Korzety

- Korzety
Rubrika:  Krásná

Korzety

02.09.09, 08:09, autor: LadyAnn
Žena v korzetu je symbolem sexuální přitažlivosti. Proč? Proč jsou muži tak vzrušováni právě tímto kouskem prádla (ne že by jinými kousky tedy nebyli)? Prostě proto, že nikdy jindy tak nádherně nevynikne ženská silueta a ladné tvary jako právě v korzetu.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Historie korzetů sahá do 14. století, kdy máme o nich první zmínky. Původně se jednalo o jakési předchůdce podprsenek, které měly za úkol pomoci nést ženě prsa, většinou nalitá kojením a mnohačetnými těhotenstvími.

 

Samozřejmě brzy nastoupil další a od té doby nejdůležitější efekt - zeštíhlování a tvarování ženského těla. Korzet se prodloužil až do bederní oblasti a přes celé bříško. V kruzích vysoké aristokracie bylo téměř nemožné vyjít do společnosti bez korzetu.

 

V 16. a 17. století můžeme začít pozorovat začínající ničivost korzetů, kdy se začaly nepřirozeně v pase zeštíhlovat. Dokonce už i velmi mladé dívky až děti se stahovaly tak nepřirozeným způsobem, že to vedlo k deformaci hrudního koše - poslední 3 žebra byla vtlačována dovnitř, kde dále deformovala a utlačovala vnitřní orgány. Předpokládá se, že korzety mohly být častou příčinou například protržení plic, bránice či pobřišnice s následkem smrti.

 

Nákres deformace ženského těla, která byla způsobena korzetem

 

 

Korzety byly docela určitě též důvodem soustavného "omdlívání dam", na které se tak rádo poukazuje v historických románech. Jenže ono nebylo divu. Kosticové monstrum utažené na doraz, které zeštíhlilo pas na 44-58 cm znemožnilo volný pohyb, dýchání a v parném létě se stalo skutečným mučícím nástrojem.

 

V 18. století, v době šílených, často železných konstrukcí, které známe dodnes pod názvem krinolína crine-line byl korzet neodmyslitelnou součástí ženské výbavy. V rokoku dosahovaly krinolíny obřích rozměrů a byly tvořeny zpravila želenou konstrukci z 5 obručí, které se od pasu dolů rozšiřovaly a byly potaženy žíněnou látkou. Vážily zhruba 8 - 10 kg, takže taková plesová tanečnice se vskutku nadřela. Železo zasáhlo i do korzetů, kdy se snažili dle tehdejší módy oddělit prsa daleko od sebe, aby mohl být co nejhlubší výstřih. Naštěstí se právě toto moc neujalo a brzy se vrací plný, bujarý dekolt.

 

Císařovna Sisi

 

 

Století devatenáctému coby do korzetů a vosímu pasu vládne neodmyslitelně císařovna Sisi, manželka Rakousko-Uherského císaře Františka Josefa I. Praví se, že samotná císařovna měla pas který měřil dokonce snad 36 cm. Ovšem to už je něco co zcela přesahuje chápání. Přesto prý na císařském dvoře prý císařovna  vydala nařízení pro své dvorní dámy, že žádná z nich nesměla mít širší pas jak 44 cm. Samozřejmě, že v korzetu ...

 

Ve dvacátém století dochází k průmyslové výrobě šněrovaček. Důvod je jasný - masovost. Šněrovačky jsou však většinou látkové a bez výztuží a zdaleka nejsou takovým mučidlem jako ještě historicky nedávné korzety. Samozřejmě už se nenosí krinolíny, ale ještě počátkem 20 století můžeme vidět tzv. honzíky, tedy jakési polštáře, které uměle zvětšovaly zadečky. Protože pas musí být štíhlý, ale boky a zadeček ...

 

Dámy s vosím pasem

 

Po válce, kdy nastupuje módní trend "sličného jinocha" korzety úplně mizí, nebo o něco málo později mají za najednou úkol potlačit veškeré ženské tvary. Žena najednou musí být ve své přehnané štíhlosti plochá. A to jak přes prsa tak v bocíh. Prostě štíhlá, rovná, beztvará.

 

V současnosti se korzety vracejí do popředí zájmu plnou silou. Už dávno nejsou mučícím nástrojem, ani nepotlačují ženskost. V dnešní době si z jejich bohaté hitorie vybíráme jen pozitiva. Jsou krásným kouskem našeho šatníku, kterým můžeme potěšit nejen sebe ....

 

 

 

Přečtěte si také: Kupte si svůj korzet

 

ANKETA: Líbí se Vám korzety?


Celkem: 477 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Krásná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:53:31

Přístupů:
2155399

RSS:
Toplist