Potraviny - zázračné léky

- Potraviny - zázračné léky
Rubrika:  Zdravá

Potraviny - zázračné léky

20.04.21, 00:00, autor: Černovláska
Skutečně, je to tak. V potravinách se vyskytuje velké množství přirodních léčiv, které nám mohou pomoci v našich zdravotních problémech nebo jim úplně předejít. Máme přirodní antibiotika, antiparazitika, antibakteriální potraviny, či antioxidanty, projímadla a potraviny s mnoha dalšími léčivými účinky. Stačí jen vědět kde hledat.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Ananas. Potlačuje záněty (obsahuje enzym bromelin s protizánětlivými účinky), pomáhá při trávení, pomáhá rozpouštět krevní sraženiny a díky velmi vysokému obsahu manganu je dobrý při prevenci osteoporózy a zlomenin kostí. Má také antibakteriální, antivirové a mírně estrogenické účinky.

Avokádo. Prospívají cévám. Snižují hladinu cholesterolu a rozšiřují cévy. Hlavní tuk v nich, kyselina olejová (jež se nachází i v olivovém oleji), působí jako antioxidant, který zabraňuje toxicitě cholesterolu LDL. Jsou i zdrojem glutathionu, silného antioxidantu, který blokuje účinky třiceti různých karcinogenů a při pokusech ve zkumavce zabraňuje množení viru HIV.

Baklažán. Obsahuje glykoalkaloidy, které se ve formě masti využívají k léčení různých druhů rakoviny kůže, například karcinomu bazálních buněk. Baklažán může snížit i hladinu cholesterolu v krvi, působí i proti bakteriím a jako diuretim (zvyšuje močení).


Banány. Uklidňují žaludek, jsou dobré na dyspepsii (podrážděný žaludek). Posilují výstelku žaludku proti kyselině a vředům. Mají antibiotické účinky.

Borůvky. Působí jako neobvyklý druh antibiotika, protože brání uchycení bakterií, které způsobují infekce zažívacího traktu. Obsahují chemické látky, které zabraňují průjmu. Mají také antivirové účinky a vysoký obsah přírodního aspirinu.

Brambory. Obsahují protirakovinné inhibitory proteázy. Díky vysokému obsahu draslíku mohou zabránit vysokému krevnímu tlaku a infarktům. Mají mírné estrogenické účinky.

Brokolice. Jedinečný komplex všestranných látek, které bojují s nemocemi. Obsahuje řadu silných antioxidantů, včetně kvercetinu, glutathionu, beta karotenu, indolů, vitamínu C atd. Má silné protirakovinné účinky, zejména proti rakovině plic, tlustého střeva a prsu. Podobně jako jiné druhy křížaté zeleniny zrychluje odstranění estrogenu z těla, čímž pomáhá potlačit rakovinu prsu. Je bohatá na vlákninu, má protivirové a protivředové účinky. Je velkým zdrojem chrómu, který pomáhá ovládat hladinu inzulinu a krevního cukru. Chrání nejvíce, když se jí syrová nebo lehce tepelně upravená.

Brusinky. Mají silné antibiotické vlastnosti, které zabraňují baktériím v uchycení k buňkám výstelky močového měchýře a močového ústrojí. Pomáhají proto zabránit opakovaným infekcím močového ústrojí. Působí i proti virům.

Celer. Je to tradiční vietnamský lék na vysoký krevní tlak. Má i mírné diuretické účinky (zvyšuje močení). Obsahuje osm různých druhů protirakovinných látek, např. ftalidy a polyacetyleny, které detoxikují karcinogeny, zejména cigaretový kouř. U některých jedinců může vyvolat alergické reakce.

Cibule (včetně pažitky, šalotky a pórku). Jeden z nejstarších léků naší civilizace. Výjimečně silný antioxidant s protirakovinnými účinky, je největším zdrojem kvercetinu, který se spojuje zvláště s potlačením rakoviny žaludku u lidí. Ředí krev, snižuje hladinu cholesterolu LDL a zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu HDL, bojuje s astmatem, chronickou bronchitidou, sennou rýmou, diabetem, aterosklerózou a infekcemi. Má protizánětlivé, antibiotické a antivirové účinky. Působí jako mírné sedativum (zklidňuje). Cibule zhoršuje pálení žáhy a může vyvolat nadýmání.

Cukr. Je to sedativum, vyvolává spánek, působí proti bolesti a jako antidepresivum. Má silné antibakteriální účinky. Při vnějším použití pomáhá zhojit rány. Cukr napomáhá vzniku zubního kazu. Může mít vztah ke Crohnově nemoci. Vyvolává zvýšení hladiny cukru v krvi a souvisí s metabolickým syndromem X (porucha hladiny cukru a tuku v krvi a s tím spojené civilizační nemoci včetně obezity). Vede k přemnožení plísní ve střevě a poruchám střevní mikroflóry.

Čaj (včetně černého, zeleného, ne bylinkového). Zejména díky katechinům působí proti srážení krve, chrání cévy, zabraňuje vředům, bojuje se zubním kazem, má antibiotické a protivirové účinky, působí proti průjmům, jako diuretikum a analgetikum (kofein). Nejvyšší obsah katechinů má čaj zelený. Pití nadměrného množství by mohlo zhoršit úzkost, nespavost, příznaky premenstruačního syndromu. Kvůli vysokému obsahu šťavelanů může čaj podněcovat i tvorbu ledvinových kamenů.

Česnek.
Ve všech směrech zázračný lék používaný již od začátku civilizace k léčení řady problémů. Jako antibiotikum je účinný proti bakteriím, parazitům zažívacího ústrojí i virům. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, obsahuje množství protirakovinných sloučenin a antioxidantů. Dobrý lék na nachlazení. Působí proti zahlenění, křečím a zánětům a usnadňuje vykašlávání. Zlepšuje reakce imunitního systému. Přináší úlevu při nadýmání, účinkuje proti průjmu, má estrogenické a diuretické účinky. Vysoké dávky syrového česneku mohou způsobit nadýmání, průjem a horečku.

Čokoláda.
Obsahuje chemické látky, o kterých se předpokládá, že působí na neuromediátory v mozku, může způsobovat závislost. Tmavá čokoláda obsahuje velmi mnoho mědi, která může pomoci odvrátit onemocnění kardiovaskulárního systému a když se přidá do mléka, pomáhá působit proti nesnášenlivosti laktózy. U některých lidí způsobuje bolesti hlavy. Zhoršuje pálení žáhy. Přispívá k cystóze prsu.

Datle. Obsahují mnoho přírodního aspirinu. Mají projímavý účinek. Sušené ovoce je spojováno s nižším výskytem určitých druhů rakoviny, zejména rakoviny pankreatu. Obsahují sloučeniny, které mohou vyvolat bolesti hlavy.

Dýně. Nesmírně vysoký obsah beta karotenu, antioxidantu známého tím, že pomáhá zabránit četným zdravotním problémům, včetně infarktu, rakoviny, očních zákalů.

Fazole (všechny druhy fazole včetně čočky).
Účinný lék na snižování hladiny cholesterolu. Ovlivňují hladinu cukru v krvi. Výborná potravina na průjem. Mají vysoký obsah vlákniny. Jsou spojeny s nižším výskytem některých druhů rakoviny. U většiny lidí jsou hlavním zdrojem střevních plynů.

Feferonky.
Zlepšují rozpouštění krevních sraženin, zprůchodňují dutiny a dýchací cesty, rozpouštějí hlen v plicích, usnadňují odkašlávání, pomáhají zabránit vzniku bronchitidy, rozedmy a žaludečních vředů. Většina farmakologických účinků papriky se přiznává kapsaicinu, sloučeniny, díky níž má paprika pálivou chuť. Kapsaicin je i silný lék proti bolesti, při vdechování ulevuje bolestem hlavy. Pálivá paprika má vysoký obsah přírodního aspirinu, zrychluje metabolismus a spaluje kalorie.

Fíky. Již dlouho se v lidovém léčitelství používají při boji s rakovinou (obsahuje sloučeninu benzaldehyd). Působí i jako laxativum (pomáhá s vyprázdňováním), proti vředům, baktériím a parazitům. U některých lidí vyvolává bolesti hlavy.

Grapefruity. Dužnina obsahuje jedinečný pektin, který snižuje hladinu cholesterolu. Působí proti rakovině a zdá se , že jsou zvlášť účinné proti rakovině žaludku a slinivky břišní. Šťáva působí proti virům a má vysoký obsah různých antioxidantů. Výtažek ze semínek má vysoké antiseptické účinky, je to jeden z nejúčinějších prostředků proti plísňovým onemocněním. Toto ovoce může zhoršit pálení žáhy.

Houby (asijské, včetně druhu šii-take). Již dlouho jsou v Asii uctívány jako lék na dlouhověkost, srdeční choroby a rakovinu. Sloučenina v houbách šii-take, lentinan, má řadu protivirových účinků, které umocňují obranné funkce organismu. V Číně se používají k léčbě leukemie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Výtažek z těchto hub (B-glukansulfát) japonští vědci označili za účinnější při léčbě AIDS než běžný lék AZT. Poznámka: Nejsou známy žádné léčebné účinky běžných žampiónů. Tento druh má v syrovém stavu rakovinotvorné účinky, protože obsahuje hydrazidy.

Hořčice (včetně křenu). Již po staletí uznávána jako účinný lék proti zahlenění a na usnadnění vykašlávání. Má i antibakteriální účinky. Zlepšuje funkci metabolismu a spaluje kalorie navíc.

Hrozny. Bohatá zásobárna antioxidantů a sloučenin s protirakovinnými účinky. Červené hrozny (ne bílé nebo zelené) mají vysoký obsah antioxidantu kvercetinu. Hroznové slupky obsahují resveratrol, který potlačuje shlukování krevních destiček a zvyšuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu.

Hřebíček.
Již dlouho se používá proti bolestem zubů a proti zánětům při revmatických chorobách. Účinkuje proti srážení krve a jeho hlavní složka, eugenol, působí protizánětlivě.

Chřest. Skvělý zdroj glutathionu, antioxidantu se silně protirakovinnými účinky.

Jablka. Snižují hladinu cholesterolu, obsahují protirakovinné látky. Mají mírné antibakteriální, protivirové, protizánětlivé a estrogenické účinky. Mají vysoký obsah vlákniny, pomáhají proti zácpě, potlačují chuť k j dlu. Šťáva může u dětí způsobit průjem.

Jahody.
Mají protivirové a protirakovinné účinky. Působí proti dně, revmatickým potížím, ledvinným kaménkům, onemocnění jater a močového měchýře a chudokrevnosti.

Jogurt (bílý). Stará zázračná potravina se silnými antibakteriálními a protirakovinnými účinky. Svým blahodárným působením na střevní mikroflóru zvyšuje funkci imunitního systému (stimulací tvorby gama interferonu). Podněcuje činnost přirozených "zabijáckých" buněk, které útočí na viry a nádory. Pomáhá při nachlazení a jiných infekcích horních dýchacích cest. Pomáhá při prevenci a léčení průjmu. Šálek jogurtu denně zabraňuje vaginitidě (kvasným infekcím) u žen. Pomáhá bojovat s problémy s kostmi, například s osteoporózou. Jogurt je bezpečný i pro lidi s nesnášenlivostí laktózy.

Kapusta (včetně růžičkové).
Bohatý zdroj různých antioxidantů a chemických látek s protirakovinnými účinky. Je také členem čeledi křížatých, takže obsahuje také protirakovinné indoly, které pomáhají ovládat hladinu estrogenu a odvracet rakovinu tlustého střeva. Řadí se mezi nejvýznamnější druhy zeleniny. Má však vysoký obsah šťavelanů, nedoporučuje se lidem s ledvinovými kameny.

Káva.
Většina farmakologických účinků - ne však všechny - pochází z vysoké koncentrace kofeinu, silné psychoaktivní drogy. Kofein v závislosti na individuální biologické konstituci a citlivosti může povznést náladu a dodat duševní energii. Zlepšuje duševní výkon. Kofein je možno použít jako první pomoc při astmatu. Rozšiřuje průdušky. Je mírně návykový. U některých jedinců vyvolává bolesti hlavy, úzkost a záchvaty paniky. Nadbytečné množství může způsobit psychické poruchy. Zabraňuje spánku. Káva (s kofeinem i bez) podporuje vylučování žaludečních kyselin. Může zhoršit pálení žáhy. U mnoha lidí podporuje stolici, u jiných způsobuje průjem.

Kiwi.
V čínské tradiční medicíně se předepisuje k léčení rakoviny žaludku a prsu. Má vysoký obsah vitamínu C, který četnými způsoby zabraňuje nemocem.

Kukuřice.
Má protirakovinné a protivirové účinky, pravděpodobně způsobené přítomností inhibitorů proteáz. Zvyšuje hladinu estrogenu. Velice běžná příčina potravinových nesnášenlivostí spojených s příznaky kloubního revmatismu, syndromu dráždivého tračníku a bolestí hlavy.

Kurkuma. Skutečně jeden ze zázračných léčivých druhů rostlin na světě. Její hlavní aktivní složkou je kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky, které se vyrovnají kortisonu. Snižuje hladinu cholesterolu, brání srážení krve, snižuje hladinu cukru v krvi. Má silné protirakovinné účinky.

Květák.
Je členem čeledi křížatých, takže obsahuje také mnoho sloučenin, které bojují s rakovinou (zejména prsu a tlustého střeva) a regulují hormony. Jí se syrový nebo lehce vařený.

Lékořice.
Silný a mnohostranný lék. Má silné protirakovinné účinky, díky vysoké koncentraci glycyrrhizinu. Má antibakteriální účinek, bojuje s vředy a průjmy. Konzumace příliš velkého množství může být nebezpečná, protože zvyšuje krevní tlak. Nedoporučuje se zvláště těhotným ženám.

Maliny. Uvolňují křeče při onemocnění žlučníku, obsahují mnoho přírodního aspirinu a snižují horečku. Působí proti rakovině a virům.

Med. Má silné antibiotické účinky. Působí jako sedativum, má uklidňující účinky. Neměl by se dávat dětem mladším jednoho roku, pro nebezpečí otravy botulotoxinem s možným následkem smrti.

Mléko. Zejména nízkotučné bojuje s rakovinou, snad s rakovinou plic, žaludku a děložního hrdla. Může pomoci zabránit vysokému krevnímu tlaku. Mléčný tuk však rakovinu (hlavně prsu a prostaty) a choroby srdce podporuje. Mléko přispívá ke zvýšené tvorbě hlenu v dýchacích cestách, takže během nachlazení by se nemělo pít. Nedoceněné je i nebezpečí mléka při vyvolávání "alergických" reakcí, které způsobují bolesti kloubů a příznaky kloubního revmatismu, astmatu, syndromu dráždivého tračníku a průjmu. Existuje podezření, že u dětí mléko způsobuje koliku, dýchací problémy, nespavost, svědivé vyrážky, migrény, infekce ucha, nebo k nim přispívá. V rozporu s lidovou pověrou mléko podporuje tvorbu žaludeční kyseliny a zpomaluje hojení vředů.

Mořské řasy.
Druh Laminaria má antibakteriální a protivirové účinky - zabíjí například virus oparu. Může snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Druh Wakame zlepšuje funkci imunitního systému. Většina mořských řas působí proti rakovině. Obsahují mnoho jódu a mohou zhoršovat akné.

Mrkev. Je skvělým zdrojem beta karotenu, silného antioxidantu, který působí proti rakovině, chrání cévy, zlepšuje funkci imunitního systému, bojuje s infekcemi a má mnoho dalších ochranných funkcí. Snižuje pravděpodobnost degenerativních onemocnění oka. Přispívá k pravidelné stolici.

Olivový olej. Velmi účinně chrání cévy, snižuje cholesterol. Snižuje krevní tlak, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.Má silné antioxidační vlastnosti. Může přispět k odvrácení rakoviny. Je to jeden ze základů zdravé středomořské stravy a říká se mu "elixír dlouhověkosti".

Oves. Snižuje hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, má estrogenické a antioxidační účinky. Také obsahuje psychoaktivní sloučeniny, které mohou potlačit touhu po nikotinu a působí antidepresivně. Vysoké dávky mohou způsobit nadýmání a bolesti břicha. Podobně jako jiné obilniny u citlivých jedinců může vyvolat nesnášenlivost a chronické střevní potíže.

Ořechy. Chrání před rakovinou a infarkty. Vlašské ořechy a mandle obsahují vysoké koncentrace antioxidační kyseliny olejové, která stejně jako olivový olej chrání cévy. Para ořechy jsou elmi bohaté na selen, antioxidant spojovaný s nižším výskytem srdečních chorob a rakoviny. Vlašské ořechy obsahují kyselinu ellagovou, antioxidant s protirakovinnými účinky. Ořechy obsahujívysoké množství antioxidačního vitamínu E, dobře regulují hladinu inzulínu a cukru v krvi. Arašídy mají estrogenické účinky. U citlivých osob jsou arašídy častou příčinou alergických reakcí a jsou často postiženy plísní.

Petržel. Díky vysokým koncentracím antioxidantů, jako jsou monoterpeny, ftalidy a polyacetyleny, působí proti rakovině. Může pomoci detoxikovat a neutralizovat karcinogeny. Působí i jako diuretikum.

Pískavice řecké seno. Toto koření běžné na Středním východě působí proti cukrovce. Pomáhá ovládat výkyvy hladiny cukru a inzulínu v krvi. Také působí proti průjmům, vředům, rakovině, má tendenci snižovat krevní tlak, pomáhá proti nadýmání.

Pomeranče. Úplný komplex všech známých druhů přírodních látek, které potlačují rakovinu - karotenoidů, terpenů a flavonoidů. Také jsou bohaté na vitamín C a beta karoten. Zvláště spojovány s nižším výskytem rakoviny pankreatu. Mohou zabránit záchvatům astmatu, bronchitidě, rakovině prsu a žaludku, ateroskleróze, onemocněním dásní a zlepšují kvalitu spermatu. Mohou zhoršit pálení žáhy.

Pšenice. Celozrnná pšenice a zejména otruby patří mezi nejlepší preventivní prostředky proti zácpě. Otruby mají silné protirakovinné účinky. Snižují zásobu estrogenu a tak působí proti rakovině prsu. Také působí proti parazitům. Na druhé straně se pšenice umístila velmi vysoko mezi potravinami, jež vyvolávají nesnášenlivosti a alergie, které se projevují příznaky kloubního revmatismu, syndromem dráždivého tračníku a neurologickými onemocněními.

Rajčata. Hlavní zdroj lykopenu, obdivuhodné látky s antioxidačními a protirakovinnými účinky. Jako všechny lilkovité může však při větší konzumaci vést k nesnášenlivosti a průjmům.

Ryby a rybí tuk.
Potravina s pozoruhodnými terapeutickými a preventivními vlastnostmi. Ovlivňuje choroby srdce, zabraňuje úmrtí na infarkt. Rybí tuk může ulevit příznakům kloubního revmatismu, osteoartritidě, astmatu, lupénce, vysokému krevnímu tlaku, Raynaudově nemoci, migrénám, zánětu střeva a snad i roztroušené skleróze. Může pomoci odvrátit mrtvici. Známá látka s protizánětlivými a antikoagulačními účinky. Ryby mohou přispět k ochraně před vznikem nesnášenlivosti glukózy a cukrovce druhého typu. Některé ryby mají vysoký obsah antioxidantů, jako je selen a koenzym Q-10. Vykazují protirakovinný účinek, brání zvláště vzniku rakoviny tlustého střeva a šíření rakoviny prsu.

Rýže.
Působí proti průjmům a rakovině. Podobně jako jiná semena obsahuje protirakovinné inhibitory proteázy. Ze všech obilnin s nejnižší pravděpodobností vyvolává nadýmání nebo nepříznivé reakce (nesnášenlivosti), jež způsobují bolesti břicha (například spastický tračník), proto se doporučuje jako základ stravy při podobných obtížích. Rýžové otruby jsou vynikající při zácpě, snižují hladinu cholesterolu a mají tendenci bránit vzniku ledvinných kamenů.

Skořice. Üčinně stimuluje činnost inzulínu, a proto může pomoci u lidí s cukrovkou II. typu.

Sladká paprika. Ohromný zdroj antioxidantu beta karotenu, jenž je spojován s prevencí chorob srdce, zákalů, mrtvice a četných druhů rakoviny.

Sojové boby. Mají plno farmakologických účinků. Jsou bohaté na hormony, u žen po přechodu zvyšují hladinu estrogenů, takže chrání proti osteoporoze a příznakům "přechodu". Jsou také nejbohatším zdrojem silných inhibitorů proteázy, které mají protirakovinné a protivirové účinky. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a potlačují vznik a pomáhají rozpustit ledvinové kameny.

Švestky (i sušené). Známé projímadlo. Mají vysoký obsah vlákniny, sorbitu a přírodního aspirinu.

Špenát. Je skvělým zdrojem antioxidantů a látek s protirakovinnými účinky, obsahuje vysoké množství beta karotenu a luteinu. Je bohatý na vlákninu. Má výjimečně vysoký obsah šťavelanů, proto se nedoporučuje lidem s ledvinovými kameny. Špenát by se měl jíst syrový nebo vařený jen lehce.

Víno (pouze suché "dry").
Při pití jedné skleničky denně prospívá kardiovaskulárnímu systému. Zvyšují množství cholesterolu HDL, který chrání srdce. Zvyšuje hladinu estrogenů, zabíjí bakterie, potlačuje viry a může také zabránit vzniku žlučových kamenů. Bílé i červené víno může u některých jedinců vyvolat migrény. Protože víno je alkohol, jeho nadbytek může poškodit srdce, játra a mozek.

Vodní meloun.
Obsahuje vysoká množství lykopenu a glutathionu, antioxidačních a protirakovinných sloučenin. Má také mírné antibakteriální a antikoagulační účinky.

Zázvor. Již po staletí se v Asii používá k léčení nevolnosti, zvracení, bolestí hlavy, zahlenění, choleře, nachlazení, průjmu, bolesti břicha, revmatismu a nervových onemocnění. Pomáhá zvrátit migrény a záněty kostí a kloubů. Působí proti srážení krve a zánětům, má antibiotické a antidepresivní účinky a silné antioxidační vlastnosti. Při boji s rakovinou dosahuje jedněch z nejlepších výsledků.

Zelí. Bylo ve starém Římě ctěno jako lék na rakovinu. Obsahuje četné protirakovinné a antioxidační sloučeniny. Zrychluje metabolismus estrogenů. Potlačuje růst polypů, předehry k rakovině tlustého střeva. Chrání před rakovinou žaludku. Zelí obsahuje sloučeniny účinné proti vředům, zelná šťáva pomáhá vředy vyléčit. Má antibakteriální a protivirové účinky. U některých lidí může způsobit nadýmání a průjmy a zhoršovat kvasinková onemocnění. Kyselé zelí (bohaté na tyramin) může přispět ke vzniku migrén. Tepelná úprava některé účinky ničí, proto má syrové zelí celkově silnější farmakologické účinky.Autor: Dr. K.Klepišová, Okresní hygienická stanice v Mostě

 
Zdroj: http://www.ecmost.cz, archív 2012
  • Monca 20.04.21, 23:40

    Rozbalit 1.

  • Monca

    Neuvěřitelně poučný a skvělý článek! Opravdu moc děkuji. Já sama se o jídlo velmi ráda a pečlivě zajímám. Věřím totiž, že heslo "Jsme to, co jíme" je neuvěřitelně pravdivé. Takže se snažím nakupovat jen kvalitní a zdravé potraviny. Samozřejmě si občas také dopřejeme nějakou prasárnu. Třeba nedávno jsem si nakoupila super sirupy: https://www.fabioshop.cz/ovocne-naplne. Jsou strašně chutné!

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1079741

RSS:
Toplist