Příznaky
Mírné spáleniny
- růžová až začervenalá, na dotyk horká kůže
Středně těžké spáleniny
- rudá kůže s malými puchýřky, které svědí a praskají
Těžké spáleniny
- tmavočervená až purpurová kůže s puchýřky nebo bez nich, provázená zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou
Vyhledejte lékaře:
Co to je
Sluneční spálenina je zarudnutí a zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže, která vzniká příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži. Může být mírná s lehkým zarudnutím, střední spálenina již vytváří malé puchýřky a závažná, charakterizovaná purpurově rudou kůží, horečkou a třesavkou. Příznaky se objevují postupně a za 24 hodin dosahují maxima. Slunečním spáleninám je lépe se vyhnout, protože kromě poškození kůže urychlují její stárnutí a zvyšují riziko kožní rakoviny v pozdějším životě.
Příčiny
Délka působení slunečních paprsků vyvolávajících spáleniny se mění v závislosti na individuální kožní pigmentaci, zeměpisné poloze, ročním období a denní době. Přirozenou ochranou organismu proti slunečnímu záření je melanin, kožní pigment, který pohlcuje sluneční UV paprsky. Světlovlasí lidé se světlýma očima mají méně melaninu než lidé s tmavou kůží a jsou náchylnější ke spálení. Také některé léky a kosmetika mohou zvýšit citlivost kůže k ultrafialovým paprskům.
Jak mohou pomáhat potravinové doplňky
Doplňky nemohou slunečním spáleninám zabránit, ale natřené na kůži i užívané vnitřně mohou zmírnit obtíže i škody, které spálením vznikají. Místní léčení přináší okamžitou chladivou úlevu.
Při mírných spáleninách přidejte do chladné koupele 10 kapek heřmánkového a 10 kapek levandulového oleje; na 30 minut se do lázně ponořte, abyste zmírnili bolesti a zvlhčili kůži. Prospěšná může být i vlažná koupel obsahující šálek rozpuštěné jedlé sody. Je-li spálení závažnější, připravte si na potření kůže směs z několika kapek heřmánkového nebo levandulového oleje (nebo obou) a polévkové lžíce neutrálního oleje - například mandlového. Olej nanášejte dvakrát denně na postižená místa. Gel z aloe vera a heřmánkový nebo měsíčkový krém rovněž zklidní kůži a urychlí hojivý proces.
Působením slunečních paprsků se uvolňují volné radikály, nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou poškodit kůži. Antioxidanty, například vitaminy C a E, užívané vnitřně tyto radikály zneškodňují.
Pokud je to nezbytné, můžete je užívat dlouhodobě. Na vážnější spáleniny můžete použít krém s vitaminem E, aby podpořil hojení a zabránil jizvení kůže. Vnitřně můžete užívat také rybí tuk nebo lněný olej; jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které zmírňují zánětlivou reakci a podporují hojení.
Doporučené potravinové doplňky
Heřmánkový olej
dávkováni: několik kapek do chladné koupele nebo smíchat se lžící mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje) a nanášet dvakrát denně na kůži
doporučeni: můžete přidat levandulový olej nebo použít heřmánkovou nebo měsíčkovou mast
Levandulový olej
dávkováni: několik kapek do chladné koupele nebo smíchat se lžící mandlového či jiného neutrálního oleje a dvakrát denně vtírat do kůže
doporučeni: používejte spolu s heřmánkovým olejem
Gel z aloe vera
dávkováni: naneste gel na postiženou kůži podle potřeby
doporučeni: použijte čerstvý list aloe nebo gelový přípravek
Vitamín C
dávkováni: 500 mg dvakrát denně
doporučeni: objeví-li se průjem, snižte dávku
Vitamín E:
dávkováni: 250 mg dvakrát denně nebo místně jako krém
pozor: neužívejte, pokud berete léky proti srážení krve
Rybí tuk
dávkováni: 2 lžičky denně
pozor: neužívejte, pokud berete léky proti srážení krve
doporučeni: vegetariáni mohou nahradit lžící lněného oleje
Co ještě můžete udělat
Užívejte krémy s ochranným faktorem alespoň 15. Nezůstávejte na slunci od 10 do 15 hodin, kdy je ultrafialové záření nejsilnější; chraňte se vzdušným oděvem, bavlněným šátkem nebo košilí a kloboukem s širokým okrajem.
Bolesti způsobené spálenou kůží zmírníte obkladem z bavlněné látky smočené v chladném mléce. Na postižená místa také můžete přiložit pytlíčky s čajem - tanin v čaji zmírňuje bolesti.
Připravte si koupel s přidáním šálku jemné ovesné mouky. Pomáhá to zmírňovat bolesti a svědění kůže. (Někdy se prodává jako koloidní ovesná mouka.)
Nové poznatky
Němečtí vědci v Mnichově objevili, že užívání kombinace vitaminu C a E snižuje celkovou reakci na poškození slunečním zářením. Léčba také může snížit riziko dlouhodobého poškození, které způsobuje předčasnou vrásčitost a rakovinu kůže.
Lidé používající celý rok ochranné krémy proti slunci neztrácejí z kůže téměř žádné Langerhansovy buňky, které jsou centrem imunitního systému v kůži.
Víte že...
Sluneční světlo, které se odráží od vody, sněhu a písku nebo prochází řídkými mraky, je pro kůži stejně škodlivé jako přímé záření.
Fakta a rady
K urychlení hojení si připravte vlastní krém s vitaminem E: otevřete vitaminovou tobolku a olej vymáčkněte do lžíce hydratačního krému.
Aloe vera je prostředek proti slunečnímu spálení prověřený staletími. Zkuste pěstovat vlastní aloe na okenním parapetu; budete mít vhodný zdroj hojivého gelu. Četné prostředky proti spáleninám obsahují jako klíčovou přísadu právě aloe. Abyste si byli jisti, že získáte co nejvíce příznivých účinků, vyberte si přípravek obsahující alespoň 20 procent aloe vera.
Archiv 2008
Valounek 04.07.22, 10:00
1.
Sluníčko a teplo mám moc ráda, ale protože mám hodně světlou pleť, tak je pro mě léto spíše utrpení, než abych si ho užívala. C ose dá dělat. :( Hned se spálím a pak vypadám jako růžový čuník. Takže si teplo užívám v zimě doma. Máme všude podlahové topení od https://www.top-koupelny.cz/kategorie/podlahove-vytapeni-47/ a vytápění podlah mi supluje písek na rozpálených plážích. Tak aspoň něco. ;-)
Valounek 16.08.22, 10:24
2.
Na starost o spálenou kůži doporučuji i liftingový krém od https://zivotavyziva.cz/liftingovy-krem/ Hlavně teda samozřejmě na obličej, protože třeba na stehna byste ho vypotřebovali fakt hodně. :-D Ale jako fakt to pomáhá. Na pokožku vysušenou sluncem s nabíhajícími vráskami neexistuje nic lepšího. ;-) Já sama to takhle používám už několik let a i ve čtyřiceti vypadám jako mladice. ;-)
Valounek 27.03.23, 09:40
3.
Na tohle je potřeba dobrá a kvalitní kosmetika. Mě kosmetické studio https://beautiful-me.cz/ kam pravidelně chodím vždycky doporučuje opalovací krémy a další přípravky, kterými pečovat o pleť, když jsme někde na exotické dovolené, kde svítí sluníčko, na které nejsme u nás v České republice zase tak zvyklí. :)