Dochází k němu tak, že se část obsahu žaludku dostane zpět do jícnu. Samozřejmě už s natrávenou potravou a s nezbytnými žaludečními kyselinami. Pak dojde k "pálení žáhy" - pyróze.
l
Jedná se o pálení za hrudní kostí zasahující někdy až do krku nebo do nadbřišku. Pálení žáhy se nejčastěji objevuje nebo zhoršuje po jídle, zejména tučném, kořeněném, sladkém, kynutém, po čokoládě, cibuli, česneku, mnohdy se stačí napít alkoholu (zvláště bílého vína), coly, čaje, džusu. Pálení se však někdy objevuje, aniž by mělo nějakou souvislost s jídlem či pitím. Přepadá člověka v poloze vleže, v noci ve spánku, nebo při předklonu. Někdy se ani nepodaří vysledovat, čím jsou potíže vyvolávány nebo zhoršovány.
Pálení žáhy má asi polovina žen v těhotenství, a je proto pokládáno téměř za fyziologické a ve většině případů se neléčí. Po porodu téměř vždy vymizí.
Odhaduje se, že denně jej pocítí asi 10% dospělých. Během života se tato potíž objeví asi u 40 % populace. Přibližně 15% dospělých užívá léky volně prodejné v lékárnách, které snižují kyselost žaludečních šťáv.
Ale my vám můžeme poradit, jak si pomoci při pálení žáhy doma přirozenými prostředky.
Okurky
Ano, právě syrovými okurkami, jen omytými a nakrájenými na kolečka či špalíčky si při pálení žáhy můžete pomoci. Můžete je nakrájet i na maličké špalíčky a poté přidat česnek a zakysanou smetanu.
Brambory
Žvýkejte plátek syrové brambory. Velmi pečlivě a dlouze, měla by na sebe navázat přebytečné kyseliny z jícnu a vám to uleví.
Žvýkačka bez cukru
Podle nedávné studie se prokázalo, že právě žvýkání žvýkaček bez cukru opravdu hodně pomáhá. Takže ono "žvýkání po každém jídle" je dobré nejen pro zuby ...
Kefír
Kefír nebo podmáslí, acidofilní mléko ... že je kyselé? Ano to je, ale je povahy zásadité a neutralizuje žaludeční kyseliny. Vyzkoušejte, uvidíte.
Zázvor
Máme tím ny mysli teď čaj z kořene zázvoru. Pijeme třikrát denně a nesladíme.
Jablečný ocet
Lžíci jablečného octa zalijeme skleničkou vody. Popíjíme behěm dne, ale i při jídle. klidně mezi sousty po doušcích.
Čaj z heřmánku a máty
Lžičku heřmánku a lžičku máty zalijeme 250 ml horké vody. Necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Pijeme šálek 3x denně.
Kmín, koriandr, anýz, fenykl a kardamom
Tato koření přímo ulevují od bolesti, pokud už silnou ataku pálení žáhy máte. Uvařte si třeba fenyklový čajiček a vlažný ho po doušcích vypijte.
Jedlá soda
Můžete též sáhnout po osvědčené jedlé sodě - lžičku jedlé sody rozmíchejte ve skleničce vody a vypijte. Ovšem ze všech předešlých možností je tato asi nejagresivnější.
Pokud trpíte často pyrózou, vyhýbejte se zásadně těmto potravinám:
Káva
Bonbóny, zákusky, čokoláda
Bílá mouka, kynuté pečivo
Pečené maso
Alkohol
Česnek, cibule
Cola
Džus
Pokud chcete mít klidné spaní, nepijte nikdy před spaním kávu, čaj (bylinkové samozřejmě můžete) a alkohol. Nejméně tři hodiny před tím, než se uložíte k spánku. A raději všechny tyto dráždivé tekutiny něčím malým zajezte.
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.