Vánoce - tradice a zvyky

- Vánoce - tradice a zvyky
Rubrika:  Kulturní

Vánoce - tradice a zvyky

24.11.13, 00:00, autor: Plavovláska
Málokteré období v běžném roce je opředeno tolika pověrami, zvyky a tradicemi jako jsou právě Vánoce. A jakkoliv je to kacířské vězte, že se naše Vánoce neustále vyvíjejí, Některé tradice zanikají a jiné naopak vznikají.

Čtenost -   Diskuze: (64
 

Neodmyslitelný vánoční stromeček je z historického hlediska tradicí velmi mladou.  Poprvé se v českých zemích objevil vánoční stromeček počátkem předminulého století, v roce 1812. Ve svém bytě v Praze-Libni jej v salonu nazdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Štědrovečernímu stolu, k němuž pozval herce a jejich manželky, vévodila jedle s ozdobami a svíčkami. Vzbudil opravdu velkou pozornost a pověst o něm se rozeběhla celou Prahou. Již příští rok se objevil v mnoha měšťanských domácnostech.

 

Na vesnici se začal šířit až téměř o sto let později, kdy první zmínky jsou z počátku dvacátého století z Valašska. Ovšem ještě stále to nebyl stromek takový jaký ho známe dnes. Na vesnicích se zpravidla zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů a zdobil se převážně jablky, ořechy, později i perníčky.

 

 

Jmelí
Další „vánoční rostlinou“ je jmelí. Lidé si jeho zelené, postříbřené či pozlacené snítky nejčastěji připevňují na lustr, případně nad dveře. Zřejmě proto, že pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoli dívku či ženu. Nebo proto, že „kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí“ a jejich láska bude po způsobu jmelí věčně zelená. Každopádně darované jmelí nosí štěstí, a tak se při vánočních návštěvách hodí s sebou snítku přinést.

 

 

 

 

Kapr

Pojídání ryb k štědrovečerní večeři je též zvykem velice mladým. Ryby se totiž na stolech našich předků v tento den prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla. Například hrách, hrachová polévka či "pučálka" což je jídlo z naklíčeného hrachu, se hojně vyskytovala, protože prý zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Dále jste na stolech mohli vidět houbové omáčky, čočku, "kubu", sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem.

Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů, na vesnici opět začaly pronikat až ve 20. století. Dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního stolu kapr. Nejčastěji připravovaný v trojobalu a usmažený. Ale i on je dnes už na ústupu. Stále častěji je vytlačován sumci, štikami, pstruhy, ale také lososem a nebo i mořskými rybami či plody moře.

 

 

Zlaté prasátko

Při zmínce o zlatém prasátku si v dnešní době snad každý vybaví malou holčičku v jedném známé reklamě a její: "Ne, ne nemusím, já už ho vidím ... ". Jedná se o tradici, kdy se tvrdí, že pokud vydržíte celý Štědrý den se postit, tak večer se vám pak zjeví zlaté prasátko, které vám zaručí hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok. Zřejmě proto, že zajišťování úrody už nebývá nejvyšší prioritou našich domácností, tak se také málokomu podaří zahlédnout stín zlatého prasátka jak běží po stěně či stropu místnosti.

 

 

Štědrovečerní magie

Nikdy jindy se v českých domácnostech tolik nečaruje, jako právě na Štědrý večer. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků můsí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky a ty zajistí dostatek financí na celý příští rok. A také se nesmí zapomenout, že se od svátečního stolu nesmí vstávat a odcházet až do skončení večeře. Protože kdo to udělá, ten se už "příštích Vánoc nedožije".

 

Rozkrojené jablíčko
Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou „hvězdičku“ ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu lze napomoci výběrem zdravého, velkého jablka. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok.Lití olova
Na přípravu náročnější, zato významově bohatší je staročeský zvyk lití olova. Nad plamenem či na kamnech se roztaví kousek olova, které se posléze najednou vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je také možné číst jako odpověď na předem položenou otázku.

 

 

Skořápkové lodičky
Poetický zvyk, který upoutá (nejen) každé dítě, je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Několik vlašských ořechů se rozpůlí a do vyprázdněných polovin skořápek se připevní maličká svíčka  - nejsnáze  pomocí nakapaného vosku. Ořechová lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

 

 

 

 

Házení střevíce
Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, čeká-li je v příštím roce svatba. Dívka hází střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.

 

Třesení stromkem

Tedy nikoliv vaším vánočním stromkem, ale nejčastěji mladou jabloní či zlatým deštěm na zahradě. Děvče si vyběhlo po večeři na zahradu, zatřáslo stromkem a odkud se první ozval pes, odtud měl přijít slečně ženich. Tedy z buďto přímo z toho domu, či alespoň z toho směru.

 

 

Rozkvetlá Barborka

Svobodná dívka si na svátek sv. Barbory utrhne větvičku třešně nebo zlatého deště. Pokud jí snítka rozkvete do Štědrého dne, do roka se vdá.

 

 

Štěstíčka

Na malé papírky se napíší zpravidla jednoslovná hesla (štěstí, zdraví, bohatství, svatba, dítě atd.) a ty se vloží do nádobky. Stolovníci pak po večeři losují. Převládají samozřejmě pozitivní hesla, negativním doporučuji se vyhnout. Použité heslo se vrací do nádobky zpět, aby další losující si mohl vytáhnout svou budoucnost z plné škály osudu.

 

 

Koleda
Tradice koledování sahá v českých zemích až do středověku a ještě v nedávné době byl tento zvyk součástí především venkovského prostředí. Koledníci obcházeli stavení, zpívali písně a za přání všeho dobrého dostávali od hospodářů výslužku. Hlavní dobou koledování bylo období mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů (tj. 24.12.-6.1.). S tradiční vánoční koledou je spojen například svátek sv. Štěpána (26.12.). Verše Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad sem s ní na ledu znají i děti, které se koledovat už nevydávají. Koledy se dnes zpívají jen u vánočního stromečku a i ty jsou stále častěji nahrazovány spíše pouštěním vánoční hudby.

 

 

Ježíšek
Po štědrovečerní večeři nastává okamžik, na který se mnohé české děti těší celý rok. Rodina se shromáždí kolem rozsvíceného vánočního stromečku, pod nímž se kupí zabalené dárky. Podle tradice je sem nepozorovaně přinesl Ježíšek. Na rozdíl třeba od Santa Clause tato postava nemá žádnou ustálenou vizuální podobu. Také způsob, jakým k dětem přichází, zůstává obestřen tajemstvím. Ježíšek je zdrobnělinou pro Ježíše Krista, jehož dětství je o Vánocích zdůrazňováno. Děti Ježíškovi před Vánoci posílají dopis, ve kterém ho prosí o to, co by si přály pod stromečkem nalézt. Původně v českých zemích nosíval dárky sv. Mikuláš, postava Ježíška sem pronikla až v devatenáctém století z Německa. České děti z obou tradic vytěžily maximum: dárky jim nosí jak Mikuláš, tak Ježíšek.

 


Archív - Vydáno 6. prosince 2008

 

ANKETA: Dodržujete vánoční tradice a zvyky?


Celkem: 1672 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Archív 2008
 • ySLXLeNrAQLQ 08.01.13, 15:13

  Rozbalit 45. QNmFLPYOpImRyK

 • ySLXLeNrAQLQ

  eZB55o , [url=http://rikonlgctbcr.com/]rikonlgctbcr[/url], [link=http://gqbzbzwgdlxo.com/]gqbzbzwgdlxo[/link], http://tqimnmzgkkbw.com/

 • Bez komentáře.... 10.04.13, 17:32

  Rozbalit 46.

 • Bez komentáře....

  „Dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Ale u vesmíru to není tak jisté.“
  Albert Einstein

 • Bara 03.07.13, 18:30

  Rozbalit 47.

 • Bara

  Na této stránce by měli zablokovat možnost komentářů. Někteří jedinci, kteří zřejmě nemají ještě ani občanku, zde ukazují svou hloupost.
  A někteří by si měli zkontrolovat pravopis. Autorovy článku děkuji za informace.

 • BINGO 14.11.13, 17:55

  Rozbalit 48. BINGO 28

 • BINGO

  Náhodou mně ten text velmi pomohl. Měli jsme DÚ z občanky a já sem si díky této stránce dozvěděla,všechny naše České tradice.Teď je najít ty Japonský. Néééééééé

 • Lukáš Šejn 19.11.13, 13:39

  Rozbalit 49. nedám vám nic nemá se na to

 • Lukáš Šejn

  blbci nepřemíšlíte tak si všichni srovnejte mozky kvuli tomu že nejste chytrý nazdaz Lukáš Šejn

 • Lukáš Šejn Apetr 19.11.13, 13:43

  Rozbalit 50. nic

 • Lukáš Šejn Apetr

  nic vám nedám vi blbci jste chytrý jak rádya tak si rozmislete komu co budete psát aby vás to pa nemrzeelo nazdar vy rádya Lukáš Šejn to psal a petr jen přihlížel zdarec blbci pozdravujte všechny blbce a jste to taky blbci Lukáš Šejn a Petr

 • Kratináček 04.12.13, 18:19

  Rozbalit 51. vánoce

 • Kratináček

  Většina těch děcek co tu nadává na vánoce jsou rozmazlenci co dostanou vždycky všecko a neznají pravou hodnotu vánoc. Vánoce jsou o tom aby byla rodina spolu aby byly šťastní aby se rodina sešla prostě někteří (nemyslím všechny) si myslí že vánoce jsou o dárcích a o ničem jinem.

 • Pavel 10.12.13, 11:32

  Rozbalit 52. jo smrdí nám chlupy

 • Pavel

  nám všem smrdí chlupy podpis Jakub Šulista

 • Pavel 10.12.13, 11:32

  Rozbalit 53. jo smrdí nám chlupy

 • Pavel

  nám všem smrdí chlupy podpis Jakub Šulista

 • anononim 10.12.13, 11:33

  Rozbalit 54. nic

 • anononim

  miler je velkej trapak a jakubec taky

 • Michal Jakubec 10.12.13, 11:34

  Rozbalit 55. I love ježíšek

 • Michal Jakubec

  mám hodně ráda ježížka...

 • Pavel Chvátal 10.12.13, 11:34

  Rozbalit 56. Sem kripl

 • Pavel Chvátal

  :D

 • Pavel Chvatal 10.12.13, 11:35

  Rozbalit 57. nejsem

 • Pavel Chvatal

  ty trole

 • Pavel Chvátal 10.12.13, 11:37

  Rozbalit 58. jakube je trol

 • Pavel Chvátal

  TO PRVNI SEM NEBXL JA BYL TO TRAPAK JAKUBEC TEN TROL

 • Pavel Muller 10.12.13, 11:39

  Rozbalit 59. dguig

 • Pavel Muller

  vy dvá jakubče a chvátale se furt nehádejteh

 • pavel chvatal 10.12.13, 11:39

  Rozbalit 60. miler

 • pavel chvatal

  jakubec rikal ze milerovi smrdi kulky

 • Ondra Neuvirt 12.12.13, 15:53

  Rozbalit 61. hgigo

 • Ondra Neuvirt

  gůojhůorjhrihjrjhrrh

 • trol 17.12.13, 11:01

  Rozbalit 62. trolek

 • trol

  ine :D

 • nikolas burian 19.12.13, 10:31

  Rozbalit 63. niku

 • nikolas burian

  hej tadyysto ja nenavidím toja musím opisova B|

 • 14.01.14, 12:18

  Rozbalit 64.

 • ZŠ

  Vanoce mam ukradene ale super stranka kde sehnat informace do slohovky diky

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
215453

RSS:
Toplist