BATHORY

- BATHORY
Vyšlo v blogu:  Wast

BATHORY

01.08.08, 07:51, autor: Wast , Hodnocení: 100% (1 hlas)
...historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska přivádí na stříbrné plátno krvavou legendu o Čachtické paní v a to rovnou v nejdražším středoevropském filmu všech dob !!!

Čtenost -   Diskuze: (0
 

 


Před pár dny jsem byl manželkou donucen vstát od počítače

a vyrazit za kulturou.

 

Tentokrát volba padla na historický velkofilm Bathory , natočený ve výpravné koprodukci.


Filmově zpracovaná a dlouho očekávaná pověst o Čachtické paní, která se prý koupala v krvi nevinných panen, od známého režiséra Juraje Jakubiska (30. dubna 2008 oslavil své 70. narozeniny) už předem zaručovala kvalitní zábavu.


V hlavní roli se objevila u nás neznámá výborná anglická herečka Anna Friel (nar. 12.07.1976) ,

ve vedlejších se pak ve filmu se objevilo mnoho českých herců. Namátkou Karel Roden, Deana Horváthová, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Boleslav Polívka, Jiří Korn, Zdeněk Podhůrský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Petr Jákl ml., Jiří Krytinář atd.
V roli uherského krále pak nestárnoucí italská herecká hvězda Franco Nero.


Filmu před uvedením na karlovarském filmovém festivalu několik afér jako např. krádež kopie a pokus o vydírání...Což se na kvalitě díla nijak neprojevilo.Naopak mám za to, že rozruch kolem Bathory sloužil jako levná a účinná reklama,o jaké se tvůrcům nezdálo ani v tom nejlepším snu.


Děj knihy

Příběh Čachtické paní - Alžběty Báthoryové , která pomocí svých služebnic Dory, Ilony, Anny a sluhy Ficka vraždí mladé dívky. Týrá a mučí na tzv. železné panně a vše jen proto, aby se mohla koupat v jejich panenské krvi a uchovat si tak věčné mládí. Alžběta Báthoryová, ale musí čelit také zbojníkům,

kteří ji chtějí za tyto skutky potrestat. Nepřátelům se nakonec spojenými silami podaří Čachtickou paní i s přisluhovači postavit před soud. Všichni jsou odsouzeni k trestu smrti, vyjma našeho Drákuly v sukních a v paruce . Ta je za vraždy a mučení více než šestiset dívek uvězněna ve vězení, kde nakonec umírá.

Nižnanského román o tragickém a mnoha záhadami opředeném osudu " krvavé šlechtičny " Erzsébet Báthory, zachytil jen část historie na pomezí 16-17.tého století.

Dobu kdy neomezeně vládla z Čachtického hradu nad movitým i nemovitým ,na svou dobu nevídaným majetkem, poddanými a nevolníky.Rozhodujíc o jejich životě či smrti.


To vše inspirovalo úspěšného spisovatele historicko-dobrodružných románů Joža Nižnanského (1903 - 1976), aby napsal znamenitý krvavý horor.

Na úspěch románu navázal pokračováním Žena dvou mužů, ale věhlas románu Čachtická paní ,nebyl překonán.


Děj filmu

Není jen pouhým přepisem úspěšného románu Joža Nižnanského Čachtická paní, je v něm patrný pokus o vlastní interpretaci krvavých událostí kolem hraběnky Báthoryové.

Kterou film překvapivě dobře postavil do role oběti čelící intrikám, zášti a závisti ze všech stran.Filmem se line i milostná zápletka šlechtičny a lásce italskému malíři Caravaggiovi .


Film na základě stejných histostorických pramenů, nabízí jiné stejně věrohodné, vysvětlení známých událostí.Některé totálně vyvracejí představu vraždícího monstra a vysvětlují historii ze zcela jiného úhlu pohledu.Pověsti totiž tvrdily, že hraběnka Alžběta zavraždila kolem 600 obětí, byly to především mladé dívky a ženy, na svém slovenském hradě Čachtice.


Údajně se měla koupat v jejich krvi, aby byla stále mladá. Na obranu hraběnky se staví ještě fakt, že když Nižnanský psal svůj román , vládlo v literatuře období tzv. krvavého románu. Autorovi šlo o co nejvíce čtenářsky atraktivní román, poplatný své době více,než o historické reálie.Vycházel pouze z lidových pověstí, a ne až tak přesně se držel faktů, kterých navíc tehdy ještě nebylo mnoho .


Báthory i po premiéře budí značný zájem pirátů, u nás už bylo několik neúspěšných pokusů o natočení tzv. camu - tedy přímo videokamerou z plátna kina.

Ano je jen otázkou času, kdy se jim to podaří, ale případné zájemce musím zklamat.

Báthory je velmi dobrý film na jedno podívání a sedět u televize více než dvě hodiny při sledování pirátské kopie podřadné kvality, přičemž, to hlavní, a to dojem z filmu by byl rozhodně pryč, tak za tu ušetřenou stovku za lístek rozhodně nestojí.


Hodnocení filmu

V prvé řadě je třeba pochválit výborný scénář, jak by ne, ono už téma filmu Báthory je velmi neotřelé a to nejen v české kinematografii. Sám Juraj Jakubisko je vynikající režisér o čem svědčí i zájem a množsví peněz co producenti byli ochotní do jeho díla vložit (320 milionů korun). Však se taky na koprodukci podílelo Slovensko, Česko, Maďarsko, a Velká Británie.

Práce na filmu včetně příprav trvala dlouhé 4 roky a točilo se 80 natáčecích dní.


 To že se se nešetřilo je vidět ve výpravě snad v každé scéně z filmu. Ve filmu je několik sexuálních a násilných scén, které ale do děje zapadají jako puzzle a výsledná skládačka tak docela stojí za to.


Vše je také tvořeno Jakubiskovým osobitým smyslem pro detail, který je patrný z každé scény filmu. Celek tak hladce budí dojem , že sledujete spíše výpravný film přímo hollywodské produkce.Je vidět, že když se nešetří penězi ve spojení s ostatními pozitivními faktory, tak vznikne vskutku kvalitní dílo.


Herci v hlavních rolích Anna Friel (Alžběta Bathory) a Karel Roden (Thurzo) dali do svých rolí naprosto vše. Ne nadarmo už hrál Roden v několika úspěšných hollywoodských trhácích.Bojové scény byly zvládnuté na výbornou, však v nich ekscelovala šermířská skupina Rotia a mnozí další vyznavači historického šermu.


Jako na všem najdou se i zápory.

Děj filmu je vypravován mnichem, hraje ho B. Polívka a jeho pomocníka Jiří Mádl. Jejich rádoby vtípky spolu s "Da Vinchiovskými" vynálezy do filmu tak nějak nesedí.

Možná tím autor chtěl trochu odlehčit atmosféru, možná to byl takzvaný oslí můstek ,spojnice dějem, ale výsledný dojem byl veskrze negativní. Byť to vyvolávalo u většiny diváků (nebyl jsem výjimkou) přívaly smíchu. Taktéž někteří herci hráli jakoby nehráli, nebo se do filmu zkrátka moc nehodili, nebo ve víru děje jejich výkony zanikly (např. Václav "Upír" Krejčí, Jiří Korn ).


Výsledný dojem je plný rozporů a pochybností.Nový pohled na nevinnost hraběnky to ještě více podporuje.

Celkem se dá říct , že se jedná o velmi dobře natočený výpravný historický film, který je sice kvalitní podívanou, ale za opakované shlédnutí rozhodně nestojí.


Je také svobodnou volbou každého na čí stranu se přikloní, zda je či není Erzsébet Báthory největší vražedkyní všech dob, svědkové oněch dávných událostí si pravdu o nich vzali sebou do hrobu .


Stoprocentní pravdu se po stovkách let už asi sotva dozvíme.


Nu což, ale do kina se na to jít podívat můžeme.

 

 
 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Hodnotil 1 čtenář | Průměrné hodnocení: (100%)

Svatý Medard aneb Medardova kápě

Medardova kápě čtyřicet dní kape ....
autor
O autorovi
autor
autor
další články autora
Další články autora
další články autora
Profil blogu
Profil blogu "Wast"
Profil blogu
Založen:
31.7.2008 21:40:00

Přístupů:
25097

RSS:
Toplist