Vánoční pečení vás nemusí děsit

- Vánoční pečení vás nemusí děsit
Rubrika:  Praktická

Vánoční pečení vás nemusí děsit

14.12.23, 00:00, autor: Kuchařka
Křehké a lahodné domácí pečivo. Omamná vůně, která se šíří celou kuchyní a vyvolává množství vzpomínek na dětství. Pokud jste se doteď nevěnovali přípravě domácího těsta, ještě není nic ztracené. Připravte si doma vaše vlastní vánoční dobroty s nezaměnitelnou vůní a výjimečnou chutí.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Základem pečení je kvalitní příprava

Ideální je, když si přípravu vánočního pečiva dobře promyslíte. Nejprve tedy začněte s tím, jaké druhy byste chtěli napéct, kolik toho chcete upéct a v jakých příchutích. Není nic horšího, než vyhazovat zbytky z Vánoc, říká foodblogerka Tina je doma, která si pro vás připravila ukázku 4 druhů typických příkladů klasického vánočního pečiva. Základem pečení je máslo, nikdy nepoužívá rostlinné tuky nebo jiné náhrady. Pokud jde o ingredience, tak kromě zmíněného másla, dbejte hlavně na kvalitu než na kvantitu. Vánoce si zaslouží jen to nejlepší. Dobré kakao, kvalitní čokoládu s vyšším obsahem kakaa, domácí ořechy, domácí džem, med, apod. Možná si říkáte, že je to jedno, ale věřte, že rozdíl tam je.

Klasické máslové těsto, nazývané též křehké těsto, se používá na přípravu drobného čajového pečiva, lineckého pečiva a na vyložení malých formiček. Základními surovinami jsou máslo, mouka, cukr, vejce. V zásadě se pak mění jen poměr nebo se přidávají příchutě – ořechy, kokos, mák, kakao. To, jaký je poměr mezi jednotlivými surovinami určuje, jaký bude výsledek nebo jestli je těsto vhodnější na plnění formiček nebo na vykrajování. Pokud se poměr nedodrží nebo se nějak zamění, může dojít k roztečení těsta, lámání a jiným pohromám. Proto je u pečení tohoto typu sladkého pečiva tak důležité dodržet přesně předepsané poměry.

 

Pár rad před začátkem

Nejprve si při pečení musíte obstarat dobrý plech, ideálně s nepřilnavým povrchem. V případě, že takový nemáte, použijte pečící papír. Při pečení lineckého těsta dokonce můžete jeden a ten samý ,papír použít víckrát – v případě, že je čistý. Důležité je také myslet na to, že pokud používáte jeden plech, musí být před další várkou zachovaný časový odstup, kdy nám plech vychladne. Až poté ho můžete vložit znovu do trouby. Nezaměnitelné kouzlo vánočnímu pečivu také dodávají různé tvary vykrajovátek, které po použití nemusíte umývat, stačí, když je pořádně utřete do papírové utěrky. V případě, že byste je přece jen myli, stačí je ponořit do větší misky se saponátem. Formičky na plnění se podobně jako vykrajovátka po použití neumývají. Po každém pečení je vyčistěte papírovou utěrkou nebo kapesníčkem. Když byste je umývali, nešlo by vám po upečení těsto vyklopit. A ještě jeden tip, máslová těsta se dají velmi dobře zpracovat rukama, ale pokud máte doma foodprocessor, práci vám výrazně zrychlí a ulehčí.

 

A jdeme na to

Křehké těsto je nutné péct při správné teplotě, jinak se nepropeče a po pár dnech se zkazí. Teplota trouby by se měla pohybovat kolem 180°C. Doba pečení ale závisí zejména na hrubosti vyváleného těsta nebo na tom, jak jste jím naplnili formičky. Většinou se čas pečení pohybuje od 10 do 15 minut. První várku sledujte a vyndejte z trouby tehdy, když se upečené těsto začne na okrajích zbarvovat do hněda – to by měla být známka toho, že je upečené. Po vyjmutí z trouby je pečivo křehké a měkké. Těsto ztvrdne během vychladnutí.

 

Zdobení a skladování

Základní surovinou v případě vánočního pečiva je samozřejmě džem. Na linecké pečivo se nejlépe hodí kyselý rybízový nebo ostružinový. Plnit ho můžete také máslovými krémy, vařenými krémy, nutellou, apod. Některé druhy je možné ozdobit oříšky, čokoládovou polevou nebo kokosem. Když už jste pečivo napekli a ozdobili, neměli byste zapomenout na jeho správné uskladnění. Pokud jste napekli pár dní před Vánocemi, pečivo nejlépe uskladněte v krabici, v chladném počasí na balkóně nebo ve špajzu, kde je max. 10°C až 15°C. Když jste pečivo naplnili máslovými krémem, musíte ho skladovat v chladu, ideálně v ledničce.A na závěr pár sladkých receptů, se kterými budou vaše Vánoce nezapomenutelné.

Linecké koláčky

Suroviny:

400 g hladké mouky

330 g másla

200 g moučkového cukru

1 bal. vanilkového cukru

1 vejce

Trochu citronové kůry (nemusí být)

 

 

Oříšky

Suroviny:


300 g hladké mouky

100 g mletých ořechů

150 g moučkového cukru

220 g másla

20 g kakaa

1 lžička rumu

½ lžíce šťávy z citronu

Náplň do oříšků:

1 puding (uvařit podle návodu + 2 lžíce kukuřičného škrobu)

250 g másla

200 g moučkového cukru

1 bal. vanilkového cukru nebo 2 lžičky vanilkového extraktu

Postup: Nejprve si uvaříme puding podle návodu a přidáme kukuřičný škrob. Puding po uvaření necháme vychladnout pod utěrkou a občas promícháme, aby se netvořil škraloup. V míse následně vyšleháme máslo s cukrem a vanilkou a potom postupně přidáváme vychladlý puding. Dobře vyšlehaným krémem plníme oříšky.Rohlíčky

Suroviny:

170 g hladké mouky

60 g moučkového cukru

60 g mletých ořechů (vlašských)

1 bal. vanilkového cukru

110 g másla

1 vajíčko (malé)

 

Kokosovo-džemové koláčky

Suroviny:

200 g hladké mouky

200 g strouhaného kokosu

100 g moučkového cukru

200 g másla

1 vajíčko

Džem na plnění

Postup: Těsto zpracujte klasicky, nechte odležet. Potom tvarujte kuličky a skládejte je na plech. Pomocí vařečky kuličky stlačte a udělejte v nich jamku, do které dáte džem. Na plnění používám cukrářský sáček bez násady. Džem se tak lépe dostane do jamky – a jen tam.Více inspirací na vánoční pečení najdete na blog.kitchenaid.cz.

 
Zdroj: Archív 2016
 • Pavla 30.04.20, 09:44

  Rozbalit 1.

 • Pavla

  Já mám pečení cukroví celkem ráda. Je ale pravda, že to jde o něco lépe pokud k tomu člověk má správné pomůcky. Mně například doma dost chybí nějaký pořádný vál. Vidím to tak, že na letošní pečení si koupím nějaký větší. Už jsem se po nějakých dívala a špatně nevypadají třeba ty, co mají tady https://www.emako.cz/silikonove-podlozky-a-valy/

 • KATY 31.10.22, 19:58

  Rozbalit 2.

 • KATY

  Já se teda vánočního pečení rozhodně nebojím. Spíše naopak. Vlastně se na to těším. Pomalu se na to začínám připravovat už teď. Před pár dny jsem se například konečně rozhodla investovat do lepšího hnětače. Po dlouhém rozhodování jsem si nakonec objednala jeden profi z https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/ Myslím si, že s tím mi to pečení půjde mnohem lépe.

 • Klára 28.11.23, 21:48

  Rozbalit 3.

 • Klára

  Vánoce jsou moje nejoblíbenější svátky. Vždy se na ně těším a potřebuji, abych taky měla na Vánoce vše perfektně připravené. Letos jsem to už taky tak nepodcenila a začala jsem vybírat dárky co nejdříve. Třeba pro dceru, pro tu se mi podařilo vybrat opravdu úžasný dárek, a to https://www.armodd.cz/armodd-candywatch-crystal-3-stribrna/ Bude z nich mít radost a ocení širokou nabídku funkcí co hodinky mají.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1839494

RSS:
Toplist