Gynekologické vyšetření

- Gynekologické vyšetření
Rubrika:  Zdravá

Gynekologické vyšetření

15.06.09, 12:00, autor: Černovláska
Gynekologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem stanovení diagnózy onemocnění vnějších nebo vnitřních ženských pohlavních orgánů. Základní gynekologické vyšetření se skládá z odběru anamnézy, fyzikálního vyšetření a zhotovení stěrů z pochvy a děložního čípku.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Speciální vyšetření pochvy pomocí mikroskopu (kolposkopii) vyvinul v roce 1925 německý gynekolog Hans Hinselmann. Významnou osobností v dějinách gynekologie je řecký lékař George Nicholas Papanicolaou. V roce 1928 zavedl do praxe novou metodu diagnostiky a prevence gynekologických nádorů pomocí hodnocení buněčných změn z vaginálních stěrů (Pap test).

 

Kdy se vyšetření používá...
Gynekologické vyšetření slouží k diagnostice zánětů ženských pohlavních orgánů, poševních výtoků, bolestí při pohlavním styku, neplodnosti nebo nádorových změn. Provádí se i v rámci prevence a při předpisu antikoncepce. Každá žena by měla podstoupit preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně alespoň jednou ročně. Vyšetření provádí gynekolog.

 

K čemu vyšetření slouží...
Návštěva gynekologa u některých dívek a žen stále ještě vyvolává odpor, strach a stud. Vyšetření je však velmi důležité. Pravidelné preventivní kontroly přispívají k udržení Vašeho zdraví a plodnosti. V případě obtíží (výtok, krvácení, nepravidelnosti cyklu, bolesti podbřišku) odhalí jejich příčinu a umožní nasazení odpovídající léčby. Určí velikost a umístění pohlavních orgánů a informuje o jejich případných odchylkách.

 


Co je k vyšetření potřeba...

Vyšetření se provádí v gynekologickém vyšetřovacím křesle. Gynekolog má na rukou gumové rukavice. K vnitřnímu vyšetření slouží speciální gynekologická zrcadla. Je to kovový nástroj připomínající kachní zobák. Sevřený se zavádí po pochvy, kde se mírně roztáhne a umožňuje lékaři volný pohled na vnitřní orgány. Stěry se provádí pomocí smotků namotaných na špejli. Čípek lze ve zvětšení prohlédnout pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu).

 

Jaký je princip...
Při gynekologickém vyšetření lékař pohledem hodnotí stav vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. V případě potřeby provede další doplňková vyšetření (stěry, odběr vzorků na histologické vyšetření, ultrazvuk, krevní testy).

 

Jak se na vyšetření připravit...
Gynekologické vyšetření se provádí mimo dobu menstruačního krvácení. Před návštěvou ordinace by se žena měla osprchovat. Je vhodné si na sebe obléct sukni nebo delší svetr. Volné dlouhé oblečení pomáhá překonat stud. Před vyšetřením je vhodné se vymočit.


Jak vyšetření probíhá...
Po příchodu do ambulance se Vás lékař zeptá co Vás přivádí, případně jak a kdy vznikly Vaše problémy. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na Vaši rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění. Zvláštní pozornost věnuje Vaší gynekologické anamnéze. Bude ho zajímat kdy jste začala menstruovat, jak dlouhý je Váš cyklus a kdy jste měla poslední měsíčky. Zeptá se, jestli jste už zahájila pohlavní život, jakou používáte antikoncepci, kolikrát jste byla těhotná, kolikrát jste rodila a zda jste prodělala spontánní potrat nebo podstoupila umělé přerušení těhotenství. Před vyšetřením si odložíte a posadíte se na gynekologické vyšetřovací křeslo. Roztáhnete nohy a položíte je do třmenů. Lékař si natáhne gumové rukavice. Pohledem zhodnotí Vaše stydké pysky, poštěváček, poševní vchod a ochlupení genitálu. Následuje vyšetření pomocí gynekologických zrcadel, které Vám gynekolog zavede do pochvy. Po zkontrolování pochvy a prohlédnutí děložního čípku kolposkopem provede z jejich stěn stěry. Po vyjmutí zrcadel může následovat vyšetření pohmatem. Lékař kontroluje velikost, polohu a stav dělohy, vaječníků a porodních cest. Součástí gynekologické prohlídky obvykle bývá i vyšetření prsou a podpažních jamek pohmatem. Po vyšetření se můžete ihned zase obléct.


Kdy bude výsledek...
Výsledek vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu s jeho závěry. Výsledky laboratorních vyšetření jsou známy podle jejich typu do několika minut, hodin nebo následující den. V případě odběru vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

 

Co vyšetření ukáže...
Pohlavní orgány mají za normálních okolností svoji obvyklou velikost a umístění. Nenesou známky zánětu nebo infekce. Stěry neprokáží buněčné změny. Bolestivost a výtok z dělohy mohou být známkou pohlavně přenosné choroby. Zánět nebo srůsty mohou způsobovat bolestivý pohmat vnitřních pohlavních orgánů. Přítomnost buněčných abnormalit může znamenat rozvíjející se nádorové onemocnění.

 

Kam povedou další kroky...
Gynekologické vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

 

Dostupnost...
Gynekologické vyšetření provádí specialista v gynekologické ambulanci nebo na lůžkovém gynekologicko-porodnickém oddělení každé nemocnice.

 

 

Autor: U lekare

 
Zdroj: www.uLekare.cz
  • Ivulínek 17.02.21, 19:01

    Rozbalit 1. Gynekoložka

  • Ivulínek

    Ahojte, já jsem také nedávno vzpomínala nad tím, jak jsem poprvé navštívila gynekoložku a zase až tak hrozné to zpětně nebylo :-) Jen jsem z toho teda byla ale opravdu fakt vystresovaná a to vlastně docela dost bezdůvodně, hehe :D Jinak, chtěla bych se zeptat, zda nemáte nějaká z vás zkušenosti se službou gynlink...? Já jsem si nedávno pročítala nějaké recenze a velice se mi ta služba líbí... Myslím si, že to může být zajímavé, ale pořád tak nějak nevím... Tak kdyby náhodou někdo z vás věděl, dejte mi prosím vědět :) Díky a čau!

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1079155

RSS:
Toplist