Seznamte se: CHANEL

- Seznamte se: CHANEL
Rubrika:  Krásná

Seznamte se: CHANEL

06.06.08, 00:01, autor: Plavovláska
V rámci našeho cyklu vám dnes představujeme dalšího z gigantů světové módy, francouzský módní dům Chanel. První, co každého napadne v souvislosti s touto značkou, je snad vůbec nejslavnější parfém světa Chanel No 5.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Zakladatelkou je legendární mademoiselle Coco, Gabrielle Chanel. Narodila se v roce 1883. Záhy osiřela a babička ji poslala do sirotčince. Byla vychovávána v klášteře. Jakmile dospěje, odchází do Paříže, kde se stává barovou zpěvačkou. Podle jedné ze svých písní, které zpívala, Qiu qu´a vous Coco, dostává přezdívku Coco. Jako mademoiselle Coco, ji znal celý svět. Drobounká štíhlá dáma s cigaretou, která dlouhé roky udávala tón světové módy.

V roce 1909 otevírá Coco svůj první módní butik pod názvem  CHANEL Modes na 31 ulici v Paříži. Rok nato firmu rozšiřuje a dává nový název House CHANEL.  Produkuje jednoduché šaty, večerní róby a univerzální šaty pro každou příležitost. Heslem její tvorby bylo „návrat k jednoduchosti“. Její modely se vyznačovaly elegancí, kvalitou a originalitou. Byla hlavní designérkou své firmy a to  nepřetržitě od roku 1909 až do své smrti 10. ledna 1971. Přesto je však dodnes zdrojem isnpirace mnoha módních návrhářů.

Samozřejmě naprosto nepominutelnou součástí jejího domu jsou parfémy. Chanel vždy vyráběl parfémů velké množství a všechny byly úspěšné. Ovšem slavnému Chanel No 5 se nevyrovnal žádný. Uchvátil ženy na celém světě, původně dámy z high society a dodnes se ho prodává na 20 milionů flakónů ročně. Vyrábí se od roku 1921 a od té doby patří stabilně mezi  10 nejprodávanějších parfémů světa. Slavný je výrok Marylin Monroe: „Chodím spát oblečena jen do vůně Chanel No 5.“  Dodejme, že z dnešních hvězd je jeho velkou stoupenkyní Nicole Kidman. Ale i Vanesa Paradis nebo Audrey Tatou.

Předpokládalo se obecně, že po smrti madam Coco, právě vzhledem tomu, že byla duší, srdcem i mozkem této značky, bude Chanel stagnovat  a žít z bývalé slávy. Načež se o jeho teritorium strhne lítý boj mezi ostatnímu tygry na trhu a na lesk této značky zůstanou jen nostalgické vzpomínky a vůně Chanel No 5.

A ono to velice podobný průběh mělo. Chanel sice uvádí občas na trh novou značku – například poměrně úspěšnou toaletní vodu Cristalle (1974), na jejíž výrobě se podílela ještě samotná Coco za svého života. Ale úpadek je vcelku patrný.

 

 

Lagerfeldova éra


Blýskat na lepší časy se začalo v letech 1978 až 1982, kdy pro House Chanel začal pracovat módní návrhář Karl Lagerfeld. Jeho špičkové modely „Haute Couture“, které pro Chanel navrhuje, jsou jako nová krev, která firmu brzy staví na nohy. V roce 1983 do Chanelu nastupuje jako hlavní návrhář firmy. Hned další rok vypouští novou módní kolekci, která způsobí šok na módní scéně a současně nový parfém pod názvem Mademoseille  Coco, na památku zakladatelky.

Karl Lagerfeld  sice bývá spojován hlavně s Chanelem a jeho návratem na výsluní. Ale vlastně nikdy nepracoval jen pro tuto značku. Angažoval se i pro další firmy a byl schopen každé z nich vytvořit vlastní kolekce. Například pro firmu Chloe, kožichy navrhuje pro italskou Fendi a k tomu vlastní firmu Parfums Lagerfeld.

Hlavním rysem jeho tvorby je strukturálnost a dramatičnost.  Jeho kolekcím dominují  barvy černá a bílá. Vysoká elegance je samozřejmostí. Ve světě módy je jedním z nejuznávanějších odborníků.

Image Karla Lagerfelda je nezaměnitelná. Nosí dlouhé stříbrně-platinové vlasy stažené do copu. Původně byl velmi korpuletní, řekněme až obézní, ale v poslední době se mu podařilo svoji váhu upravit téměř neuvěřitelným způsobem. Je velmi vzdělaný a sebevědomý. Mluví mnoha jazyky jmenujme angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu a italštinu.

Kolekci Chanel jaro/léto 2008 navrhoval samozřejmě také Lagerfeld. Přesto se nad ní někteří odoborníci pozastavují a komentují slovy: „Copak mu ženy udělaly?“ Celá kolekce se totiž nese v duchu opticky zvětšených zadečků a zkrácené výšky modelek. Ale možná jde jen o "tichou závist"?

 

www.chanel.com

 
 • Pavla 11.05.20, 06:17

  Rozbalit 1.

 • Pavla

  Parádní článek! Díky mockrát. :-) Právě parfémy od Chanel mám hrozně ráda. No 5 je asi můj nejoblíbenější. Minulý rok jsem od muže dostala k narozeninám tuto lahvičku https://yesmoda.cz/chanel/1446-chanel-no-5-edp-200-ml.html a myslím si, že mi vydrží hoooodně dlouho. :)

 • kamila Kockova 16.07.21, 01:05

  Rozbalit 2. Vůně

 • kamila Kockova

  Coco Channel je má nejoblíbenější voňavka vůbec, takže mě tento článek opravdu moc zaujal. Tento parfém jsem před lety začala používat hlavně proto, že dokázal přebýt smrad cigaret. Nedávno jsem ale přešla na vaporizér: https://entuzio.cz/vaporizery/, takže bych mohla vyzkoušet nějakou novou, ale nevím, jestli jsem dost odvážná! Výběr nové vůně totiž není žádná legrace :-).

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Krásná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:53:31

Přístupů:
2061056

RSS:
Toplist