Mezinárodní den žen

- Mezinárodní den žen
Rubrika:  Novinky

Mezinárodní den žen

04.03.24, 00:00, autor: Plavovláska
Slavit či neslavit? Jedná se o socialistický svátek, nebo je mu křivděno? Ve skutečnosti je to jako se vším. Obchodníci se snaží, aby bylo slaveno a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. V každém případě - my vám přejme opravdu krásný MDŽ a posíláme pomyslnou jarní kytičku.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Mezinárodní den žen (MDŽ), připadající každoročně na 8. března, bývá někdy uváděn jako socialistický svátek. Vůbec se však nejedná o nějaký svátek uměle vyrobený československým socialistickým režimem, ale o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909. Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, usiloval o volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci; vysvětlení o (padesátileté) připomínce rozehnané stávky amerických textilaček v roce 1857 je falešné a objevilo se až v roce 1955. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.

 

 
Zdroj: Wikipedie
 • Robert 01.03.23, 22:05

  Rozbalit 1.

 • Robert

  Tak to já už mám pro přítelkyni dárek vybraný a už ho mám i doma. Sehnal jsem fakt moc pěkné chytré hodinky https://www.smartomat.cz/armodd-squarz-11-pro-stribrna-s-ruzovym-nylonovym-reminkem-silikonovy-reminek/ Bude z nich určitě nadšená stejně jako já.

 • Kamila 18.05.24, 21:24

  Rozbalit 2. MDŽ

 • Kamila

  U nás doma se MDŽ nijak neslaví. Manžel na to totiž není, takže já jsem si udělala letos radost sama novými bytovými dekoracemi :-) . Koukala jsem na https://slevovykupon.net/ a našla jsem tam pěkné slevy, tak by byl hřích je nevyužít a něco nového, pěkného si domů nekoupit :-) .

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
356679

RSS:
Toplist