České Vánoce

- České Vánoce
Vyšlo v blogu:  Wast

České Vánoce

21.12.09, 09:05, autor: Wast , Hodnocení: -
Ozdobený zářící stromeček, rozzářené dětské oči nad dárky, větvička jmelí, betlém, koledy, cukroví, vánočka, kapr a nebo klobásy a sníh...Je to opravdu taková idylka?

Čtenost -   Diskuze: (2
 


Do Vánoc, začínají Štědrým dnem, nám zbývají jen tři dni, tak se teď tu v blogu trošičku zamyslím, nad čím dál větším „klišé" provázejícím každý konec roku.
Poslední léta mně připadá, že už dávno nejsou Vánoce, jen o nějakém „svátku". Bohužel, už mnoho lidí hledí jen na to, aby dali, nebo ještě lépe dostali dárky, co možná nejvyšší finanční hodnoty.


Nechápu moc i lidi, kteří si každý rok berou na vánoční dárky půjčky. Vždyť do příštích Vánoc, ji ani zdaleka nesplatí, a tak si vezmou další.

U dárků které dostaneme přece nezáleží na ceně, ale hlavně na tom, že nám někdo chce udělat radost.

A hlavně naopak.


                      


Vánoční svátky by to mělo být období, kdy by se lidé měli zamyslet, jaký byl uplynulý rok, co se stalo důležitého, čeho by se měli příště vyvarovat a pod.
Poučit se z chyb svých i druhých, zavzpomínat na ty kteří odešli a bohužel už tu s námi nejsou.


Podle mně je to čas, kdy se máme zastavit a popřemýšlet o životě.
Čekat jen tak, že na nás od někud vybafne „Ježíšek" dostaneme a nebo darujeme kupu dárků. Schválně která možnost je lepší? Doufat, že najednou tu bude nějaký pomyslný „ Vánoční duch", oblaží nás skvělá atmosféra a všichni budem „happy" tak to je špatně.

Vánoce by neměly být jen stresuplné lítání po obchodech, plných oprášených kýčů, doplněné koloritem stále dokola opakujících se koled. Až váz z toho začne bolet hlava.
Blikající světélka a vánoční výzdoba pověšená skoro všude to nezachrání.


              


Shánění dárků pod stresem a doslova za každou cenu, jen aby jsme na někoho nezapoměli,
je noční můra. Nekteří to řeší tak, že dárky nakupují v průběhu celého roku.
Výhoda je nejen v klidu, ale i finanční rozdělení. Jenže ruku na srdce, kolik z nás má na to čas a je tak disciplinovaných, že si vzpomene, a třeba v červnu kouká po Vánočních dárcích.


Navíc v televizi už předem doporučují, aby jsme si uschovali cedulky (doklady o koupi), proto, aby pak po Vánocích jsme si dárky co se nám nelíbí, nebo nehodí, vyměnili za peníze !
Doufám, asi marmě, aby se v nějaké „X-tý" přiblblé TV debatě zase pár zanícených lidí nedohadovalo, jako každý rok, jestli u nás dárky naděluje Ježíšek a nebo americký Santa Claus. Před pár dny se za tradiční České Vánoce v Praze demonstrovalo.


                            


Z rádií už na nás zaútočíla různá dvojsmyslná přání a děkovačky umělců, kteří neopomenou připomenout a doporučit koupě právě toho svého míň, nebo víc podařeného CD. Reklama je všude, a pak je to přece byznys.
Prostě co si tu budem namlouvat, pro mnohé se z Vánoc se stalo především období shonu, chaosu a stresu. A starostí čím to všechno zaplatí...


Chválihodné je, že se atmosféry kdy jsou lidé naměko, snaží využít i charita, takže po ulicích, a tak různě, se objeví různé nadace žádající nás o malou almužnu. Přičemž stát vyhazuje nemalé peníze doslova oknem. Ale charitu schvaluji je dobré myslet na druhé, a to nejen o Vánocích, ale i po celý rok. Co mně však zaráží je to, že např. z každé poslané SMSky si operátoři nechutně odežerou 3 korunky, protože oni zadarmo nedělají. Takže jakápak charita, proně je to jen byznys.

 

 Vydělat chce kdekdo i nekale, a tak leckde v tlačenici v tramvaji, nebo ve frontě v obchodním domě se setkáte s kapesními zloději tzv. kapsáři. Ti dokáží přichystat opravdu nevítanou nadílku.

V poslední době se mi zdá, že Vánoce trošičku upadají. Možná za to může tzv. amerikanizace, reklamy. filmy, a s tím spojený Santa Claus.

Bohužel je to pro nás veliká škoda.
Není to jen jediný problém Vánoc. Je to také smutné období, s největším počtem sebevražd a pokusů o ni. Možná je to tím, že lidé toho od samotných Vánoc moc čekají. Nečekejte až někdo něco, starat se musíte sami. Je to na Vás jaké si Vánoce a celé svátky uděláte a prožijete.


                             


Radujme se nejen na Vánoce a Silvestra, ale i z každýho normálního všedního dne.
I ten nejobyčejnější den si snažtme užít a prožít na plno.
On se už nikdy nebude opakovat.

Počasí ?
Vánoce na „blátě" bez sněhové nadílky, jak je známe z posledních pár let letos snad nebudou. Tedy doufám, že sněhová pokrývka vydrží. To by na atmosféře také moc nepřidalo. Snad tak letos konečně zas jednou budou klasické bílých české Vánoce, na sněhu.

Předstíraná slušnost lidí?
No alespoň někdy se o to lidé pokouší - být slušní.
Podívejme se kolem sebe třeba zde, ale i např. v práci, ve škole, ve vašem okolí se nejen dějí divné věci, lidé si navzájem přejí, bohužel mnozí to jen předstírají. Znáte to celý rok Vás pomlouvají, nebo jinak škodí a ejhle Vánoce a náhle jakoby mávnutím kouzelného proutku, je všechna nevraživost pryč. Možná je to dobře, že alespoň na chvíli se zdá, že je všechno jinak. Začne nový rok a vše je opět ve starých kolejích a lidé opět rozehrají „žabomyší" války.


O Vánocích jde hlavně o to, udělat radost někomu jinému a těšit se z toho.Je to čas kdy by jsme rozhodně neměli myslet sami na sebe,

ale na své blízké, na své přátele, kamarády a známé.

Neboť právě to jsou oni, kteří dělají náš život tím čím je.

 

 
 • Vilma 18.10.19, 06:23

  Rozbalit 1. Vánoce

 • Vilma

  Já už se na cukroví moc těším. Nejradši mám vosí hnízda. Jen je blbý, že je s nimi taková práce. Taky se těším, až si dáme s manželem a dětmi dárek. Koupila jsem nám mobilní klimatizaci https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace/Mobilni-klimatizace-Olimpia-Splendid-DOLCECLIMA-AirPro-13-A- , jelikož máme doma v létě hrozné horko. V létě už byly všechny vyprodané, tak jsem chtěla koupit klimatizaci v předstihu, dokud je z čeho vybírat.

 • Renata 05.12.22, 22:26

  Rozbalit 2.

 • Renata

  Já mám Vánoce hodně ráda, a proto bych je chtěla mít letos konečně v klidu. Nakoupila jsem proto už dárky dostatečně předem, abych se vyhnula předvánočnímu stresu. Koupila jsem třeba pro manžela la dceru velmi dobře. Vzala jsem jim chytré hodinky od https://www.armodd.cz/ Krásné hodinky za pěknou cenu.

 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Tento článek zatím nikdo nehodnotil | Průměrné hodnocení: (-)

Zoufale nesnáším Apríl

Nejsem žádný škarohlíd, ani člověk bez špetky smyslu pro humor, to rozhodně ne. Ale nesnáším Apríl. Rozumějte správně - 1. duben.
autor
O autorovi
autor
autor
další články autora
Další články autora
další články autora
Profil blogu
Profil blogu "Wast"
Profil blogu
Založen:
31.7.2008 21:40:00

Přístupů:
31236

RSS:
Toplist