Žijte po francouzsku

- Žijte po francouzsku
Rubrika:  Zdravá

Žijte po francouzsku

18.06.18, 00:09, autor: Plavovláska
Proč je v Česku 28% obézních lidí a ve Francii jen 11%? Francouzi jsou známí vyznavači života, milují dobrá jídla a pití, tak kde je ten pes zakopán?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Jestli ten problém právě není v tom, že Francouzi žít umí. Umí jíst, umí pít, umí se milovat. Možná proto, že vědí, že méně je někdy více.

 

Nebuďte lakomí. Francouzi mají podstatně menší porce než my. Šáteček v Paříži váží 28 g, zatímco v Praze až 100 g. Bylo by nám přece líto zaplatit tolik peněz za takový kousek, že? No tak, nebuďte lakomí a kupte si něco velmi kvalitního a dobrého, čeho je třeba jen malinký kousek a vychutnávejte si to.


Nikdy neříkej dietní.
Francouzi se nepouštějí do debaty sacharidy versus bílkoviny nebo kalorické versus light. Mají totiž cit na pestré jídlo - ovoce, zelenina, hovězí, drůbež, chléb, ryby a sýr - kdykoli kteroukoli z těchto potravin si dopřávají. Jsou svobodomyslní a proto je pro ně samozřejmě nepředstavitelné, že by měli něco zakázáno. Nemají zakázáno nic, ale všeho užívají s mírou.


Náhražky neexistují. Nepoužívejte náhražky! To by Francouz neudělal. Raději kousíček luxusní čokolády než kilo čokoládových náhražek. Ano, luxusní čokoláda je drahá, ale požitkářský Francouz nevymění kvalitu za kvantitu. Nehledě na to, že kvalitní čokolády opravdu nesníte víc než jeden kousek - dokonale vaše chutě uspokojí.

 


Jíst kdekoli? Faux pas! Francouzi jedí pouze u stolu. My ostatní jíme všude - v autě, u počítače, ve frontě...Co z toho plyne? Průměrná denní kalorická spotřeba činí v USA 3542 kcal, v ČR 3400 kcal, avšak ve Francii 3351 kcal. Tento zdánlivě nepatrný rozdíl dělá 2,2 kg navíc za půl roku! Buďme tedy jako francouzi a nejezme nikde jinde než u hezky prostřeného stolu v klidu a v pohodě.

 


Jezte očima.
Vybírejte si jídlo očima a volte jídlo barevně pestré. Francouzi si pochutnávají na zářivě barevné zelenině. Antioxidanty v nich obsažené účinně bojují s chorobami. Vybírejte si barevné ovocné či zeleninové saláty, ať je vaše jídlo nejen chutné, ale i krásné, oku lahodící.

 


Jídlo jako obřad. Francouzská jídla jsou rozděleny na chody. Jeden oběd může mít dokonce i několik desítek chodů s tím, že od všecho se jí jen sousto. Francouzi jedí velmi pomalu, navíc často v rodinném kruhu nebo s přáteli. Oběd, věčeře ale i snídaně jsou často společenskou událostí a během níž si lidé povídají a baví se. Zdůrazňuji baví se, ve Francii je nepřípustné u jídla řešit problémy.

 


Víno. 
Víno je samozřejmě hlavní alkoholický nápoj. Bez vína se neobejde téměř žádné jídlo. Francouzi jsou vyhlášení milovnící vína a proto vědí, že i tady platí, že méně je více. Bordeaux a Beaujolais - to jsou značky, které k Francii patří. Sklenky jsou však naplněny jen zpola, jednak je to kvůli buquettu - tedy vůni, kterou si velice vychutnávají, ale současně je to jen polovina kalorického příjmu (a to zdůrazněme, že víno je nejméně kalorický alkoholický nápoj).

 


Čas na sýr.
Francouzi sýry milují, zejména ty delikátní. Dopřávají si je  po jídle jako dezert. Tedy ne dortíčky a šlehačkové poháry, ale kousek luxusního a vysoce kvalitního sýra a nanejvýš jeden nebo dva plátky.

 


Zaparkujte auto. Pětatřicet procent svého volného času Francouzi tráví tím, že jdou na procházku nebo si vyjedou na kole. Američané naopak neopustí dům bez vozu - za volantem stráví až 84 procent volného času. Je pak jasné, proč jsou Francouzi štíhlí, pružní a v kondici.

 


Bojkotujte bufety a rychlá občerstvení.
Ve Francii nenajdete mnoho bufetů, kde je tak snadné rychle nabrat kalorie. Francouzi je prostě nesnášejí, přímo totiž odporují jejich životnímu stylu a tomu, že oni jídlo milují a proto je nějaký hot dog může jen urazit.

 

Milujte se. Ano to k Francii samozřejmě patří taky. Po příjemném dnu a skvělé večeři se spoustou zeleniny, sýrů a skleničkou dobrého Beaujolais, si dopřejte nádherné milování. A při něm buďte aktivní, vynalézejte všechno co vám bude příjemné a uživejte si života. Je vážně krásný.

 

ANKETA: Líbí se Vám životní styl Francouzů?

Zdroj: Archív 2009
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1201093

RSS:
Toplist