Za vleklou bolest zad obvykle může tzv. kancelářský syndrom

- Za vleklou bolest zad obvykle může tzv. kancelářský syndrom
Rubrika:  Zdravá

Za vleklou bolest zad obvykle může tzv. kancelářský syndrom

04.10.23, 12:36, autor: Černovláska
Nejčastější příčinou bolesti zad jsou nesprávné návyky životního stylu a špatné držení těla v sedavém zaměstnání. Týká se to až tří čtvrtin všech případů. Sedavá práce není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale také pro kardiovaskulární systém a srdce. Výsledkem je dramaticky vyšší riziko civilizačních nemocí, jako je rakovina, cukrovka nebo infarkt. Obrňte se před negativním dopadem kancelářských profesí na vaše zdraví a věnujte pozornost pracovnímu prostředí i celkově životosprávě.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Jaké škody páchá sedavé zaměstnání?

Říká se, že nejrizikovější práce na světě je ta v kanceláři. Pokrok zastavit nelze, proto ubývá fyzických profesí a čím dál více lidí ve vyspělých zemích vykonává práci od počítače a méně se hýbe.

„Zpozornět by měli především ti, kdo mají sedavé povolání a většinu pracovního dne tráví sezením na kancelářské židli před obrazovkou počítače. Týká se to až sedmdesáti procent Čechů. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé bolesti. Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy a v neposlední řadě také ergonomicky zařízené pracovní místo,“ říká Martin Kraus z české společnosti MAKRA DIDAKTA, která je distributorem a výrobcem zdravotně nezávadného nábytku a zařízení pro mateřské a základní školy. Právě v této kategorii musejí být dodržovány ty nejpřísnější zdravotní i hygienické normy. Naučit se správně sedět a pracovat ve školním věku je předpokladem pro zdravé sezení u dospělých

Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. „Základem je samozřejmě správná, ergonomicky tvarovaná židle. Na ní seďte tak, aby dolní končetiny byly rozkročeny na šířku pánve. Držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Důležité je také nastavit si správnou výšku kancelářské židle tak, aby se chodidla dotýkala země celou svou plochou. Zároveň s tím by od sebe měla být chodidla na šířku pánve a kolena by měla směřovat ke špičkám nohou. Pokud nemůžete vhodně upravit výšku židle, doporučujeme dát si pod nohy podložku,“ říká Kraus a dodává. „Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence je základ. Nedostatečné řešení prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu,“ doplňuje Martin Kraus.

 

Z pohybu benefituje tělo i mysl

Cvičení má pozitivní vliv nejen na tělo, ale také na naši mysl a psychické naladění. Je prokázáno, že při svalové aktivitě dochází k uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které jsou zodpovědné za řízení nálady a pocity radosti a štěstí. Spojení duše a těla jako fyzické schránky není radno podceňovat, neboť dlouhodobou psychickou nepohodou či stresem si zaděláváte na řadu vleklých zdravotních potíží. Psychika má velký vliv na fyzické zdraví, je proto dobré nezanedbávat také duševní hygienu.

 

 
  • RichardW 23.10.23, 10:38

    Rozbalit 1.

  • RichardW

    Ono je to o tom, jak si to člověk nastaví. Kancelářská je práce prostě náročná záležitost. Ať si říká kdo chce, co chce. :) No, já si proto nechávám psát PR články pro firmu od https://kvalitneseo.cz/ a tu hodinu času denně raději věnuji činnostem, které mě baví. :) Takže asi tak.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2023664

RSS:
Toplist