Pomoc, miluji svého kolegu!

- Pomoc, miluji svého kolegu!
Rubrika:  Smyslná

Pomoc, miluji svého kolegu!

15.08.19, 00:00, autor: Plavovláska
Zamilovala jste se do kolegy v práci? Není třeba se hroutit, není to nic mimořádného. Průzkumy dokonce ukazují, že až polovina lidí někdy zažila nebo zažívá románek na pracovišti.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Lidé tráví v zaměstnání spoustu času. Často jsou na pracovištích zaměstnanci zhruba stejného věku, vzdělání, zájmů, s podobnými společenskými hodnotami. Prostě proto, že firmy si vybírají při konkurzech určitý typ lidí, který jim vyhovuje. Není proto nijak zvláštní, že tito lidé si mohou i vzájemně imponovat a být si  sympatičtí. Zda je možné sympatie nechat přerůst v lásku musí však každý uvážit sám.

 

On totiž takový milostný vztah na pracovišti má svá zásadní pro i proti. Ukazuje se, že v počátečních stádiích vztahu jsou zamilovaní jedinci v tak excitovaném stavu, že to zvyšuje i jejich výkonnost a produktivitu. Srší nápady, skvělou náladou, jsou nabiti energií a láska má tak velmi pozitivní dopad.

 

V pravý opak se ale situace obrátí, pokud se milenci ocitnou v krizi, rozcházejí se, nebo se rozešli. Produktivita prudce klesá, mají potřebu se svěřovat ostatním a snažit se je jaksi přesvědčit o své pravdě, jsou nešťastní a  naopak vnášejí do firmy velkou nepohodu. Nezřídka tyto situace končí tím, že jeden z páru zaměstnání opouští.

 

Proto se také i zaměstnavatelé ke vztahům mezi kolegy staví různě. V Japonsku je přímo součástí pracovní smlouvy dodatek, kde se  jakékoliv milostné vztahy mezi kolegy zakazují. Platí to i pro většinu firem ve Spojených státech, tam příjmají pro eliminaci milostných vztahů na pracovišti různá opatření a obecně je považováno něco takového za znak neprofesionality.

Benevolentní jsou naopak například v Holandsku, Německu či v severských zemích

 

V České republice je postoj zatím poměrně nevyhraněný. Čím dál víc firem se snaží takovou věc alespoň upravit dodatky ke smlouvě. Například, že tito lidé nesmějí pracovat na stejném pracovišti, nebo nesmějí být v poměru nadřízený a podřízený. Jiné firmy nechávají těmto vztahům volný průchod, ale shodují všichni na tom, že pokud vztah nepřináši konflikty a problémy do zaměstnání, nemají právo do něj zasahovat.

 

Vztah s kolegou tedy ano nebo ne? Je to na zvážení každého jednotlivce. Uvědomte si rizika takového vztahu, zjistěte si, jak na toto pohlíží zaměstnavatel, jaká jsou případná nepsaná pravidla, či zda to není upraveno smlouvou. Dále je potřeba si ujasnit dopředu i mimořádné situace, třeba právě rozchod. Budete se potkávat i nadále, tedy i v době těsně „poté“, kdy to opravdu hodně bolí. Ono totiž i bývalí milenci vnášejí na pracoviště napětí a nervozitu. Když na sebe například předrážděně reagují,  nebo spolu naopak nekomunikují.  Uvažte, zda takovou  situaci chcete absolvovat a zda ji  skutečně zvládnete.

 

Z počátku je dobré takový vztah držet v tajnosti. Nevíte jestli nejde jen o nějaké poblouznění, které během několik dnů či týdnů odezní. Vyhnete se tím alespoň trapným situacím a vysvětlování kolegům. Později, až se rozhodnete případně váš vztah zveřejnit, je třeba si uvědomit, že i pak se musíte chovat profesionálně.

 

Nemíte dovolit, aby se přenášely vaše problémy do zaměstnání. Nemůžete používat své kolegy proti svému partnerovi a nesmíte je svými milostnými záležitostmi obtěžovat. Samozřejmě, že i jakékoliv intimnosti jsou v práci nepřípustné. Je  dobré se snažit věc zařídit alespoň tak, abyste se co nejméně potkávali. Jde-li to, například se nechat přeložit do jiné sekce, na jiné pracoviště.

 

Nemusím snad nijak zvlášť zdůrazňovat, že je nemyslitelný sex v zaměstnání. Jistě, všichni známe spoustu story a vtipů o „sexu na kopírce“, ale představa, že  vaši kolegové postávají u dveří  kanceláře, ze které se linou zvuky, které nikoho nenechají na pochybách co se tam děje, je vhodná maximálně pro scénář béčkového erotického filmu.

 

V zaměstnání trávíme stále víc času, s přibývajícím věkem se pak zužují možnosti si najít partnera někde jinde než právě na pracovišti. Ale i vztah s kolegou je třeba zvládnout na úrovni.

 

ANKETA: Měli jste už milenecký vztah na pracovišti?

Zdroj: Archív 2008
 
Profil blogu
Profil sekce "Smyslná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:56:37

Přístupů:
1128282

RSS:
Toplist