Ulovit miliardáře ...břitký český humor

- Ulovit miliardáře ...břitký český humor
Vyšlo v blogu:  Wast

Ulovit miliardáře ...břitký český humor

05.10.10, 17:34, autor: Wast , Hodnocení: -
Česká komedie s Tomášem Matonohou

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Důvod proč píšu těchto pár řádků, je jeden jediný. Už dlouho jsem se tak nepobavil při sledování českého filmu. No zas tak úplně to není pravda, posledně to byly Poslední plavky a oba díly Bobulí. Nenáročnou a oddychovou komedii Češi zkrátka umí na jedničku.


Tak se tu spolu podíváme na jedno z posledních dílek našeho skromného filmového průmyslu.

Film Ulovit miliardáře není jen pouhým návodem jak zbalit nějakého zazobance, jak by se na první pohled zdálo. Ukrývá se v něm daleko podstatnější poselství. Pravda je, že pouze tehdy, pokud jej pod slupkou absurdity objevíte.


Ve filmu je svérázným způsobem popsáno korupční podnikatelské a okrajově také politické prostředí. Intriky horních deseti tisíc, kteří takřka neomezeně vládnou u nás v České republice a ti úspěšnější i za hranicemi. Divák by až nabyl dojmu, že zde je za peníze možné všechno. Prostředí intrik, finančních machinací, perfektně připravených podvodů a podrazů a v neposlední řadě také manipulace s masou, prostřednictvím masových a všudypřítomných sdělovacích prostředků.

 

 

 

Hlavní hrdinové se řídí heslem:
„Když ti někdo dělá problém, udělej mu problém, aby neměl čas, dělat ti problém."

 

 

Komedie vychází z knižní stejnojmenné předlohy Martina Nezvala. Režisér Tomáš Vorel si „v řádně" uvolněné atmosféře filmu dovolil opravdu dost. Až mám pocit, že skutečná cenzura jaká byla za komoušů padla teprve až s natočením téhle absurdní komedie. Filmaři chtěli zachovat ducha předlohy, a tak si s ničím nebrali žádné servítky. Divákovi se tak naskýtá jedinečná příležitost vidět a slyšet neuvěřitelný kokteil lechtivých scén a sprostých a vulgárních výrazů. Celá parodie graduje narážkami na úplatnost vrcholných politiků, ale i v řadách policie a snadno ovladatelných médií. Neboť za pár milionů si zde koupíte cokoliv. Tedy jak se zdá alespoň ve fimu Tomáše Vorla. Obrovský podíl na celkovém dojmu z filmu by však nebyl takový jaký je, bez bravurních hereckých etud v podání našich převážně druhořadých a seriálových herců, kteří však dohromady stvořili jedinečný koncert vtipů a co víc hrají to tak, že by jste jim to i uvěřili, že tak skutečně žijí.

Pokud se divák zamyslí nad celým dějem filmu, brzy mu dojde, že v podstatě jde o slepenec dobře známých kauz, které svého času hýbaly politickou a podnikatelskou domácí scénou. Samozřejmě jména a místa jsou pozměněná, ale kdo jen občas sleduje co se děje a bude chtít, pak bez problémů si tam jistou podobnost se skutečností najde. Není bez tajemství, že je to i záměr samotných tvůrců. Ti se nám divákům, ani nic utajit nepokouší.

 


   

 


Absurdní komedie Ulovit miliardáře, jde v mnoha scénách až do krajností. To co předvádí můj oblíbený herec Tomáš Matonoha v erotické scéně, tak za to by se nemusel stydět žádný pornoherec. Bravo Tomáši!, tak dráždivou erotickou scénu jsem neviděl už dlouho. Pokud zapátrám v paměti, tak až hluboko dávno ve filmu Bony a klid, bylo něco podobného. Neméně povedený je i soudtrack fimu, za který může DJ Wich. Je volně ke stažení z oficiálních stránek filmu zde.


Hlášky z filmu jsou více než povedené a určitě si je diváci nadlouho zapamatují. Možná je jejich hrubé výrazivo důvodem, proč mají s filmem se zařazením do vysílání problém některé naše domácí televize. Taky je pravda, že tenhle snímek asi nic zahraničním divákům neřekne.

 

   

 

 

Perfektně v něm pobaví narážky na převzetí Komercijální banky, či získání majoritního podílu v TV One. Přestože jde o zcela vážná témata, ať už celým dějem se táhnoucí myšlenka, že kdo není Žid, nikdy nemůže být úspěšný a druhou dějovou linkou je Romská otázka a pohled na skrytý rasismus vůbec.


Pozor, ale nic neberte tak vážně, vše se nese pořád hlavně v duchu hesla „za prachy pořídíte cokoliv a kohokoliv". Možná že spoustě kritikům přijde humor filmu poněkud jednodušší, ale vše je jen otázka vkusu. Rozhodně to není film pro vážné a intelektuály.
Myslím, že všechen humor a vtipné narážky jsou ve filmu podány tak brilantním způsobem, že rozumný člověk se nemůže cítit ničím uražen. Však o to filmařům jistě ani nešlo. Těm šlo spíš o oddychovou zábavu plnou svérázného humoru. A co víc, ač to chvílemi tak nevypadalo, film nakonec zkončí happyendem, a to je dneska taky vzácnost.


Pokud se chcete na hodinku a půl maximálně pobavit a vypustit běžné starosti pracujícího člověka, který nedisponuje devizovým kontem a bytem na pražském nábřeží, tak si film nenechte ujít a nakonec poznáte, že jim vlastně ani není co závidět.PS. Pokud si film zakoupíte za „lidivých" 69 korun, najdete na DVD navíc i zajínavý bonus: To co ve filmu nebylo, casting, filmový scénář, rozhovory, klip, fotografie z natáčení, trailer a radio spot

 

 
 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Tento článek zatím nikdo nehodnotil | Průměrné hodnocení: (-)

Valentýnské opojení

Lidský cit jménem láska má svoje oficiální místo v kalendáři. Je jím 14. únor - svátek všech zamilovaných, známý také pod jménem svatý Valentýn. Ke společné romantické večeři se svým miláčkem můžete připravit míchané soft drinky. Určitě budete opilí velkou láskou, ale míchanými koktejly rozhodně ne!
autor
O autorovi
autor
autor
další články autora
Další články autora
další články autora
Profil blogu
Profil blogu "Wast"
Profil blogu
Založen:
31.7.2008 21:40:00

Přístupů:
30896

RSS:
Toplist