Zábradlí uvede Tolstého Vzkříšení

- Zábradlí uvede Tolstého Vzkříšení
Rubrika:  Ze společnosti

Zábradlí uvede Tolstého Vzkříšení

22.05.23, 13:55, autor: Plavovláska
Divadlo Na zábradlí v pátek a sobotu 16. a 17. června uvede poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dramatizaci věhlasného německého dramatika a režiséra Armina Petrase, v režii Jana Mikuláška.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Tolstého veledílo otevírá širokou škálu sociálních a morálních otázek, včetně nerovností ve společnosti, chudoby, nespravedlnosti a korupce. Na pozadí příběhu knížete Něchljudova a jeho někdejší milenky Káti, se kterou se aristokrat setkává jako porotce s obžalovanou u soudu, se rozvíjí výrazná kritika ruské společnosti. V divadelní adaptaci německého dramatika Armina Petrase a režii kmenového režiséra Divadla Na zábradlí Jana Mikuláška jsou akcentovány nadčasové rysy Tolstého románu zaměřeného na téma lidského vzkříšení a obnovy skrze lítost, slitování a lásku.

 

Román z roku 1899 ožije na Zábradlí v dramatizaci Armina Petrase, kterou Petras představil ve vlastní režii na festivalu v Essenu roku 2013. Adaptaci vyzdvihovanou pro svou autenticitu a syrovost a zaměřenou na sociální a politický kontext Tolstého díla uvede pražská scéna v překladu ředitele Petra Štědroně. Sám Petras se zúčastní premiéry.

 

Ústřední dvojici postav ztvární Kateřina Císařová a Miloslav König, v dalších rolích se představí Barbora Bočková, Václav Vašák, Dita Kaplanová, Jiří Černý, Michal Bednář a hostující Anna Kameníková. Inscenační tým doplní stálí spolupracovníci Jana Mikuláška – dramaturgyně a umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová a scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin. Po bergmannovské koláži Persony či inscenaci Balzacových Ztracených iluzí tak úspěšná autorská trojice pokračuje v dramaturgické linii světových klasiků. Také kombinace Tolstoj – Petras – Štědroň se na repertoáru Divadla Na zábradlí objevuje již podruhé, a to v návaznosti na inscenaci Anna Karenina, která zde byla uvedena v roce 2013 v režii Daniely Špinar.

 

První repríza očekávané novinky je na programu již 20. června. Další představení jsou pak plánovaná na příští sezonu – Vzkříšení bude slavnostně uvedeno v rámci symbolického „vzkříšení“ sezony po divadelních prázdninách, a to ve středu 6. září.

 

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.cz a na webových stránkách divadla.

 

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Ze společnosti"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:22

Přístupů:
396666

RSS:
Toplist