Kariéra po padesátce: Hlavní je nebát se

- Kariéra po padesátce: Hlavní je nebát se
Rubrika:  Úspěšná

Kariéra po padesátce: Hlavní je nebát se

01.10.21, 00:00, autor: Valerie
Trh práce vyžaduje přednostně mladé lidi a tak ti starší často marně hledají práci i roky, nebo zůstávají stísněně v zaměstnání, které je sice nebaví, ale je jejich životní jistotou. Nicméně to lze změnit. Pokud jste dříve narození, pak vězte, že i v tomto věku můžete udělat kariéru. Chce to jen vědět, jak na to a nepodceňovat se.

Čtenost -   Diskuze: (11
 

Zaměstnavatelé v mnohých případech vnímají uchazeče o zaměstnání okolo padesátky a starší jako znevýhodněné. Panuje názor, že mají své limity a s oblibou si podle věku již v prvním kole přijímacích řízení sortují uchazeče právě podle data narození. Mladý člověk má oproti nim v jejich očích výhody flexibility a energie. Na druhou stranu je to i samo nízké sebevědomí, které lidem ve vyšším věku při pohovorech brání ukázat, že na to samozřejmě mají. Zakopaný pes je v tom, že ve starší generaci lidí je stále zakódována doba, kdy většinu života prožila v prostředí, kde práce byla zaručená a kdo nepracoval, byl příživník. „A tak jsme nejistí a to samo nás vyřazuje z trhu. Nechceme se nabízet, uráží nás, když například proti nám sedí mládě s právě dokončenou školou, které nemá žádné životní zkušenosti a dává nám naučené otázky a pod čarou naznačuje, že už jsme za zenitem,“ říká Hana Vančurová, která pracuje jako koučka v bance ČSOB . Jak sama říká, hlavní, co vidí u starších lidí při pohovorech, je strach. „Moje generace na to, myslím, není „geneticky“ vybavena.

 

Mladí přemýšlejí jinak, mají za sebou již v začátcích své pracovní éry zkušenost se ztrátou zaměstnání i jeho neúspěšným hledáním. Mladý člověk, který už přišel dvakrát o zaměstnání, prošel zkušeností přijímacích pohovorů, zažil vícekolová přijímací řízení a třeba i marně čekal na odpovědi agentur,je díky tomu vybaven pro budoucnost a takové zkušenosti mu dodaly protilátky. Ale to, co je pro mladého benefitem, se staršímu může jevit jako nepřekonatelná překážka,“ dodává. Zapravdu jí dává fakt, že lidé po padesátce statisticky práci nejhůře nalézají. Další nechvalnou skutečností je, že čím dále od Prahy člověk ve vyšším věku práci hledá, tím hůře ji nalézá. Nicméně dobrou zprávou je, že se i tento názor začíná měnit a mnohé firmy si výhody zaměstnanců po padesátce uvědomily.


Věk nevýhod i výhod

V každém případě je potřeba si uvědomit, že úplně každý věk má své pro i proti. Ve vyšším věku se samozřejmě musí počítat s mírnějším pracovním tempem, ale to nutně pro zaměstnavatele nemusí být nevýhoda. Lidé po padesátce mají nesporně zkušenosti z oboru, které nejsou mnohdy nahraditelné mladickým elánem. Navíc ve vyšším věku má člověk i osobní rozhled, který je pro samotný kolektiv obrovským přínosem. „Určité zpomalení je vyrovnáváno zkušeností, klidem, jistotou, dobrou znalostí oboru. Starší lidé jsou dobrými učiteli a mentory. Také přináší do týmu polarity – mladí i staří, ženy a muži – smíšený tým má své výhody,“ vysvětluje Hana Vančurová z ČSOB.

 Praktické rady, jak na to

Přijít o práci před důchodem není žádná legrace a zaručený recept na rychlé nalezení nového místa není. Ale přece jen lze definovat základní body, které napomůžou takovému člověku ji získat. A tady je pár rad Hany Vančurové:

 

1. Nestraňte se lidí, nezůstávejte sami, obklopte se přáteli. Přijít o práci není žádná ostuda!

2. Nebojte se požádat o radu profesionály, např. kouče, psychologa, terapeuta.

3. Nevzdávejte se pomoci, získávejte nové informace, nebuďte pasivní. Využijte všech

dostupných možností – pracovního úřadu, zaměstnavatele, agentur k tomu určených.

4. Stále ještě platí, že nejlepším životopisem pro zaměstnavatele je doporučení jiného člověka.

5. Ovládněte současné komunikační prostředky, nemusíte být zrovna na Twitteru nebo

Facebooku, ale internet by měl být vaším spojencem.

6. Choďte světem s otevřenýma očima, vždycky je tu nějaké znamení, příležitost.

7. Popřemýšlejte, jestli nemůžete nabídnout něco nového, udělejte ze svých koníčků

zaměstnání a třeba si založte vlastní živnost.

8. Rekvalifikujte se - kdo řekl, že nemůžete udělat kariéru v jiném oboru, než jste celý život

dělali?

9. A možná citát nakonec: „V týdnu jsou dva dny, kdy si nikdy nedělám starosti. Dva dny,

které chráním ode všeho strachu a obav. Jedním z nich je včerejšek…a druhým dnem, kdy si

nedělám starosti, je zítřek.“ Robert Jones Burdete (1844 – 1914)

 
Zdroj: TZ ČSOB 2014
 • heluska 15.11.21, 19:28

  Rozbalit 1.

 • heluska

  Ahoj, třeba moje mamka, které už je dokonce přes 60 si teď našla novou brigádu. Je super, že pracuje z domova, takže nemusí nikam dojíždět. Dokonce dostala od té firmy, kde pracuje nový iPad a už se pracuje na jejím počítači, jen ho prý ještě dali této firmě: http://www.jablotron.cloud/, aby tam něco upravila, právě pro tu práci z domova. :-)

 • Iva 28.02.22, 09:55

  Rozbalit 2. Práce

 • Iva

  Mně přijde, že mají kolikrát starší ženy a muži větší šanci na práci, než my mladí. Všude chtějí praxi a vzdělání, a to je vražedná kombinace. Já se to snažím alespoň dohnat tím, že si platím různé kurzy. Naposledy mě zaujal kurz komunikace na https://entuzio.cz/kurzy-komunikace-online/ , díky kterému se mi zlepšily vyjadřovací schopnosti :-) .

 • Roman 28.02.22, 23:17

  Rozbalit 3.

 • Roman

  Musím souhlasit. Já jsem ve firmě mezi samými mladými a ze začátku mi to trochu vadilo. Hlavně jsem se v tom kolektivu úplně necítil dobře. To všechno ale naštěstí změnila jedna firemní teambuildingová akce, kterou pořádali https://firmsport.cz/ Právě tam jsem se se všemi lépe poznal a do kolektivu lépe zapadl.

 • Agáta 28.04.22, 22:07

  Rozbalit 4.

 • Agáta

  Představa, že dobře placenou pozici, například účetní, nebo sekretářky dostane jen a pouze krásna 20ti letá žena je milná. Není důležité aby vám bylo 20, hlavně na 20 musíte vypadat. Je mi 65 a stále boduji na pracovních pohovorech, Ptáte se čím to je? Je to především tím, že sleduji rychle měnící se módní trendy a díky eshop secondhandu www.onlinesekac.cz se stíhám trendům přizpůsobovat. To by ošálilo snad každého. :-)

 • Jiřina 18.05.22, 23:17

  Rozbalit 5.

 • Jiřina

  Z mé nedávné zkušenosti můžu říct, že najít si v takovém věku novou práci není úplně jednoduché. Také jsem s tím teď dost bojovala. Nakonec se mi ale práci najít povedlo. Konkrétně přes https://prace.vasepekarna.cz/ Pečení jsem vždycky měla ráda a nikdy by mě nenapadlo, že se mu budu věnovat i profesionálně.

 • Terka 15.07.22, 17:59

  Rozbalit 6.

 • Terka

  No, co mám zkušenost, tak pokud chce člověk i v takovém věku dosáhnout nějaké zajímavé pracovní pozice, určitě není na škodu se nějakým způsobem dovzdělat. Dobré je zkusit si například nějaký manažerský kurz. Sama nad tím teď také přemýšlím. Koukala jsem, že takové kurzy nabízí například tady: https://vox.cz/kategorie/kurzy-a-seminare/lide-a-jejich-rozvoj/manazerske-dovednosti/

 • JaneX 23.06.23, 09:40

  Rozbalit 7.

 • JaneX

  S tímhle fakt souhlasím. Ale na druhou stranu k tomu někteří zaměstnanci přistupují fakt všelijak. Mám kolegyni, u které po padesátce dělal zaměstnavatel všechno pro to, aby ji dostal z práce pryč. Naštěstí se bránila a ten neoprávněný vyhazov vyřešila s https://www.ochrana-zamestnance.cz/ Do práce se sice nevrátila, ale vysoudila slušné odškodnění. A teď je spokojená a dělá si novou kariéru. :)

 • tom 30.06.23, 22:10

  Rozbalit 8.

 • tom

  S tímto jsem bohužel měl taky celkem problém. Celý život jsem pracoval v různých fabrikách a bohužel po padesátce se v tomto odvětví hledá práce těžko. Povedlo se mi ale najít práci pro jednu firmu, kde jsem opravdu spokojený. Je to sice celkem riziková pozice, ale pravidelně od firmy dostáváme nové ochranné pomůcky od https://www.uvex-safety.cz/ takže o moje zdraví je postaráno. :)

 • Alice 23.09.23, 01:35

  Rozbalit 9.

 • Alice

  No já jsem byla z našeho kolektivu v práci vyštípána, a to proto že jsem byla nejstarší. Přitom si myslím, že jsem tam odváděla nejvíc práce, protože jsem pracovní dobu nestrávila na telefonu jako ostatní. Přesto jsem dostala výpověď a to v době ještě pracovní neschopnosti. Podle mě to snad ani zaměstnavatel nemůže ne?

 • Katka 25.09.23, 02:07

  Rozbalit 10.

 • Katka

  V době pracovní neschopnosti byste rozhodně výpověď dostat neměla. Stala se mi podobná věc a nakonec jsem z toho dokázala získat tučné odstupné díky společnosti neplatnyvyhazov.cz Když se jim ozvete, tak celou situaci zhodnotí a v případě, že naznají toho že stojí za to jít třeba do soudu, tak to kompletně uhradí ať už se to vyhraje či ne. Můžete na tom vlastně tak jenom získat, protože vy za to nic platit ani jim ani nikomu jinému nebudete.

 • Jarka 11.04.24, 17:42

  Rozbalit 11. Podnikanie ako príležitosť

 • Jarka

  Na kariéru po päťdesiatke sa treba pozerať ako na príležitosť, nie prekážku. Rozvoj digitálnych zručností, napríklad v tvorbe webových stránok a eshopov, môže otvoriť nové možnosti. Pomoc nájdete na https://wavenet.sk.

 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
1939121

RSS:
Toplist