Rýma

- Rýma
Rubrika:  Zdravá

Rýma

27.09.22, 00:00, autor: Černovláska
S rýmou se setkal každý z vás. Jistě znáte větu: Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden.Odborně je definována jako zánět nosní sliznice.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Já, kapesník a rýma
S rýmou se setkal, setkává a bude setkávat každý z vás. Jistě znáte okřídlenou větu: Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Odborně je definována jako zánět nosní sliznice, který bývá doprovázen snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním.



Jaká je příčina
Co je to rýma ví snad každý, ne každý ale ví, jaké má příčiny. Nejčastější příčinou je infekce, v prvé řadě virová. Jedná se běžné nachlazení, často spojené i s bolestí v krku, případně kašlem, tedy celkovým zánětem sliznic horních cest dýchacích. Známe ale i rýmu bakteriální, plísňovou. Existuje rýma alergická, která velice často doprovází bronchiální astma.

 

Varovné příznaky
Jak jste si přečetli v úvodu tohoto povídání, rýma se projevuje snížením nosní průchodnosti - nemůžete pořádně dýchat nosem, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním. Akutní virová rýma je velice běžným onemocněním. Je provázena vodnatým výtokem z nosu. Můžete mít i celkové příznaky jako jsou zvýšená teplota a schvácenost. Většinou trvá průměrně 5 – 7 dní.



Jiným typem je rýma způsobená bakteriemi. Ta velice často navazuje právě na rýmu virovou. Viry oslabí sliznici v nose a tak pak neodolá nájezdu škodlivých bakterií. Výtok z nosu zhoustne, zežloutne až zezelená. Huhňáte, často i zaléhají uši, protože se ucpává Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Bakteriální zánět v nose bývá spojen se zánětem vedlejších dutin nosních. Ten se projevuje bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou.



Rýma může probíhat i dlouhodobě kdy se střídavě lepší a následně zase vrací. V tomto případě mluvíme o chronické rýmě.

 

 

První pomoc


Už to začíná? Nedá se pořádně dýchat nosem? Připadáte si, jako byste měli místo nosu vodovodní kohoutek, který nelze zavřít? Prohlédněte svou domácí lékárničku či si kupte v lékárně nosní kapky. Ty jsou volně prodejné. A jestliže máte zvýšenou teplotu a necítíte se ve své kůži, vezměte si léky snižující teplotu a vitamín C. Hodně pijte, nejlépe bylinné čaje. Smrkejte!



Při rýmě, která se nezlepšuje nebo máte pocit, že se dokonce horší, máte nesnesitelnou bolest hlavy, horečky, navštivte otorinolaryngologa, který vás vyšetří a nasadí vám správnou léčbu.

 

 

U lékaře


Jestli Vás skutečně trápí rýma a rozhodnete se navštívit se svými obtížemi lékaře je nutné počítat s tím , že vlastnímu vyšetření bude předcházet krátký rozhovor. Lékař se Vás vyptá na to jak dlouho máte obtíže, jestli nemáte nějaký typ alergie. Důležité je vědět jestli máte zvýšenou teplotu a je-li Vaše rýma doprovázena bolestí hlavy.



Lékař zkontroluje váš krk i uši. Ne, nespletl se, ví, že přicházíte s rýmou. Ale jak jsme si již řekli, zánět v nose může ovlivnit funkci středního ucha. A často se zánět rozšíří do hltanu či hrtanu nebo i průdušnice.



Vlastní vyšetření nosu spočívá v zavedení nosního zrcátka do nosu a prohlédnutí nosní dutiny. Nos je také možné vyšetřit speciálním přístrojem - endoskopem, který vypadá jako dlouhá tenká trubička. Lékař ji zavede do vašeho nosu, její výhodou je, že je s ní vidět až do nosohltanu. Další velkou výhodou je, že podobně jako lupa zvětší obraz toho, co se vyšetřuje.



Je možné, že lékař bude chtít vědět, jestli vaše rýma není způsobena bakteriemi. Aby to zjistil udělá výtěr z nosu. Nemusíte se ničeho obávat, tenkou štětičkou sáhne do nosu. Štětičku pak odešle ve speciální zkumavce k mikrobiologickému vyšetření. K vyloučení rozšíření zánětu do vedlejších dutin nosních Vás může poslat na rentgenové vyšetření .



Pokud již dodržujete všechny zásady první pomoci při rýmě a lékař nezjistí žádnou komplikaci, je možné, že vám doporučí trpělivost. A zopakuje vám výše uvedenou větu o týdnu či sedmi dnech… Pokud však již dojde k rozšíření zánětu například na vedlejší dutiny nosní či se jedná o vážnější bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika. Případně ještě další léky na uvolnění nosu, případně proti bolesti. Doporučí ležet v posteli.

 

 

Co neovlivníte


Nos komunikuje s vedlejšími nosními dutinami, které do něj ústí. Při rýmě může dojít k infekci vedlejších dutin nosních, který se pak léčí antibiotiky. V případě nutnosti punkcí.



Infekce se může z nosohltanu přenést nesprávně fungující, oteklou, Eustachovou trubicí do středního ucha a způsobit bolestivý zánět středního ucha.



Při rýmě vlivem zduření a překrvení sliznice může dojít ke krvácení z nosu. Tato situace může vypadat děsivě, ale většinou pomůže mírný předklon zmáčknutí nosu proti nosní přepážce a studený obklad na čelo.



Další komplikací, kterou si pacient může přivodit sám, je návyk na nosní kapky. Nosní kapky by se měly užívat pouze krátkodobě, týden, maximálně dva. Při dlouhodobém užívání stejných kapek si na ně nos může zvyknout a pak budete mít problém s jejich vysazením. Máte-li pocit, že je užíváte delší dobu a nedostavuje se účinek, je vhodné navštívit lékaře, který vás vyšetří a poradí vám .

 

 

Co můžete sami


To, jestli dostanete rýmu nebo ne, se dá jen velmi těžko ovlivnit. V případě, že rýmu už máte, je velice důležité udržovat nos průchodný kapáním nosních kapek a pravidelným smrkáním.



Mějte také ohled na druhé! Rýma je velmi infekční, zejména v prvních pěti dnech. Myjte si ruce, zakrývejte ústa při kýchání, noste ústní roušku.



Celkově se snažte posílit obranyschopnost těla – otužujte se. Zvyšte příjem vitaminu C, zejména na jaře a podzim, kdy bývá rýma nejčastější.

 

 

Máte riziko vniku onemocnění?


Pozor na místa se zvýšenou koncentrací lidí v riziková období se zvýšeným výskytem nachlazení – hromadné dopravní prostředky, atd. Neoslabujte svůj organismus – nekuřte, sportujte, otužujte se! Větrejte doma i v práci! Riziko pro vás bude nižší!

 

 

Časté otázky

 

Mám rýmu, musím používat nosní kapky?

Ano! Udržujte průchodný nos, zabráníte tak vniknutí infekce do středního ucha či vedlejších dutin nosních.



Mohu používat Sanorin trvale? Vždy mi velmi pomůže, za chvíli se mi nos ale zase ucpe.

Pozor! Je z vás sanorinista. Vaše nosní sliznice má vypěstovaný návyk na Sanorin. Vyhledejte svého lékaře, poradí Vám, jak se návyku zbavit. Jinak z bludného kruhu nevystoupíte.

 

Mám rýmu, nejprve jsem hodně smrkal, teď už nevysmrkám nic. A ta hlava, jak bolí!
Běžte k lékaři, máte zánět vedlejších dutin, potřebujete antibiotika!



Co mám dělat, když rýma trvá již dva týdny, užívám nosní kapky a nic se nelepší.
Vyhledejte specialistu otorinolaryngologa, který vyloučí, zda se již nejedná o komplikaci rýmy.



Je to zvláštní, mám rýmu jen z jedné nosní dírky. Co s tím?

Neotálejte a navštivte lékaře. Může se jednat o cizí těleso v nose, jednostranný polyp či dokonce nádor.

 
Zdroj: www.ordinace.cz, Archív 2010
 • Fialka 22.02.22, 13:42

  Rozbalit 1. šála

 • Fialka

  Ahoj, já letos s rýmou strašně bojuji skoro pořád! Je to asi tím, že kvůli respirátorům a rouškám nemám skoro žádnou imunitu... :-/ Teď jsem si alespoň pořídila krásnou a velmi teplou šálu, kterou jsem sehnala tady: https://www.onlinesekac.cz. Teď totiž tolik fouká, že mě z větru bolí v krku... :-/

 • Jitka 25.10.22, 21:58

  Rozbalit 2.

 • Jitka

  Nejhorší je podle mě alergická rýma. Té se prostě jen tak nezbavíte. Já trpím alergií na prach, takže moc dobře vím jaké to je. Je ale pravda, že v poslední době se mi alergie hodně zlepšila. Myslím si, že z velké části za to může i rekuperace od https://rekuperace-aldes.cz/ kterou máme doma.

 • Jana 25.11.22, 15:06

  Rozbalit 3.

 • Jana

  Mě trápily různé virózy několik let, takže jsem se snažila hledat příčinu. Tou byla samozřejmě oslabená imunita, ale nějak jsem nemohla přijít na to, jak ji alespoň trochu nakopnout. Nakonec jsem přišla na to, že kromě vitamínů jsou potřeba i probiotika a vše se začalo zlepšovat. Nejvíce mi pomohly především tyto: https://www.celtic-probiotika.cz/.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:




cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1570943

RSS:
Toplist