Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

- Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?
Rubrika:  Zdravá

Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

23.02.20, 00:00, autor: Černovláska
Dentální hygiena zažívá v našich končinách obrovský boom. Namísto toho, abychom navštěvovali jen zubního lékaře, tak chodíme na další procedury k dentální hygienistce. Jde o novinku? A proč se něco, co bylo běžné u zubaře, přesouvá do rukou jiného odborníka?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Nejprve je nutné zmínit, že dentální hygiena skutečně nepatří jen mezi zkrášlovací procedury. Jde o léčebný zákrok. Tímto procesem se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitigy) a parodontitidy. Stomatologie neustále prochází vývojem. Můžeme sice namítat, že v minulosti dentální hygienistky neexistovaly, ale to neznamená, že jde o nový způsob, jak z pacienta dostat víc peněz. Ano, dřív se dásním taková péče nevěnovala, a také proto má většina lidí starších padesáti let velké problémy se zuby a s dásněmi nebo již spoustu zubů nemá; výjimkou bohužel nejsou ani zcela bezzubí lidé v této kategorii.

 

 

Co vás čeká?

Pokud jste ještě na dentální hygieně nebyli a chcete prvně vědět, co vás čeká, oslovili jsme Moniku Sojkovou, Dis., která působí jako dentální hygienistka na Dentální klinice Jan Stuchlík, která nám ochotně vysvětlila všechny kroky, které by měla dentální hygiena zahrnovat. Dentální hygienu může provádět specialista na dentální hygienu nebo sám zubařV první řadě je nutné zhodnotit úroveň ústní hygieny, k jejíž objektivizaci se nejčastěji používají indexy krvácivosti dásní. Dále je vhodné se podívat po kazech, jelikož dentální hygienista/ka zuby velmi dobře prohlíží, a tak najde kdejakou drobnost. Pak už nastává samotné čistění zubů. Je nutné odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má skoro každý.

Dalším krokem je pískování (air flow) – pomocí velmi jemného písku odstraňuje odborník zbytky kamene a především pak pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou či kouřením. V případě pokročilé parodontitidy se stav musí předem konzultovat s ošetřujícím zubařem, který stanovil léčebný proces. Součástí dentální hygieny je pak i odstranění poddásňového kamene, což je základní součást léčby parodontitidy.

„V rámci profesionální dentální hygieny musí být i podrobná instruktáž správné techniky čistění dutiny ústní. Stále totiž platí, že čistý zub se nezkazí. Vždy poznám na první pohled, jak se daný klient o své zuby stará a ve většině případů je dobře patrné, kde dělá chybu. Tu musíme společně napravit. Každého je potřeba naučit jak si chrup čistit efektivně a pečlivě,“ vysvětluje Sojková.

Posledním krokem je kontrolní návštěva v individuálně stanoveném čase. Zde se odborník přesvědčí, zda klient zvládne chrup vyčistit, nebo zda je nutná reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.

 

Výsledek oceníte

Již po první návštěvě dentální hygieny jsou viditelné výsledky. Nejenže zuby jsou hladší, bělejší, ale i mezizubní prostory jsou průchodnější. Hygienistka či lékař vám také poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčků na čistění mezizubí. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.

 
Zdroj: TZ, Archív 2015
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
836979

RSS:
Toplist
aaaaaa