Kam jede ropný buldozer? Ať si jede, kam chce!

- Kam jede ropný buldozer? Ať si jede, kam chce!
Rubrika:  Rozhněvaná

Kam jede ropný buldozer? Ať si jede, kam chce!

22.05.08, 05:51, autor: Pupowski
Nerad otvírám noviny. Vlastně na ně nerad i letmo koukám, protože zprávy, které nerad čtu, bývají na titulní straně. Zpravidla začínají slovy Cena ropy prolomila…

Čtenost -   Diskuze: (7
 

Kam až mi sahá paměť, cena ropy prolamovala kde co. Nejprve padesát dolarů, pak šedesát. Chvíli trvalo, než prolomila stovku, ale od té doby frčí opravdu sprintem. Teď jsme na sto třiceti. Cena ropy asi bude něco jako buldozer. Když se rozjede, boří všechno. Teď je rozjetý pořádně, takže těžko soudit, kde se zastaví. V každém případě se blíží bod zlomu, kdy už těžba bude jenom klesat. Ani ten však nejde konkretizovat, protože ropa znamená moc a vliv a země, které ji těží, se tak logicky snaží zásoby nadhodnocovat. Nebo ne, ale pravdy se jeden nedopátrá. Co však určit jde, a to na haléř přesně, je cena benzínu a nafty u čerpacích stanic. U nafty jsme se dostali na pětatřicítku…


A protože nejsme jenom pohodlní, ale auto opravdu potřebujeme, je načase se porozhlédnout po alternativě. A ony alternativy skutečně jsou, dokonce rozmanité. Prostě – šejkové třeste se! Příklad si vezměme třeba z Jižní Ameriky, která jezdila (a převážně jezdí i dnes) na líh, když ropná krize otřásala světem před pětatřiceti lety. Líh vyrobíme třeba z brambor. Nebo pšenice. Nebo z čehokoli, co alkoholově vykvasí. Taky můžeme jezdit na methylester řepkového oleje – bionaftu. Nebo na řepkový olej samotný, motorům taky chutná.


Ale nebuďme přízemní, palivo nemusí vždycky téct. Dřevoplyn poháněl auta za druhé světové války naprosto běžně. Těžko si ale představit poslední model sporťáku, který má na víku kufru vedle slušivého spoileru kotlík vývojník, takže chtě nechtě připomíná lokomotivu; takže dřevoplyn ne. Což propan-butan, kterému se říká LPG? Ano, ale podmíněně. Je levný, snadno se s ním manipuluje, dokonce ani přestavba běžného auta není nijak náročná ani nákladná. Jenže se vyrábí taky z ropy, takže primární problém na dlouho neřeší.


Další volbou je metan – zemní plyn. To už je lepší, mnohem lepší. Sice také úzce souvisí s ropou, ale jeho zásoby jsou mnohonásobně větší. Pro pohon aut se používá ve formě stlačeného nebo zkapalněného plynu, CNG nebo LNG. Běžnější je CNG, jeho distribuce je jednodušší. Cena za přestavbu obyčejného auta je sice větší, než pro pohon propan – butanem, ale zase je levnější. Cenovou výhodu si toto palivo dlouhodobě uchová, protože stát garantuje, že na něj nebude v nejbližších letech uvalena spotřební daň. Nespornou výhodou je možnost zřídit si doma malou čerpací stanici a tankovat si sám. Jen s trochou nadsázky ji lze popsat jako kompresor připojený ke sporáku. Francouzi této možnosti hojně využívají. CNG vřele doporučuji!


Jen – než o něm začnete uvažovat, zajděte do kuchyně a zkontrolujte si plotýnky. Pokud jsou to takové placičky, na kterých není při vaření vidět plamen, budete mít asi sporák elektrický nebo varnou desku. Pak ovšem o domácím plniči na místě uvažovat není. Ale současně se nabízí další volba: elektromobil. Asi je to tím, že Francouzi jsou skvělí milenci a potřebují cestovat za a se ženami i pokud mají do kapsy hlouběji, i v tomhle jsou docela průkopníci. Sériově vyrábějí dokonce několik typů elektromobilů, které tak ve  Francii nejsou neobvyklým úkazem.


Moc si přeji, abychom teď stáli na počátku palivové revoluce. Když se cena ropy dostane z první strany novin na druhou, pak na třetí a dál, dokonce možná tak daleko a hluboko, že nebude nikoho moc zajímat, vrátím se ke čtení novin. Mám je jinak totiž docela rád.

 
 • Neregistrovaný 15.11.08, 01:28

  Rozbalit 1. ropný buldozer

 • Neregistrovaný

  a k tomu ropný vrt

 • HUppVZLE 13.12.11, 22:55

  Rozbalit 2. LTDtaCGZ

 • HUppVZLE

  A simple and intlleigent point, well made. Thanks!

 • IZAZUlnx 14.12.11, 13:14

  Rozbalit 3. xysvHQwexGnffAN

 • IZAZUlnx

  3bJl84 <a href="http://igcymqchfnua.com/">igcymqchfnua</a>

 • fKYlakpch 14.12.11, 18:00

  Rozbalit 4. kJFmxmpgQeB

 • fKYlakpch

  OvqqqC , [url=http://iszfmdulbbxe.com/]iszfmdulbbxe[/url], [link=http://fpvhffucyhel.com/]fpvhffucyhel[/link], http://bcwtakgfbkmz.com/

 • wUwJvZiRiFrpjuNAb 16.12.11, 12:07

  Rozbalit 5. tzPboydWarnpsS

 • wUwJvZiRiFrpjuNAb

  1yjIvw <a href="http://uraojiagnqog.com/">uraojiagnqog</a>

 • KcbxjywQ 16.12.11, 17:49

  Rozbalit 6. oFFXeEFxBhq

 • KcbxjywQ

  bKnqmY , [url=http://rxckixwpjcsr.com/]rxckixwpjcsr[/url], [link=http://yskjdrweyxel.com/]yskjdrweyxel[/link], http://jfnxprkahewb.com/

 • Marek 24.11.19, 19:10

  Rozbalit 7.

 • Marek

  Rozhodně zajímavý článek. Ještě teď si moc dobře pamatuji jak byly ceny pohonných hmot v minulosti šíleně vysoké. Právě proto jsem rád, že v poslední době se víceméně nemění. Je ale pravda, že na https://www.investice.cz/ před pár dny psali, že se v blízké době čeká mírné zdražení. Snad to ale nebude nijak markantní.

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1057381

RSS:
Toplist