správné vytápění dokáže optimalizovat účet za energie

- Správné vytápění dokáže optimalizovat účet za energie
Rubrika:  Praktická

Správné vytápění dokáže optimalizovat účet za energie

22.05.17, 14:54, autor: LadyAnn
I když je nyní topná sezóna těsně před koncem, do jejího opětovného zahájení 1. září nastává ideální čas připravit se na zimu tak, abyste s příchodem chladných měsíců ušetřili čas, nervy i peníze. Ať už vytápíte kotlem na uhlí, tepelným čerpadlem, kondenzačním kotlem či elektrickými přímotopy, během jara a léta nastává vhodná doba na kontrolu kotlů, komínů a radiátorů. Jednoduchými preventivními opatřeními můžete za teplo zaplatit až o několik tisíc korun ročně méně.

Čtenost -   Diskuze: (22
 

Účet za vytápění bere většina českých domácností jako nutné zlo, položku, která se musí tak či tak zaplatit a na níž není možné příliš uspořit. A to i přesto, že se částky na fakturách za poslední roky nepříjemně zvedly. To přitom není úplně tak pravdivé. Až se v našich domovech roztopí kotle a radiátory začnou příjemně hřát, ve výhodě budou ty domácnosti, které neponechaly nic náhodě a na topnou sezónu se připravily. Ty po zásluze uvidí na svém vyúčtování menší částky. Jak docílit několikatisícové úspory pomocí jednoduchých opatření?

 

Pravidelná revize kotle či komínu

Nechat alespoň dvakrát do roka odborníky zkontrolovat kotel či komín a s nimi spojený odvod spalin není nadstandard, ale nutnost. Je to klíčové nejen z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k požáru, ale také kvůli prodloužení životnosti kotle. Před zahájením sezóny by naší pozornosti neměly uniknout ani radiátory. Ty je třeba před zimou důkladně prohlédnout a odvzdušnit. Kromě odvzdušnění je také potřeba zkontrolovat ventily a měřidla a ověřit si, zda nejsou radiátory zastavěné velkými kusy nábytky či přikryty těžkými závěsy, které by bránily cirkulaci tepla po místnosti.

 

Termostat na správnou teplotu

Každému z nás vyhovuje jiná teplota v interiéru. Správná teplota při vytápění bytů či domů by měla být taková, aby se jeho obyvatelé cítili příjemně. Pro někoho to je vyšší teplota, pro jiného zase naopak nižší. Pro všechny případy by nemělo nikdy docházet k přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost. Obzvláště v pokojích určených ke spánku by měla být teplota o něco nižší než v ostatních částech bytu, a to zhruba kolem 18 °C. Pokud jste zvyklí topit na vyšší teploty a topení nyní stáhnete, pak věřte, že snížením teploty v bytě byť o jeden stupeň Celsia lze ušetřit až 6 % nákladů za topení. Platí, že každý ušetřený stupeň na vytápění dělá pět až šest % nákladů za topení. Pokud tedy přetápíte o celé dva stupně, na vytápění to dělá šest až dvanáct procent nákladů.

Udržovat nastavenou teplotu v místnosti vám pomohou termostatické ventily. Ventil dokáže rychle reagovat na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru. Termostatické ventily dokážou ušetřit pět až deset procent tepla. Investice do ventilů se pohybují v řádech několika stokorun, náklady se vám tedy vrátí brzy zpět.


Energie za férovou a transparentní cenu

Cena energií už dávno není určena monopolem a vy si můžete vybírat z nabídky konkurenčních poskytovatelů na trhu. Abyste nemuseli složitě propočítávat úspory, využijte komplexní kalkulačku online. Po zadání vstupů jednoduše zjistíte, jak se liší nabídky jednotlivých dodavatelů na trhu a zdali se vám změna vyplatí. Uspořit může prakticky každý, vše závisí na spotřebě. Čím více energie spotřebujete, tím více se nabídky operátorů liší a tím více můžete ušetřit. Na změně dodavatele tak nejvíce vydělají domácnosti, které využívají elektřinu pro vytápění. Produkt za transparentní cenu nabízí například Centropol, jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu u nás. Cena produktu Kamarád se odvíjí od toho, kolik stojí elektřina aktuálně na burze. Pokud se cena elektřiny sníží, ušetříte. Když poskočí o něco výš, vyjde vás to o pár korun dráž. V každém případě zůstává cena vždy transparentní.

 
Zdroj: TZ
 • Michal 16.12.20, 23:39

  Rozbalit 3. Topení krbovou vložkou

 • Michal

  Topíte doma někdo jen krbovou vložkou? dokážete tak vytopit dům?

 • Radim 17.12.20, 15:25

  Rozbalit 4. Krbová vložka

 • Radim

  Za předpokladu, že si koupíte kvalitní krbovou vložku, tak to klidně možné je. Jaký dům plánujete krbovou vložkou vytápět?

 • Michal 19.12.20, 02:00

  Rozbalit 5.

 • Michal

  Bude to nízkoenergetický dům, který budeme stavět kompletně svépomocí. Měl bych se už při stavbě nějakým způsobem připravit na krbovou vložku stavebně?

 • Radim 20.12.20, 21:53

  Rozbalit 6.

 • Radim

  Určitě uděláte dobře, pokud k místu, kde bude stát krbová vložka, dovedete externí přívod vzduchu, normálně na to lze použít kanalizační KG roura o průměru 160 mm. Potom není špatné mít už vybranou konkrétní krbovou vložku, kterou chcete do domu dát. Máme doma krbovou vložku od českého výrobce krby-bef .cz, který vyrábí krbové vložky již několik let velice kvalitně

 • Uršula 18.01.21, 21:03

  Rozbalit 7. Dodavatel plynu

 • Uršula

  Nevím, jestli správné vytápění, ale rozhodně výhodný dodavatel plynu. Manžel se rozhodl, že budeme v domě topit plynem a nejdřív jsme ho měli od jednoho z největších dodavatelů, což byla soudě podle měsíčních záloh velká chyba. Vloni jsme si proto našli další dodavatele a nejlepší cenu jsme dostali od společnosti epet https://www.epet.cz/plyn/ a platíme skoro o třetinu nižší zálohy :-) .

 • Lukáš 08.09.21, 00:52

  Rozbalit 8.

 • Lukáš

  Jak si co nejlépe a nejrychleji snížit účty za energie?

 • Pavel 12.09.21, 19:59

  Rozbalit 9.

 • Pavel

  Měl jsem hrozné účty za teplo a elektřinu. Opravdu mě to štvalo, tak jsem šel cestou alternativních zdrojů energie a nechal jsem si namontovat fotovoltaickou elektrárnu a teplené čerpadlo. Díky tomu šetříme ročně skoro 70 % nákladů, proti tomu jak jsem to měl před tím.

 • Lukáš 20.09.21, 01:04

  Rozbalit 10.

 • Lukáš

  To myslíte vážně? Tak velké snížení nákladů? Od koho jste si to prosím nechal namontovat?

 • Pavel 24.09.21, 00:25

  Rozbalit 11.

 • Pavel

  Ano, myslím to opravdu naprosto vážně. Pokud chcete, tak se podívejte na stránky firmy https://nelumbo.cz/ , která nám toto celé kompletně zařizovala. Opravdu se to vyplatí, a člověk tak potom hodně ušetří na energiích, které jsou a podle mého názoru i budou pořád dražší a dražší.

 • Ivulenka 29.09.21, 22:58

  Rozbalit 12.

 • Ivulenka

  Jo, tak to je snad jasný, že to není úplně jednoduchý, ale přeci nic na této zemi neexistuje, co by nešlo vyřešit. Třeba my jsme s tím také hodně dlouho bojovali, ale nakonec jsme se rozhodli nad tím pořádně zamyslet a tak jsme si pořídili na této stránce zde - www.pelety-premium.cz/podestylkove-pelety/ normálně podestýlkové pelety a hned jak to celé padlo a už neplatíme takový ranec :) Je to jen o tom chtít.

 • Lukáš 31.01.22, 03:22

  Rozbalit 13.

 • Lukáš

  Určitě souhlasím. My teď doma dost přemýšlíme nad tím, že přejdeme na nějaké jiné vytápění. Zatím se mi teda asi nejvíc zamlouvají krbová kamna. Bavil jsem se o tom i se známým, který je doma má a prý je s nimi moc spokojený. Podle toho, co říkal, tak se mu ty jeho povedlo sehnat tady: https://www.naradinazahradu.cz/kamna-a-krby/

 • Leona 22.02.22, 22:29

  Rozbalit 14.

 • Leona

  Svatá pravda. Právě toto téma teď doma hodně řešíme. A myslím si, že určitě nejsme jediní. Měla bych na zdejší diskutující ale takový dotaz. Nemá někdo z vás náhodou zkušenost s rekuperačními jednotkami? Já vůbec nevěděla, že něco takového existuje, ale nedávno jsem narazila na tuto firmu https://rekuperace-aldes.cz/ a na stránkách mají skvěle vysvětleno jak to funguje. Musím říct, že mě to dost zaujalo.

 • Roman 31.03.22, 17:37

  Rozbalit 15.

 • Roman

  Dost teď přemýšlím nad tím jestli nepřejít na nějaké alternativní vytápění. Hodně se mi líbí tuhá paliva. Přemýšlím právě nad tím, že bych koupil krbová kamna s výměníkem, viz https://www.krbova-kamna-eshop.cz/krbova-kamna-s-vymenikem/ a topil už jen v nich. Něco jsem si o tom zjišťoval a při velikosti našeho domu by to nebyl problém.

 • David 09.04.22, 14:04

  Rozbalit 16.

 • David

  Já jsem optimalizoval účet za energie i díky dobrému zateplení. V minulém roce jsem si půjčil od firmy z Prahy levně lešení https://leseniekro.cz/ a dům jsem kompletně zateplil vatou. Letos to bylo při vytápění opravdu hodně poznat.

 • Vašek 06.05.22, 19:54

  Rozbalit 17.

 • Vašek

  Také bych potřeboval optimalizovat účet za energie... Budeme se stěhovat do nově postaveného domu, kde budu muset uzavřít smlouvy s dodavatelem energií. Kde i přes dnešní dobu sehnat výhodně plyn a elektřinu?

 • Milan 09.05.22, 14:01

  Rozbalit 18.

 • Milan

  Nedíval jste se třeba náhodou na některý ze srovnávačů? Já jsem takhle našel celkem výhodnou nabídku na sjednání dodavatele energií, a to i přes dnešní dobu.

 • Vašek 11.05.22, 22:42

  Rozbalit 19.

 • Vašek

  To jsem se určitě nedíval, protože jsem nic takového nikdy nepoužíval a popravdě ani moc nevím jak to funguje. Mohu se zeptat, jaký srovnávač myslíte?

 • Milan 15.05.22, 00:20

  Rozbalit 20.

 • Milan

  Pokud chcete ušetřit, tak doporučuji se podívat na srovnávač Klik .cz, kde si nabídky najdete jen opravdu za pár minut. Můžete tak opravdu hodně ušetřit. Vše se dá udělat online nebo třeba i po telefonu.

 • Dan 03.06.22, 09:02

  Rozbalit 21.

 • Dan

  Nejde jen o správné nastavení topení, ale také o pravidelnou údržbu kotle a topného systému. Díky tomu pak kotel může pracovat na 100% a vy tak ušetříte za topení. Já si každý rok nechávám dělat revize od firmy https://topeniplynkladno.cz/ a také je nechávám každý rok kotel vyčistit. Tvoří se tam hodně usazenin, které potom brání správnému fungování.

 • Kuba 30.06.22, 19:40

  Rozbalit 22.

 • Kuba

  Koupil jsem dům v Karlových Varech a topení tam bylo přiznám se katastrofální. Když jsem to viděl, tak se mi chtělo brečet z toho, kdo to asi dělal. Rozhodnul jsem se to celé předělat a tak jsem to nechal udělat instalatéra https://instalaterkarlovyvary.cz/ , který mohl v krátkém čase a hlavně nemá nasazeny mega astronomické ceny

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1273747

RSS:
Toplist