Kuchyň či kuchyňský kout?

- Kuchyň či kuchyňský kout?
Rubrika:  Novinky

Kuchyň či kuchyňský kout?

09.04.13, 12:00, autor: LadyAnn
Nadpis výstižně shrnuje dilema, které musí řešit každá moderní žena při koupi či rekonstrukci svého hnízdečka. Cílit na uzavřený prostor, ve kterém má kuchař nebo kuchařka dostatečné soukromí, či podlehnout módní vlně openspace a vyžadovat kuchyňský kout propojený se zbytkem bytu?

Čtenost -   Diskuze: (9
 

Co frčí

O tom, že současné trendy upřednostňují otevřený  prostor, není sebemenší pochyb. Pokud se podíváme do vznikající  bytové zástavby, je takřka pravidlem, že nové byty v Praze v drtivém počtu případů nabízejí kuchyňský kout implementovaný do vzdušného prostoru velkého obýváku (např. developer Crestyl). Koncept šetří prostor, otevírá zónu pro přípravu jídla rodině či návštěvě a z vaření se stává komunitní záležitost.

 

 

 

 

Alternativa

Druhým přístupem k dispozici bytu a kuchyně jsou tzv. cellular variations–buněčné variace. V dimenzi bytového uspořádání jde o to, aby každá důležitá činnost měla svůj přesně ohraničený prostor. V případě kuchyně jde primárně o oddělení přípravy jídla, servírování a společenského prostoru pro rodinu. Buněčné uspořádání bytů pozorujeme v extrémní variantě například v Japonsku.

 

 

Jak se rozhodnout

Při zvažování ideální dispozice bytu by si budoucí  obyvatel měl odpovědět na několik základních otázek: 1) Jak často vařím ve skupině dvou a více osob? 2) Jak často budu vařit a vadí mi vůně jídla v odpočinkové zóně? 3) Mám dostatečné úložné prostory, kam lze schovat většinu kuchyňského náčiní?

Pokud jste zvyklá vařit sama, kuchyňský kout vám ke spokojenosti nepomůže, spíš se okradete o svůj obvyklý klid na přípravu pokrmů. Pokud vaříte často pro více osob a nechcete linoucí se vůně po celém bytě, při absenci fyzické bariéry budete muset investovat do kvalitní digestoře. V případě otevřené varianty také můžete mít neochvějnou tendenci po skončení vaření vždy pořádně uklidit, aby vám kuchyň nekazila dojem z obytného prostoru – do oddělené kuchyně vám návštěva nepoleze a můžete zde zanechat „tvůrčí nepořádek“.

Kdybychom měli problematiku kuchyň shrnout, otevřené kuchyně nejsou primárně vhodné pro každodenní přípravu jídel. Tento koncept počítá spíše s tím, že majitel se většinou nají mimo nemovitost a prostor kuchyně využije jen jako ohřívárnu či místo, kde se připraví pohoštění na house party. Při rozhodování dbejte nejen na funkčnost a logičnost uspořádání kuchyňského prostoru, ale i na frekvenci jeho využití.

 

 
Zdroj: PR www.crestyl.com
 • don 17.11.18, 23:49

  Rozbalit 1. kuchyn

 • don

  Mě osobně se líbí kuchyňský kout zasazený do obývacího pokoje. Proto jsme si náš byt trošku přetvořili právě na základě těchto dispozic. Celou rekonstrukci jsme dělali svépomocí a velkou inspirací nám při tom byly články z https://rekonstrukce.cz/rekonstrukce/kuchyne , které nás opravdu dost posunuli a díky čemuž je náš byt opravdu krásný.

 • Kulička 15.12.20, 23:36

  Rozbalit 2. Co preferuji

 • Kulička

  Teď se stěhujeme do nového baráčku, který manžel sám stavěl. Dal mi na výběr, jestli raději kuchyň, nebo kuchyňský kout. Já jsem rozhodně pro kout. Přijde mi to útulnější, modernější a praktičtější. Celý kout jsme vybrali v Ikea a pořídili jsme si také detektor kouře odsud: https://www.rex.eu/.

 • Simona 15.01.21, 12:14

  Rozbalit 3. Kuchyň

 • Simona

  My bydlíme v malém bytě, takže toho prostoru pro kuchyň moc nemám. Nechala jsem si proto udělat rohovou kuchyň od https://www.gabon.cz/rubrika/kuchyne/rohove-kuchynske-linky/ , abych využila veškerý prostor a jsem nadšená. Nádobí se mi podařilo v kuchyni dobře uspořádat a i když je malá, tak se mi do ní všechno vejde, takže jsem spokojená :-) .

 • Terka 10.11.21, 23:59

  Rozbalit 4.

 • Terka

  No, my máme poměrně malý byt, takže u nás je kuchyňský kout jasnou volbou. Už delší dobu bych ho ale ráda zkusila nějak oddělit od zbytku bytu, jenže moc nevím jak. Dost teď tedy přemýšlím nad tím, že se o tom zkusím poradit s nějakým bytovým designérem. Jedna kamarádka mi dala tip na http://www.pwinterier.cz/ tak se jim asi zkusím ozvat a uvidíme s čím přijdou.

 • Pavlína 30.12.21, 00:34

  Rozbalit 5.

 • Pavlína

  Mně se třeba strašně líbí velké prostorné kuchyně. Hrozně závidím jedné kamarádce, která takovou má. My ale bohužel máme celkem malý byt, takže logicky máme i malou kuchyň. Naštěstí ale od té doby, co jsme si koupili novou kuchyňskou linku od https://www.hmnabytek.cz/kuchyne/ je v kuchyni o trochu víc místa, protože ho nezabírá tolik, jako ta stará.

 • Aneta 14.07.22, 23:50

  Rozbalit 6.

 • Aneta

  Máme udělanou novou kuchyni. Je opravdu krásná, jsem z ní nadšená. Rozhodla jsem se koupit do kuchyně i nové vybavení. Celkem už to mám vybrané, jen nevím, jak a kde vybrat nové kvalitní nože. Máte zkušenost?

 • Dominika 21.07.22, 09:39

  Rozbalit 7.

 • Dominika

  Když jsem kupovala nové nože, tak jsem se ptala kamaráda, který už 15 let vaří ve vyhlášené restauraci. Zajímalo mě co používají profíci a on mí řekla, abych se podíval na nože z damaškové oceli, které jsou pevné a vydrží dlouho ostré. Dala jsem na něj a udělala jsem dobře, koupila jsem ostré nože, se kterými je doslova radost vařit.

 • Aneta 23.07.22, 20:19

  Rozbalit 8.

 • Aneta

  Tak když máte někoho, kdo s tím tam dlouho pracuje, tak je to paráda. Jaké nože vám doporučil?

 • Dominika 24.07.22, 22:37

  Rozbalit 9.

 • Dominika

  Doporučil mi přímo nože od dellinger.cz Když jsem je tam vybírala, tak jsem tam našla spoustu nožů rozdělených podle velikosti, tvaru a rukojetí. Určitě si tam vyberete, protože je opravdu z čeho.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
296404

RSS:
Toplist