Začalo to chutí jedné drobné dívčiny předávat dál svou radost z umění pohybu těla. Začalo to tancem. Tancem rodiček. Odtud je jen krok být mámou. Tou se také Centrum orientálního tance stalo a hned dvojí. Sice adoptivní, ale to byla jedna z možností, jak propojit myšlenku předávání pospolitosti, radosti z uvolnění tancem s radostí z humanitární činnosti a to právě, jak jinak, spojené s dětmi. A tak máme v Praze adoptovanou keňskou holčičku Hannah a v Plzni keňského chlapečka Iana.
Bylo pro nás tedy úplnou samozřejmostí, poskytnout humanistickému hnutí náš taneční sál, když do Plzně přijeli koordinátoři adopce dětí na dálku až ze vzdálené Keni – Ken Kongo a Ben Ooko, aby si popovídali s adoptivními rodiči v Plzeňském kraji a s případnými zájemci o další adopci či jinou pomoc humanistickému hnutí.
Po třetí hodině ve středu 3.8.05 začaly horlivé přípravy, při které pomáhaly naše lektorky s recepční a v 17 hod začala samotná beseda. Všichni seděli v očekávání co bude, ale po prvních větách a úvodním promítání videa o dětech a ženách z oblasti Rusinga Island a Nairobi i hudbě, která je nám díky africkému a orientánímu tanci tak blízká, jsme všichni byli najednou „obaleni“ příjemnou aurou, plnou opravdové pospolitosti.
Všichni jsme tam seděli proto, že nám není lhostejný život jiných lidí, že proto chceme alespoň něco málo udělat. Musím říci, že atmosféra byla opravdu bezvadná. Bylo cítit stmelení té malé 26ti členné skupinky jednou myšlenkou. Tím pádem začaly i otázky na tělo.
Nebylo vlastně nutné příliš se ptát na organizační záležitosti, které jsou zcela beze zbytku popsány na webových stránkách humanistů (www. adopceafrika.cz), ale s Kenem i Benem se probíralo proč je v rodinách tolik dětí, jak se chrání, kolik oni sami chtějí dětí. Přešlo se i na systém školství, tělesných trestů a způsobu života dětí a rodin v těchto oblastech. Naťuklo se i zdravotnictví.
Asi po dvou hodinách vše bohužel skončilo a já jen litovala, že nás tu nebylo víc, že nemohlo více lidiček s námi sdílet tak hezký podvečer. Končilo to poděkováním našemu COT za poskytnutí prostor a také obdivem k umění našich žaček – missek, které kluci viděli vystupovat na Festivalu pro mezinárodní spolupráci a pomoc v rozvojových zemích. Jejich touha byla vidět i náš kurs afrického tance – ale někdy příště...
My taky děkujeme.
Centrum Orientálního Tance je také jedním z adoptivních rodičů - chlapečka Iana Machahy a holčičky Hannah Gathoni Njoko, které nám dělají radost, neboť Hannah je vynikající studentka a Ian je velmi nadějný malý začínající sportovec :o).
Setkání bude obohaceno krátkými vystoupeními lektorek - maminek z Plzně.
http://www.centrumtance.cz
|