Soumrak českých videopůjčoven

- Soumrak českých videopůjčoven
Vyšlo v blogu:  Wast

Soumrak českých videopůjčoven

15.10.10, 12:26, autor: Wast , Hodnocení: -
Ještě před třemi lety bylo v České republice přes 1 500 videopůjčoven. Nyní jich tu je kolem stovky. Co bude dál ?

Čtenost -   Diskuze: (1
 

 

Kamenné videopůjčovny filmů fungující u nás téměř dvě desetiletí, nyní zjevně melou z posledního. Ránu jim nejdříve zasadily rychle se šířící kabelové televize, pak internet, kde je možné a i velice snadné si zadarmo stáhnou i nejnovější trhák. Nakonec je dorazila záplava levných DVD prodávaných na novinových stáncích.


Během posledních pár let skončily někde i všechny videopůjčovny, a to byly v každém městě a dokonce byly dost často k vidění i na vesnici. Dnes už je ty tam doba, kdy byly takřka na každém rohu. Časy kdy jsme stávali fronty na nové filmové hity. Často bylo potřeba mít na daný film záznam, a pak čekat až ho minulý zákazník vrátí. Někdy ho vrátili i pár minut před zavírací dobou.


    


Konec videopůjčoven začal už před pár lety. Počet zákazníků se zmenšil, tržby šly pochopitelně dolů, majitelé na to reagovali a cena půjčovného na jeden den se z tehdejších 30Kč zvýšila na 45Kč a později se dokonce vyšplhala na 60Kč. Což je momentálně docela dost peněz. Půjčovny nezměnily jen cenu, změnily se i nosiče z VHS kazet na DVD. V dobré půjčovně vám půjčí bez problémů i Blu-ray.


Zákazníci nám i zpohodlněli. Kdo by se dnes autem trmácel do města kvůli nějakému filmu že? K ceně půjčovného připočteme náklady na cestu např.cenu benzínu + čas. Půjčený film se samozřejmě musí druhý den vrátit. Ty chytřejší si často nechávali záznam na film na sobotu a vrátili ho až v pondělí. Tak měli na shlédnutí filmu více času. Někdy kazetu či DVD stihl bez problémů shlédnout i soused a celé příbuzenstvo. Pochopitelně, že se jistě našli i tací co si rovnou z originálu sjeli do zásoby kopii. Drobné zhoršení kvality obrazu u VHS kazet nikomu nevadilo, však to bylo zadarmo.U DVD se o žádném zhoršení kvality ani nedá mluvit a nějaké to zabezpečení? No většina jen trochu zdatných jedinců si s tím snadno poradila.

Jenže časy se mění, a tak platící zákazníci už do kamenné půjčovny nemusejí chodit a filmy si za poplatek (je to kolem 45Kč) stahují do svých počítačů z virtuálních videopůjčoven, kterých naopak poslední dobou přibývá. Dokonce se nedávno objevila i půjčovna her na PC.


Pozor! Ani ty virtuální videopůjčovny nemají vyhráno. Nedávno neuspěla s vlastní videopůjčovnou ani z koncesionářských poplatků a reklam velmi štědře placená Česká televize.
Neslavného konce se dočkal i na české poměry novátorský projekt Cinetik, kde si lidé mohli půjčovat DVD přes internet v klidu a pohodě až do domu.

Situace v zahraničí je co se týká půjčoven DVD velice podobná. To ale majitele našich videopůjčoven moc nezajímá. Mnozí z nich stále ještě platí každý měsíc nájem, účty apod. Mimochodem práva která musí za půjčování zaplatit dělají asi 1000 až 1300Kč za film, a to se některý snímek půjčí jen párkrát.


Pokud kdysi vydělávali bohatě, tak dneska je to už jen bída s nouzí. V podstatě živoří.
Začít podnikat v jiném oboru je dnes už docela riskantní.

Důvod je jednoduchý, kdo by platil když si film během krátké doby a často i ve výborné kvalitě může stáhnou někde na warez fóru. Navíc takový trhák, který by jste ve videopůjčovně hledali marně, protože šel nejdříve na několik měsíců do prodeje.


 

   
Situace s levnými DVDéčky na stáncích se také změnila. Dávno pryč jsou ty časy, co jsem si zde koupil za 200Kč i 5 ks DVD. Jejich cena zde postupně po malých částkách narůstala a dnes levné DVD není už dávno k mání za skutečně lidových 38Kč, ale klidně i za nějakých 99 - 199 Kč. Možná zánik půjčoven „žene" jejich ceny nahoru, a nebo si vydavatelé myslí, že lidi jsou už tak nějak navyklí a koupí cokoliv i za vyšší cenu. Některé tituly také vycházejí neustále dokola, takže kdo je chtěl už si je dávno koupil a teď leží na stáncích i neprodané "trháky" ve slevě.


Co si budeme povídat mezi levnými DVD je velké množství odpadních béček, či jiné filmové škváry. Osobně mi příjde, že ty pravé filmové pecky, jako je např. trilogie Kmotr vydavatelé záměrně brzdili, až na dobu, kdy cena „lidových" DVD stoupne a oni si bez skrupulí nahrabou. Nebo spíše až videopůjčovnám dojde dech. Bohužel ta doba nastala už nyní.


   


Pro zajímavost v roce 2007 přišlo na český trh 60 miliónů kusů levných DVD.
Prodávali se hlavně jako příloha novin a časopisů. Ten rok vyšlo na 260 titulů různé kvality. Odhaduje se, že distributoři za ně utržili 873 miliónů korun. Ten samý rok byl zisk z prodeje premiérových filmových titulů na DVD v České a Slovenské republice 670 milionů korun.


O rok později, v roce 2008, se v síti PNS, prodalo levných DVD, už za 2 miliardy korun. Poté se jejich prodej ustálil někde na hranici 10 až 11 milionů prodaných kusů měsíčně.


To jenom naznačuje jaké se v levných DVD točí obrovské peníze.

...

Z chození do videopůjčovny mám za ta léta i několik veselých příhod.
Jednou vešel dovnitř chlápek a už ode dveří řval na obsluhu, byla tam tehdy mladá, pěkná holka, že se mu to péčko vůbec nelíbilo. Chvíli, ještě nadával na pomyslnou kvalitu. V tom mu dívka za pultem řekla:
„ No moment, ale já to porno netočila, tak si stěžujte jinde". Zákazníka to na chvíli zarazilo. Pak dostal záchvat odvahy:
„ A co kdybychom si to mi dva zkusili na živo, pak bych věděl jak jseš se sexem na tom ty?"

„ Chlape a ven. A honem". Zařvala tak, až to ve mně hrklo.Jednou si tam přišel vypůjčit film kluk co tam chodil dost často, ale zrovna neměl peníze.
„ Můžete mi ten film půjčit na lízing?" Zeptal se majitele.
„ Prosim tě vezmi si ho a jdi".

Jednou je to už pár let, jsem byl ve videopůjčovně u konkurence.
Syn majitele, libový frajírek, měl blbý zvyk. Každému než půjčil onen film mu hrozně rád prozradil konec. Moc se to lidem nelíbilo, ale co mohli dělat.
Jednou tak tam stojím u regálu s kazetama a on se zrovna koukal na filmovou novinku, tehdy byl č.1 trhák Mission: Impossible III. Byl asi v půlce, do konce zbývala hodina. Tak jsem se k němu natočil a klidně mu řekl:
„ Tenhle chlap je ten zrádce".


Mladík na mě vylít, že co jsem si to jako dovolil, že ten film ještě neviděl.
„ Na shledanou", dal jsem se na odchod. On byl vytočený na nejvyšší obrátky tak vyšel za mnou až ven a stále nadával.
„ Hele když to děláš ty, tak ti to nevadí, tak se uklidni." Já na to, a on tam zůstal stát s otevřenou pusou. Nějaký čas jsem tam nechodil. Později se mě jeho otec a majitel videopůjčovny za syna omluvil. Dobrý na tom bylo, že to prozrazování obsahu filmů přestalo.


Je to už delší čas, co jsem byl ve videopůjčovně jednoho svého známého. Chvíli jen tak kecáme. Situace kolem pujčování DVD hotová katastrofa. U vchodu měl krabici od banánů plnou filmů na VHSkách, kus 30Kč, no neberte to. Před lety jsem na ty filmy měl i záznam a nyní je nikdo nechce koupit ani za tak nízkou cenu. No možná lidi odradí jejich opotřebení. Protože někdy se vracely fakt v bídným stavu. Pomačkaný pásek, či dokonce přetrhnutý nebyl vyjimkou. Spoustu kazet se také nevrátilo. DVD ty na tom byly podobně, škrábance, otisky prstů apod.

„ Asi je rozdám, nechceš je?" Nabídl mi je a já zavrtěl hlavou.Přišel další zákazník. Také známý.
„ Čau", pozdravil nás oba a pak se ho zeptal:
„ Máš Souboj Titánů?"
„ Nemám, šel teprve do prodeje".
Pak se ho zeptal ještě na dvě tři filmové pecky. Odpověď majitele vždy byla, nemám.
„ Ty vole, na internetu už to dávno je a já je viděl." Pokračoval zvesela.
„ Hele Mirku, ty bys tu mohl dávat jen vodkazy, kde si to maj lidi stáhnout. Dyť to tvý podnikání je stejně v prdeli".


   


„ A co péčko, to jde? "
Zavrtěl hlavou.
„ Už taky ne, kup si ho každý čtvrtek v trafice za 49Kč". Pak stroze dodal:
„ Asi to brzo zavřu". Věřte nebo ne, ale mně do smíchu nebylo, ale majitel videopůjčovny to bral s humorem.

Nedávno si mě u regálu s DVD vyfotil mobilem. Když jsem se ho ptal proč to udělal, smál se:

„ Ukážu to doma manželce, bude mít radost, že tu dneska někdo byl."


Před pár dny jsem byl v trafice. Přišel tam nějaký starý pán. Chtěl si koupit DVD.
„ Zdražili je, stojí teď 69Kč". Informovala ho prodavačka.
„ Tak to nic, na to se jim vyprdnu, to už je moc peněz, já si radši řeknu vnukovi on mi to stáhne z internetu".
„ Hmm...no jo lidi už je tak nekupujou. Už dávno to není co to bejvalo". Prodavačka na to.


Jo časy se mění.

Sbohem, videopůjčovny budeme vzpomínat.Zdroj:počty prodaných kusů levných DVD jsou  z Aktuálně.cz

 

 
  • Lenka 21.12.21, 17:04

    Rozbalit 1.

  • Lenka

    Jé, videopůjčovny. To si pamatuji. :) Já si ale myslím, že videopůjčovny jako takové vyloženě nezmizely. Jen se prostě přesunuly na internet. Vím, že spousta stránek nabízí možnost vypůjčit si na nějakou dobu film za malý poplatek. U internet televize něco takového například funguje také. Teda alespoň u té naší, kterou máme přes https://www.nej.cz/net-tv/ ano.

 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Tento článek zatím nikdo nehodnotil | Průměrné hodnocení: (-)

Zoufale nesnáším Apríl

Nejsem žádný škarohlíd, ani člověk bez špetky smyslu pro humor, to rozhodně ne. Ale nesnáším Apríl. Rozumějte správně - 1. duben.
autor
O autorovi
autor
autor
další články autora
Další články autora
další články autora
Profil blogu
Profil blogu "Wast"
Profil blogu
Založen:
31.7.2008 21:40:00

Přístupů:
31268

RSS:
Toplist