Coldplay - britská melancholie v Česku

- Coldplay - britská melancholie v Česku
Rubrika:  Kulturní

Coldplay - britská melancholie v Česku

22.09.08, 09:55, autor: Černovláska
V Česku dnes poprvé vystoupí britská popová skupina Coldplay. V rámci jejich světového turné, v němž propagují své poslední album Viva La Vida Or Death And All His Friends, dnes předvedou svou ledovou show před vyprodanou O2 halou v Praze.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

V pražské hale se připravuje obří pódium o rozměrech 20 krát 18 metrů, jehož součástí budou i dvě postranní jeviště o délce osmi metrů. Tým zajišťující koncert má 150 lidí, od českých promotérů si údajně Coldplay objednali 200 kilogramů ledu a 170 ručníků.

 

The Scientist

 

 

V čele Coldplay stojí zpěvák Chris Martin, někdejší student politologie. Skupinu dále tvoří Jon Buckland, Guy Berryman a Will Champion. Dohromady se dali na londýnské univerzitě v roce 1996.

 

 


Yellow

 

Pro své teskné až melancholické melodie a písně jsou vyhledáváni. Současně je jim však totéž vytýkáno. Někteří kritici tvrdí, že jejich tvorba je nudná a rutinní. Málo známá americká skupina Creaky Boards dokonce obvinila Coldplay z plagiátorství. Zpěvák Chris Martin si podle ní neoprávněně přivlastnil hudbu pro titulní skladbu jejich nového alba Viva La Vida Or Death and All His Friends z písně Creaky Boards. Mluvčí kapely Murray Chalmers nařčení z plagiátorství rázně odmítl.

 

 

Viva La Vida

 

 

První nahrávky vydali u malé firmy, poté podepsali smlouvu s firmou Parlophone, jež jim slíbila uměleckou svobodu. Hned prvního alba Parachutes (2000) s hitem Yellow se prodalo na pět milionů kopií, což kapele zajistilo širokou popularitu. Úspěch zaznamenali i v USA, kde získali Grammy. Druhým albem A Rush of Blood to the Head (2002) a písněmi Clocks či In My Place potvrdili, že nejsou jen krátkodechou atrakcí. Deska X&Y (s hitem Speed of Sound) z roku 2005 se pak stala nejžádanějším albem roku.

 

Cloks

 

 

ANKETA: Coldplay


Celkem: 10 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: ČTK
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1358989

RSS:
Toplist