Kvalitních ojetin je letos málo. Po kterých je největší poptávka?

- Kvalitních ojetin je letos málo. Po kterých je největší poptávka?
Rubrika:  Praktická

Kvalitních ojetin je letos málo. Po kterých je největší poptávka?

21.11.11, 00:00, autor: LadyAnn
Sestavili jsme žebříček ojetých automobilů, po kterých je mezi kupujícími největší poptávka. Jak s ní koresponduje nabídka českých autobazarů a co může klient za své peníze očekávat?

Čtenost -   Diskuze: (20
 

                  Podzimní  sezona 2011 se koncem října konečně rozběhla naplno. Po celkem váhavém startu v září a první polovině října se nyní na trhu ojetin nakupuje a prodává naplno.                  „Zajímavé je srovnání s loňským podzimem 2010, kdy jsme zaznamenali plný rozjezd sezony ojetin hned na začátku října a silný útlum nastal kolem 15. listopadu. Letos se náběh do plného proudu posunul skoro o měsíc. Nechme se překvapit, do kdy se tedy letošní sezona protáhne.“ Informuje Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která se zabývá poradenstvím při koupi ojetých vozidel. Specifikem podzimní sezony 2011 je například nedostatek dvou až tříletých kvalitních ojetin, a to zejména díky nízkým prodejům nových automobilů v krizových letech 2008/2009 v celé Evropě.                  Zpočátku vlažná poptávka kupujících v říjnu mohla teoreticky vést i k poklesu cen ojetých automobilů, byl by to vcelku logický  krok od obchodníků k nalákání klientů. Jenže tomu tak v praxi není. Ceny ojetin spíše stagnují, rozhodně nepadají  strmě dolů jako v letech ekonomické krize 2008/2009. „Dle našeho monitoringu trhu ojetých automobilů v ČR i v Německu je stagnace cen způsobena právě nedostatkem kvalitních ojetin s doloženým původem a servisní historií na trhu. Proto jsme se rozhodli zpracovat základní cenový přehled za kolik se dnes nabízejí nejprodávanější a tedy zákaznicky nejzajímavější ojetiny. Do našich přehledů nezahrnujeme velkou část na trhu nabízených ojetin, které vykazují manipulovaný tachometr (stočené kilometry), nepřiznané opravy po haváriích a další nešvary. Zahrnutí těchto vozidel by totiž vytvářelo dojem, že je možné koupit kvalitnější automobil za nižší ceny, než uvádíme. To je však pouze iluze dlouhodobě vytvářená těmito nepoctivými nabídkami.“ Dodává Aleš Zich. Automobilů s problematickým stavem i historií je na trhu v Česku i Evropě právě i díky nedostatku kvalitních ojetin a silné poptávce za poslední rok a půl (rok 2010 a první polovina 2011) stále velmi mnoho.

 

 

                  Nejpoptávanější ojetiny v Auto AZ Consulting

                  (Dle cenových kategorií s jejich základní charakteristikou. Platí pro podzimní sezonu 2011)                  Ojeté  automobily do 100 tis.Kč 

                  Škoda Fabia – optimální volbou je verze kombi s motorem 1,4MPi 55-59kW. Dobře jede a je spolehlivá. Verze se 74kW jede lépe jen ve vysokých otáčkách a má vyšší spotřebu. Příliš nedoporučujeme benzínové (1,2HTP) ani naftové (1,4TDi) tříválce, které nehýří spolehlivostí ani jízdními výkony. Mohou však být případy, kdy může být i motorizace 1,2HTP dobrou volbou – například při provozování auta výhradně po městě a přilehlém okolí. Hledejte však vozy s co nejnižším nájezdem a maximálně kolem 150tis.km se jich zbavte.

                  Škoda Octavia I cca do roku výroby 2003 – slušně zachovalý kus s benzínovým motorem 1,6 Vám může sloužit mnoho let bez větších problémů. Pozor na korozi kolem víka benzínové nádrže a také pátých dveří u starších ročníků (obvykle 1997). Problémem těchto vozů bývá již těžko doložitelná servisní historie a i několikeré snížení počtu ujetých kilometrů na tachometru.

                  Ford Focus první generace – ročníky 2002/2003 – s benzínovým motorem 1,6 16V je tenhle Focus i po více letech provozu a s vyšším počtem najetých kilometrů horkým favoritem na kvalitní ojetinu. Dobře vybraná a prověřená dieselová 1,8ka může také dobře posloužit.

                  Citroën Xsara, ročníky 2003/2004 – poměrně nenápadné auto z dílny Citroënu, které však nabízí skvělé motory, jak benzínovou 1,4ku tak dieselový 2,0HDi. Je dlouhodobě hodnoceno jako vysoce spolehlivé.
                  
                  
                  

                  Ojeté  automobily v ceně 100-150 tis.KČ 

                  Ford Focus, ročníky 2004/2005/2006 – zde lze koupit již první ročníky druhé generace Fordu Focus. Technika je o něco vyspělejší, benzínové motory díky přísnější normě Euro o něco línější, zajímavou alternativu zde představují verze s dieselovým motorem 1,6TDCi, optimálně ve výkonové variantě 66kW bez filtru pevných částic. Zde ovšem pozor na aktuální stav vyhlédnutého vozu, je třeba pečlivě prověřovat.

                  Škoda Octavia I, 2002-2006 - platí vše zmíněné v kategorii do 100tis.Kč s výjimkou koroze kolem víčka nádrže, která se zde prakticky nevyskytuje. Páté dveře občas vesele reznou i zde.

                  Ford Mondeo, 2003-2006 - optimální motorizace z těchto let je benzínová 1,8 16V, případně 2,0i 16V, ale dobrý kus s rozumným nájezdem aby člověk pohledal. Největší výběr je mezi diesely, obvykle 2,0 TDCi. Reálné nájezdy se pohybují spíše kolem 200tis.km a více, takže zde hrozí reálné riziko vadných dvouhmotových setrvačníků a spojek, vstřikovačů nafty zralých na repasi či výměnu a dosluhujících turbodmychadel. Pokud se však vybere zachovalý kus bez těchto problémů, jedná se o velmi zajímavou, prostornou a spolehlivou ojetinu.

                  Opel Vectra 2003-2005 - zajímavá volba, ale pokud možno nejlépe s benzínovým motorem. Jízdně zajímavá je určitě 2,2 16V a spotřeba se dá udržet na rozumných 9l/100km. Ani motorem 1,8i 16V nic nezkazíte, při vyšších nájezdech je třeba dát pozor na možnost zvýšené spotřeby motorového oleje. K nákupu je třeba vzít zkušeného odborníka.
                  
      
                  

                 Ojeté  automobily v ceně 150-200 tis.Kč 

                  Ford Focus, ročníky 2006/2007 - asi nejprověřenějším motorem "držákem" je benzínový 1,6i 16V 74kW, je rozumně svižný a poměrně úsporný. Oprava většího rozsahu vás potká jen zcela ojediněle. Navíc je jich na českém trhu obvykle dostatek s jasným původem i servisní historií. Alternativně lze volit i diesel 1,6TDCi případně 1,8TDCi, ale zde již hrozí různé dražší závady vstřiků, turbodmychadla, dvouhmotového setrvačníku apod. Pokud budete vozidlo provozovat více než 2 roky a najedete ročně cca 25tis.km a více, náklady na tyto možné závady vám pravděpodobně vyváží úspora na palivu.
                  

                  Ford Mondeo, ročníky cca 2006-2007 – v této cenové relaci nebo jen mírně nad ní se dá koupit pěkné auto s rozumným nájezdem do cca 170tis.km. Ve výběru výrazně převažují diesely. Jsou dynamické i úsporné. Stejně jako u Focusu, u dieselu zde hrozí řada dražších závad, z nichž vás téměř s jistotou nemine oprava či výměna vstřiků (náklady cca 15-25tis.Kč dle rozsahu) maximálně při najetých 200-250tis.km. To ostatní už závisí na štěstí na vybraný kus. Je to pořádný kus auta, má výborný podvozek a je celkově spolehlivé.

                  Kia Cee´d, ročníky 2007-2008 - kolem 180-200tis.Kč se dá koupit dieselová 1,6 CRDi s výkonem 80kW, která má překvapivě málo známých problémů, výborně jede a moc nežere. Jednou z nevýhod je slabší ochrana karoserie proti korozi v některých specifických místech, dále přeci jen trochu slabší kvalitativní zpracování interiéru, funkčně však bez problémů. Velkou výhodou u vozů s doloženou servisní historií je pětiletá záruka.

                  Škoda Octavia II, 2006-2007 - kolem 200tis.Kč se dá koupit slušné auto, ale hůře se hledá a je zde výrazné riziko nějaké manipulace či zatajení podstatných informací. Nejrozumnější motorizací je 1,9TDi 77kW nebo 1,6i. I zde platí všechna dnešní rizika běžná pro dieselové motory.


                  

                  Ojeté  automobily v ceně 200-250 tis.Kč 

                  Ford Focus 2008/2009 - v roce 2008 proběhla modernizace a facelift, jinak charakteristika shodná s předchozí cenovou kategorií.

                  Škoda Octavia II TDi 2007/2008 – optimálně s motorem 1,9TDI 77kW bez filtru pevných částic, s jasným původem a doloženou historií. Nájezdy kolem 160-180tis.km při dobré údržbě nevadí, auto celkem v klidu najede podstatně více. Nutno ohlídat stav spojky, EGR ventilu, který někdy bývá silně zanesený nebo netěsní. Důkladnou kontrolou by měl projít stav spodních ramen a celkově vůle v podvozku.

                  Ford Mondeo 2007/2008 – problematická cenová relace, ve které se míchají poslední ročníky staré modelové řady a první rok nové. Předposlední generace bude rychle ztrácet na hodnotě, poslední generace zase může být v problematickém stavu, ale při dobrém výběru se dá koupit pěkné auto. Zajímavou motorizací je zde 1,8TDCi. Stará robustní konstrukce s moderním motormanagementem odvádí vcelku spolehlivě výbornou práci.

                  Volvo S40/V50 2005/2006 – za tyhle peníze seženete solidní auto s rozumným nájezdem. Nejspolehlivější volbou je benzínový motor 2,4i 170koní, který ve Volvu S40/V50 nabídne i nejlepší svezení. Spotřeba se dá udržet kolem 8-9l/100km a z hlediska servisních potřeb o tomhle autě skoro nevíte. Velmi dobrá volba je i dieselová verze 2,0D. Má sice trochu vlažnější zátah, ale nic moc se na ní nekazí. Případně lze volit i úspornější diesel 1,6D. 

                  Volkswagen Passat, 2005/2006 – velké, luxusní, pohodlné auto. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat doložení a ověření historie vozu. Dobře udržované kusy s nájezdy kolem 160-250tis.km jsou solidní volbou. Optimální motorizací z hlediska spolehlivosti je 1,9TDi 77kW, ale při dobrém výběru se není třeba bát ani 2,0TDi 103kW. Kontrolovat se vyplatí zejména kvalitu výměny rozvodového mechanismu (nejen tedy zda byla provedena, ale i jak). Verzi se 125kW raději nedoporučujeme, není příliš spolehlivá. 

                  Citroen C8, Peugeot 807, 2004-2006 – zajímavá volba mezi ojetými MPV, nejčastější a velmi spolehlivou motorizací je 2,0HDi. Jeho výkon je však nanejvýš dostačující pro klidnější rodinné přesouvání. V této kategorii je třeba vybírat velmi obezřetně. Výkonově dostačující je verze s motorem 2,2HDi s (na tuto kategorii vozů) velmi rozumnou spotřebou kolem 8l/100km. Před koupí zkontrolujte správný tah motoru, stav podvozku, řízení a funkčnost elektroniky.


                  

                  Ojeté  automobily v ceně 250-300 tis.Kč 

                  Ford Focus, ročníky 2009-2010 - za tyto peníze se dá sehnat zánovní auto s velmi nízkým nájezdem, lze doporučit benzín i diesel. Orientační hranice, kdy se diesel obvykle vyplatí je 30tis.km/ročně a doba vlastnění 2 a více let.

                  Volvo V50 - 2007-2008 - skvělé auto kombinující perfektní podvozek Fordu Focus s pohodlím, kvalitou a bezpečností od Volva. Ideální motorizací je benzínová 2,4i – její jedinou "nevýhodou" je průměrná spotřeba kolem 8-9l/100km. Není jich na trhu mnoho, občas se však pěkný kus objeví. Velmi dobrý je také naftový 2,0d se 100kW pocházející ze spolupráce Ford/PSA, případně i 1,6d, který je prakticky totožný s 1,6TDCi ve Focusu.

                  Ford Mondeo 2008 a výše - poslední model Mondea, zajímavá volba mezi ojetinami. Velké, pohodlné, rozumně spolehlivé auto. Optimální motorizací je 2,0TDCi nebo 1,8TDCi.

                  Citroën C5 - 2007-2008 - s naftovým 2,0HDi se 100kW jde o doporučení hodnou motorizaci. C5 je pohodlné a velké auto. Může mít sice různé drobné neduhy typické pro Francouzská auta, ale dle dlouhodobých zkušeností obvykle nic "likvidačního". Dobrou volbou může být i s motorem 1,6HDi se 80kW, který tak velké auto pořád solidně rozhýbe a přitom se s ním dá jezdit mezi 5,5 a 6,5l/100km.

                  Volvo V70 D5 – obrovský a pohodlný silniční koráb, který navíc ani ve vysokých kilometrových nájezdech obvykle netrápí žádné zásadnější problémy. Vstřiky obvykle drží, dvouhmotové setrvačníky drží, prostě kvalitní auto s vysokou mírou spolehlivosti, komfortu i bezpečnosti. Tento model je navíc jedním z bořičů mýtů o vysoké spotřebě Volva. Průměrně s ním budete jezdit za 7l/100km, což je při jeho velikosti a výkonu 126kW skvělé číslo.

                  Volkswagen Passat 2008 a výše – platí vše popsané v předchozí cenové kategorii.

                  Ford S-Max, 2007/2008 – působivý kompromis mezi kombíkem a rodinným MPV s výbornými jízdními vlastnostmi. Dá se koupit velmi pěkný kus s nájezdy kolem 120 – 180tis.km. Problematických míst mnoho nemá, je dobré věnovat pozornost kondici vstřikování nafty, zejména čerpadlu a dále řemenu s kladkami pohonu příslušenství motoru.

 
 • Ivoš 20.06.19, 17:58

  Rozbalit 1. ojetina

 • Ivoš

  Zrovna minulý rok jsem vybíral nějaké nové - ojeté auto... Po dlouhém rozhodování jsem šel právě do toho staršího Fordu Focus a musím říct, že zatím jsem s ním velmi spokojený. Za tu cenu byl ve velmi dobrém stavu, jen jsem si na něj musel koupit nové pneu. Ty se mi naštěstí podařilo sehnat na https://www.pneuok.cz/

 • dalibor 27.07.19, 23:53

  Rozbalit 2. auto

 • dalibor

  Já jsem si asi před měsícem začal hledat nějakou Octavii a najít nějakou ve slušném stavu a za dobré peníze byl celkem boj. Nakonec se mi jedna zalíbila na https://autobazar.biginzerce.cz/ a za ty peníze jsem do ní okamžitě šel. Mám ji tedy asi tak 3 týdny a zatím naprostá spokojenost.

 • Hanča 31.01.20, 06:40

  Rozbalit 3.

 • Hanča

  My zhruba před rokem koupili právě toho ojetého Forda Focus a musím říct, že zatím naprostá spokojenost. Jezdí se mi s ním skvěle. Výhodou bylo i to, že se nám na něj povedlo sjednat dost levné povinné ručení. Hlavně tedy díky tomuto srovnávači: https://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni

 • Miluše 31.03.20, 15:29

  Rozbalit 4.

 • Miluše

  Já teda nedám dopustit na Škodovku. Teď máme ojetou Fabii a je skvělá. Jediný problém, který s ní mám se týká klíče. Ten totiž v poslední době trochu zlobí. Vidím to tak, že si asi nechám raději udělat nový. Třeba u https://www.auto-klic24.cz/

 • Dáša 12.01.21, 19:06

  Rozbalit 5. Pojištění automobilu

 • Dáša

  Plánujeme letos pořídit s manželem naše první auto. Řeším teď, kolik nás to bude celkově stát. Kde se nejvíce vyplatí si sjednat pojištění?

 • Petr 14.01.21, 16:05

  Rozbalit 6. Pojištění auta

 • Petr

  Máme doma octavii 2,0 TDI a auto jsem přepojišťoval, protože se mi zdálo, že platíme zbytečně moc. Našel jsem si výhodnou nabídku pojištění na auta na srovnávači pojištění, přes který jsem si pojištění potom i vyřídil online. Nemusel jsem chodit na pojišťovnu osobně

 • Dáša 15.01.21, 22:14

  Rozbalit 7.

 • Dáša

  Nemusel jste jít ani podepsat novou smlouvu o pojištění? určitě je to potom platné?

 • Petr 18.01.21, 18:35

  Rozbalit 8.

 • Petr

  Hledal jsem výhodnější pojištění na srovnávači pojištění Klik .cz, kde se smlouva uzavře online. Namísto klasického podpisu stačí zaplatit pojištění přes osobní účet. Tím se smlouva potvrdí a je platná jako každá jiná

 • Daniel 25.09.21, 22:37

  Rozbalit 9.

 • Daniel

  Kde vybrat kvalitní ojeté auto? Dokážete mi prosím poradit, kam se zajet podívat?

 • Petr 28.09.21, 23:05

  Rozbalit 10.

 • Petr

  Nevím přesně odkud jste, ale já jsem kupoval ojeté auto v Praze, kde jsem šel k autorizovanému prodejci škoda plus. Vybírat jsem mohla z velkého množství aut v několikapatrové budově a koupil jsem auto se zárukou, které nám perfektně slouží

 • Daniel 30.09.21, 21:54

  Rozbalit 11.

 • Daniel

  Mohu se tedy zeptat, kde přesně jste to kupoval?

 • Petr 03.10.21, 19:08

  Rozbalit 12.

 • Petr

  Koupil jsem ojeté prověřené auto od prodejce z Prahy https://www.autoopat.cz/ Opravdu stojí za to se tam jít podívat, mají tam auto ve velmi dobrém stavu a vyvoněné, jako když kupujete nové auto.

 • Karel 21.10.21, 15:07

  Rozbalit 13.

 • Karel

  Ahoj, koupil jsem od rodiny druhou octávii s motorem 2,0TDI. Jelikož už doma jednu máme, tak mám srovnání. Zdá se mi, že má prostě menší výkon než ta, co máme doma. Dá se to nějak řešit pročistěním motoru? Máte zkušenost?

 • David 22.10.21, 02:19

  Rozbalit 14.

 • David

  Jako první to vyzkoušejte kvalitní naftou a aditivem. Projeďte pár nádržek a uvidíte. Nikdy nevíte, co tam lil předchozí majitel, ale to je prostě riziko ojetin.

 • Karel 23.10.21, 01:32

  Rozbalit 15.

 • Karel

  Jaké aditivum tam dát?

 • David 25.10.21, 01:23

  Rozbalit 16.

 • David

  Já jsem použil aditivum od značky GS27, která ho má kvalitní https://www.halbich.cz/gs27-diesel-detox-1l/ . Dokázalo to pročistit motor a zvedl se výkon a snížila kouřivost. Teď ho dávám při každé druhé nádrži (vždy tankuji plnou) a auto šlape jako hodinky.

 • Denisa 13.04.22, 11:32

  Rozbalit 17.

 • Denisa

  Koupila jsem si větší rodinné auto. Je ojeté, ale i tak jsem za něj dala přes 800 tisíc. Chci se zeptat, jak dokonale takové auto zabezpečit? Máte někdo prosím zkušenost?

 • František 14.04.22, 00:47

  Rozbalit 18.

 • František

  Zkušenost mám, máme ve firmě více dražších luxusních aut, která jsem chtěl také nechat zabezpečit. Původně jsem do nich chtěl dát GPS vyhledávací zařízení, aby se auto dalo v případě odcizení najít. Pak jsem se však dozvěděl, že GPS vyhledávací zařízení dnes dokáže obejít téměř každý zloděj. Proto jsem nakonec šel do zabezpečení přes aktivní rádiovou jednotku se společností, která provozuje vlastní nezarušitelnou rádiovou síť. Mají opravdu velkou úspěšnost při vyhledávání odcizených vozidel.

 • Denisa 15.04.22, 02:10

  Rozbalit 19.

 • Denisa

  Od které společnosti máte auto zabezpečené?

 • František 16.04.22, 01:41

  Rozbalit 20.

 • František

  Nechal jsem auto zabezpečit od společnosti https://www.sherlog.cz/zabezpeceni , která vám do auta instaluje na skryté místo rádiovou jednotku, která bude auto hlídat 24/7. V případě odcizení se vám budou pořád zkoušet dovolat a zároveň už budou vyrážet auto i s policií hledat.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1273770

RSS:
Toplist