Alergie na opalovací krémy

- Alergie na opalovací krémy
Rubrika:  Novinky


 

Je známo, že působení UV záření způsobuje v kůži vznik kyslíkových radikálů. Ty pak následně mohou za předčasné stárnutí kůže, ale stále častěji za rakovinné bujení - ať už máme na mysli rakovinu kůže či melanom. Proto se chráníme prostředky s UV faktorem, podle jehož výše zjistíme, kolikrát déle můžeme zustat na sluníčku, aniž bychom riskovali zarudnutí kůže.

 

Bohužel je opalovací krém kosmetický přípravek, do kterého se velice často dostávají slžoky, na které jsme alergičtí.

 

Podle studie německých autorů Schauderové a Ippena, kteří vyšetřili 402 pacientů s fotoalergickou reakcí po použití opalovacího krému, byl každý pátý pacient alergický na nejméně jeden z ochranných faktorů. Samotné látky sloužící jako ochranné faktory jsou tedy nejčastější alergizující složkou opalovacích krémů.

 

Ochranné faktory lze rozdělit na dva základní typy – na látky, které působí jako fyzikální bariéra, a na látky, které UV záření nějak chemicky vstřebávají.

 

V první skupině jsou nejvíce používány dvě látky – oxidy zinku a titanu. Jsou chemicky a biologicky zcela neaktivní, inertní, a tudíž ani nedráždí a nezpůsobují alergické reakce. Jejich účinek je dán rozptýlením dopadajícího světla. Jsou používány nejčastěji pro děti a osoby s citlivou pokožkou. Látky z druhé skupiny jsou chemicky a biologicky aktivní a mohou pokožku dráždit a způsobovat alergické a fotoalergické reakce. Mnoho opalovacích krémů navíc obsahuje také konzervační látky, parfémy a lanolin, které mohou být rovněž příčinou alergických reakcí.

 

V odborné literatuře byl publikován například případ tříletého chlapce, který měl kožní reakci po použití dětského opalovacího krému způsobenou alergií na ochranný faktor oktokrylen. Za tři roky po této příhodě prodělal další reakci poté, co ho na tvář políbila jeho teta. Ta totiž, jak se později ukázalo, používala drahý denní krém obsahující také tento ochranný faktor.

 

Nezbývá tedy než konstatovat, že pravdu děl svého času primář kožního oddělení brněnské Vojenské nemocnice MUDr Radoslav Šmeral, když tvrdil, že se opalují toliko hovada a to jen proto, že nemají na výběr. Asi proto, že příliš často přicházel do styku jak s ničivými učinky slunečních praprsků, tak s alergickými reakcemi.

 

 

 
Zdroj: ČTK, www.ulekare.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
292590

RSS:
Toplist