Řidičské návyky mění v nepříznivém počasí více ženy

- Řidičské návyky mění v nepříznivém počasí více ženy
Rubrika:  Novinky

Řidičské návyky mění v nepříznivém počasí více ženy

28.01.19, 00:00, autor: Valerie
Podle průzkumu finanční společnosti ŠkoFIN nejsou pro polovinu českých řidičů zimní období a s ním související ztížené povětrnostní podmínky limitující překážkou při řízení jejich vozu. Ostatní přiznávají, že zimní počasí jejich řidičské návyky ovlivňuje – 22 % řidičů jezdí vozem v zimě méně často či téměř vůbec. Výrazně opatrnější jsou přitom v tomto období ženy, z nichž řízení během zimních měsíců omezuje více než čtvrtina (28,4 %) oproti 16,3 % mužů. Schopnost auta spolehlivě a bezpečně jezdit i v nepříznivém zimním počasí je důležitým parametrem při výběru nového vozu pro 42 % Čechů.

Čtenost -   Diskuze: (11
 

Bezpečnost nehraje roli?

Teploty pod nulou, sníh a námraza na silnici jsou nepřítelem každého řidiče. Se zimním počasím souvisí nejen snížená ochota některých řidičů pouštět se na české silnice, ale také povinnosti,doporučení a některá omezení. Podle průzkumu ŠkoFINu dává pouhá třetina Čechů před zimou svůj vůz do servisu na kompletní kontrolu. Necelá polovina (47,5 %) nechá pouze přezout pneumatiky, zbytek (20,3 %) nedělá vůbec nic. „Je evidentní, že Češi si s aktivním zajištěním bezpečnosti včetně preventivních prohlídek před zimou hlavu příliš nelámou. Vlastnosti vozu podporující bezpečnost jízdy v nepříznivých povětrnostních podmínkách hrají při výběru nového auta roli pro pouhé dvě pětiny Čechů,“ komentuje situaci Petr Abrahámek, ředitel obchodu a marketingu ve ŠkoFINu. Zda je jejich budoucí vůz schopný bezpečné jízdy za všech povětrnostních podmínek je pětině respondentů jedno, více jak třetinu (37,6 %) toto kritérium při výběru dokonce ani nenapadlo.

Třetina dopravních nehod, kterých byli účastni respondenti průzkumu, se přitom odehrála právě v zimním období. „Dnešní automobily jsou technologicky vybaveny tak, že svými bezpečnostními a pohonnými systémy významně pomáhají snižovat rizika, která může řízení v zimě přinášet. Je ale důležité, aby si lidé tato rizika uvědomovali. Zimní pneumatiky jsou už nejen povinností, ale i standardem, který mohou řidiči získat např. v rámci měsíční splátky operativního leasingu, a to včetně přezutí. Pokud ale třeba rodina s dětmi jezdí v zimě pravidelně na hory, je důležité zvážit i další parametry vozu, které jízdu na sněhu či ledovce usnadňují – třeba pohon na všechna čtyři kola,“ vysvětluje Petr Abrahámek.


 

Nejvíc nás v zimě štvou namrzlá okna

Ačkoli polovina Čechů není při řízení auta zimním počasím nijak omezována, každého řidiče na zimě přece jen něco štve. Na vrcholu žebříčku „nepopularity“ stojí každodenní nutnost škrábat namrzlá autoskla – ta vadí 59 % Čechům. Čtvrtina (26,8 %) řidičů na druhé místo zařadila zimu, která je ve voze předtím, než se dostatečně vytopí. Necelé desetině (8,4 %) vadí nutnost jezdit v zimě pomaleji a kolem 5 % Čechů volilo jako nejotravnější povinnost přezouvat pneumatiky.

 

 
Zdroj: TZ, Archív 2015
 • Miluška 30.05.20, 23:02

  Rozbalit 1.

 • Miluška

  Musím se přiznat, že já si za špatného počasí také dávám na řízení mnohem větší pozor. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že zvlášť v zimě, kdy hrozí náledí atd je dobré si dávat pozor i na stav samotného auta a hlavně pak tedy pneumatik. Já například na své auto minulou zimu pro jistotu koupila úplně nové z https://www.pneuok.cz/ protože ty staré už na silnici prostě nedržely tak dobře.

 • Karel 25.10.21, 00:21

  Rozbalit 2.

 • Karel

  Chtěl bych na auto dát kvalitní zimní pneumatiky. Dokážete mi někdo poradit s výběrem? Jaké na auto dát?

 • Jiří 26.10.21, 19:03

  Rozbalit 3.

 • Jiří

  Na jaké auto? Tedy jaký rozměr pneumatik zrovna hledáte?

 • Karel 27.10.21, 14:25

  Rozbalit 4.

 • Karel

  Hledám pneumatiky na vw passat v rozměru 225/45 R17 Co jsem se díval, tak je v pneu strašný rozdíl, protože jsem anšel pneu za 1800, ale také za 4 tisíce a to už je na 4 kolech opravdu rozdíl

 • Jiří 28.10.21, 20:00

  Rozbalit 5.

 • Jiří

  Za sebe bych doporučil Pirelli https://www.pneumatiky.cz/celorocni-pneumatiky-osobni-225-45-r17-t5 Kupoval jsem je na auto a perfektně sedí na silnici

 • Tereza 26.11.22, 08:15

  Rozbalit 6.

 • Tereza

  Je velký rozdíl v tom, u které je člověk pojišťovny z hlediska ceny pojištění? Jakou máte prosím zkušenost?

 • Marta 27.11.22, 10:27

  Rozbalit 7.

 • Marta

  Rozhodně je rozdíl v nabídkách cen pojišťoven. Pokud si chcete pojištění sehnat výhodně, tak se vždy rozhodně vyplatí podívat se na některý ze srovnávačů pojištění na aktuální cenu.

 • Tereza 28.11.22, 01:22

  Rozbalit 8.

 • Tereza

  Na který třeba? Se kterým srovnávačem pojištění máte vy zkušenost?

 • Marta 30.11.22, 07:33

  Rozbalit 9.

 • Marta

  Já mám dobrou zkušenost se srovnávačem pojištění Klik.cz Je to tam totiž hrozně jednoduché si pojištění sjednat. Nabídky pojištění si najdete velmi rychle a pojištění si pak můžete vlastně rovnou online sjednat nebo nabízí i možnost sjednání po telefonu.

 • Kamila 29.06.23, 20:11

  Rozbalit 10.

 • Kamila

  Jezdím již spoustu let, ale řídit na sněhu se mi nikdy moc nechce. Do práce holt musím jezdit každý den, a tak i za každého počasí. Proto jsem si pořídila do auta vyhřívaná sedadla z internetových stránek https://www.2din.cz/. Možná je to pro někoho jen malý detail, ale pro mě znamená hodně. V zimních měsících mi je alespoň teplo na záda a neprochladnu.

 • Jarka 30.10.23, 19:51

  Rozbalit 11.

 • Jarka

  Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit. Osobně jsem ale za to, že v některých úsecích by možná lépe mělo být označené nebezpečí smyku v případě že sněží. Vím, že takovéto značky existují, už jsem ji párkrát na silnicích potkala. Myslím si ovšem, že by takto mělo být označeno více úseků. Nevím kde je problém,však ta samotná značka stojí pár stovek, viz https://www.dopravniznaceni.com/

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
338662

RSS:
Toplist