Jak správně vycvičit psa

- Jak správně vycvičit psa
Rubrika:  Praktická

Jak správně vycvičit psa

30.07.21, 00:00, autor: Valerie
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Je-li však nevychovaný, krom radosti daleko častěji působí problémy a škodu. Jaké jsou klíčové kroky k tomu, aby bylo soužití se čtyřnohým kamarádem harmonické?

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Důslednost a respekt

Při výcviku je nejdůležitější být důsledný a ze svých požadavků neslevovat. A to i v případě, že vám pes předvede ty nejsmutnější oči. Jedině tak si vybudujete respekt, který pes prostě mít musí. Obrňte se trpělivostí a připravte se, že některý povely mohou trvat věčnost. Co se však týče respektu, ten musí fungovat i opačně. Tedy od pána k psovi. Nenarušujte pejskovu zónu, nerušte ho při odpočinku a v žádném případě ho fyzicky netrestejte.

 

 

Intonace

Je třeba si uvědomit, že pes nerozumí daným slovům, ale rozeznává, jak se s jednotlivými pokyny mění hlas. Proto pozná, když ho chválíte nebo káráte. Dbejte tedy na to, aby poloha hlasu byla pokaždé taková, jakou ji situace vyžaduje. Z toho důvodu je také důležité, aby psa cvičil vždy jen jeden člověk.

 

 

Pravidelné intervaly

Pejskovi se věnujte pravidelně a od štěněte. Jedině tak ho naučíte, že poslouchat je samozřejmost. Nedá se s jistotou určit, jak dlouho výcvik zabere a ani, jak často bude potřeba psa trénovat. To záleží nejen na plemenu, ale i na povaze. Přesto však dbejte na to, abyste psa cvičili s železnou pravidelností. Zároveň však pamatujte na to, že byste měli dodržovat přestávky. Pes se nejlépe soustředí po dobu pěti až deseti minut.

 

 

Motivace

Motivací může být obyčejná pochvala. Všichni však víme, co na psy působí především. Mějte vždy po ruce nějaký pamlsek, kterým ho odměníte. S tím souvisí i nutnost mít vždy k dispozici pitnou vodu, obzvláště, cvičíte-li venku. „Na cvičiště s sebou vždy beru pár balení vody pro psy Fooky Water, což je speciální voda z pramene z okolí Kutné Hory. Prodává se v plastových lahvích s praktickou mističkou a navíc je bohatá na vápník.“, říká majitelka dvou německých ovčáků Adéla Tinhoferová.

 

 

K samotným povelům

Mezi ty nejzákladnější patří lehni, sedni, k noze. Ty jsou stěžejní a ušetří vám spoustu nervů. Navíc není těžké je naučit. Z počátku je však třeba povel opakovat a psovi naznačit, co po něm chcete. Oříškem pak většinou bývá naučit psa chodit u nohy, což oceníte zejména na procházkách po městě. Na začátku je praktické toto trénovat s vodítkem, kdy držíte psa na krátko a opakujete povel „u nohy“. Postupem času pak můžete psa odepnout a zkusit, zda chápe, co po něm chcete. Nezapomeňte na psa neustále mluvit a poutat tak jeho pozornost.

 

 

 

Na závěr

Malé štěně se ve spoustě ohledech podobá dítěti, na je třeba nezapomínat. Navíc to, jak se k psovi budete chovat od mala, se poté odrazí na jeho povaze i v dospělosti. Buďte tedy trpěliví, chápaví a pejska dostatečně chvalte.

 
Zdroj: TZ Archív 2015
 • Klaudie 28.03.22, 22:24

  Rozbalit 1.

 • Klaudie

  Já jsem se psa snažila cvičit, ale stejně je to neposlucha. Pořád nám chce utíkat, musela jsem už pořídit i GPS lokátor https://www.smartomat.cz/smartomat-gps-lokator-pro-psy-a-kocky-smt02/ , abych ho mohla vždy rychle najít. Nevím jestli ho to baví nebo proč to dělá, ale ani nevíme co s tím.

 • Veronika 15.09.22, 06:50

  Rozbalit 2. Výcvik psa

 • Veronika

  Mně by se taky líbilo, kdybychom měli vycvičeného psa. Moc toho ale neumí. Slyší na jméno a pak že má jít do pelechu. Tam stejně tráví většinu dne. Pelech jsem mu vybrala z https://hobbio.cz/pelisky-pro-psy/ a je krásně měkký. Taky bych si do něj nejradši lehla, kdyby nebyl tak malý :-D .

 • Eva 09.03.23, 05:55

  Rozbalit 3. Cvičení psa

 • Eva

  My máme fenku Jacka Russella teriéra a je neskutečné, jak je chytrá. Bydlí s námi doma, tak všechno okoukává. mluvím na ní, stejně jako na děti a všechno chápe. Udělá, jen teda neodpovídá :-D . Je to náš miláček. Vybrali jsme si nejlepšího psa :-) . Taky jí baví jezdit v autě :-) . Koupila jsem jí bezpečnostní pás z https://www.plaza.cz/psi/ , tak jí jen připoutám a ona sedí vzadu na sedačce u dcery.

 • Milena 01.08.23, 00:15

  Rozbalit 4.

 • Milena

  Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat. Jaké kupujete pro psa krmivo? Jde mi hlavně o granule. Máme už staršího psa a je vidět, že granule ze supermarketu mu nedělají moc dobře. Dívala jsem se po nějakých speciálních a spoustu jsem jich našla třeba tady - https://www.hladovypes.com/krmivo_pro_psy/ Máte někdo zkušenost? Nebo nějaké konkrétní doporučení? Díky.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1640600

RSS:
Toplist