Vypravěčka

- Vypravěčka
Vyšlo v blogu:  Za zrcadlem

Vypravěčka

22.10.14, 13:51, autor: Morisa , Hodnocení: -
Dobrovolný odchod ze života si zvolí jen málo z nás. Pro většinu je to nepředstavitelné. Jenže si představte, že byste byli v takové situaci, že by to bylo to nejlepší východisko. Co kdybyste umírali na krutou nemoc? Anebo co kdyby vás trápilo svědomí tak, že už byste s tím nedokázali dál žít?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Asistovaná sebevražda je bezesporu velice diskutované téma a mě k němu přivedla jedna z mých dalších knížek. Tou je Vypravěčka od mojí oblíbené spisovatelky Jodi Picoultové. Knížka, která se nezaobírá jen touhle jedinou, nanejvýš delikátní, morální otázkou, ale mnohými dalšími.

 

Jak to tak bývá, zase jsem jednou vyrazila na svoje virtuální nákupy. A kam jinam, než do svého oblíbeného, nejmenované, internetového knihkupectví.

 

Tentokrát jsem tam šla ale najisto. Věděla jsem totiž, že zrovna vyšla knížka od mé oblíbené autorky a tak jsem chtěla být mezi prvními, kdo si ji přečte. A tak jsem si Vypravěčku objednala a těšila se, až mi konečně dorazí.

 

Hlavní hrdinkou Vypravěčky je mladá Sage Singerová, která před pár lety nechtěně zavinila autonehodu, při které zahynula její matka. Není se tedy čemu divit, že si od té doby nese velká traumata a pocity viny. Proto navštěvuje terapie, kde se společně s dalšími lidmi snaží vyrovnat se se svými úzkostmi.

 

Sage se samotářská a snaží se nevynikat – chce být co nejméně nápadná. A jistě by i byla, kdyby si jí jednoho dne nevšiml všemi oblíbený a na svůj věk – pětadevadesát – vitální Josef Weber. A přesto, že se to Sage zpočátku nezdá, nakonec se z téhle roztodivné dvojice stanou dobří přátelé. Povětšinu času pak spolu hrají šachy a vypráví si své životní příběhy. Bylo by to celé fajn.

 

Kdyby ovšem jednoho dne Josef Sage nepožádal, aby ho zabila.

 

Josef svoje přání pak odůvodní tím, že vůbec není ten, za koho ho všichni mají, ale že je to bývalý esesák, a že za svého mládí zmařil víc, než jeden lidský život – s tím už dál žít nedokáže. Proto chce po Sage – Židovce – aby mu udělala tu laskavost a pomohla mu zemřít.

 

V ten okamžik se mladá dívka ocitá ve slepé uličce. Netuší, jak se rozhodnout, netuší co je správné. Když se rozhodne, že mu pomůže, bude to pro Josefa trest, anebo vykoupení?

 

Já věděla, že ta knížka nebude nic snadného – ostatně to od Jodi Picoultové není nikdy nic – ale že mi to takhle zamotá hlavu, to mě nenapadlo.

 

Každopádně mě knížka dovedla k myšlence, jestli je asistovaná sebevražda morální anebo ne. Protože někdy jsou, podle mě, takové situace, kdy se zdá, že správné řešení neexistuje.

 

Já to asi nevyřeším, jediné co můžu říct je, že si Vypravěčka získala můj respekt.

 
 
Ohodnoťte článek
Hodnotit mohou pouze přihášení uživatelé.
Tento článek zatím nikdo nehodnotil | Průměrné hodnocení: (-)

Javorová čistící kúra

Nebo také limonádová hladovka či tzv. Master Cleanse. Všechny tyto názvy označují očistnou kůru, která vznikla před více než padesáti lety ve Spojených státech. Původním cílem kůry, jejímž autorem je Dr. Stanley Burroughs, byla léčba žaludečních vředů. Díky své jednoduchosti, snadné dostupnosti surovin a hlavně účinnosti, se tato čistící kůra rozšířila nejprve po USA, poté do Evropy a celého světa. Do Čech se dostávala převážně oklikou z Německa, odkud si lidé vozili i javorový sirup, který nebyl v Čechách dostupný. Není bez zajímavosti, že u nás se kůra často považovala za pouhou redukční dietu.
autor
O autorovi
autor
autor

Obyčejná holka, která se občas ráda podělí o to, co se jí vloudí do hlavy :)
další články autora
Další články autora
další články autora
  • Knížky o náctiletých hrdinkách jsou většinou cílené na náctileté čtenářky. No občas se stane, že taková knížka...
  • Jestli má člověk duši nebo nemá, o tom už se dlouho vedou spory. Jedni věří, že ano, druzí zase tvrdí, že je t...
  • Na tohle téma jsou v podstatě jen dva názory – dvě skupiny lidí. Jedni jsou zapřisáhlými odpůrci a ti druzí za...
  • Erotická literatura je mezi námi ženami v poslední době opravdu oblíbená. No, některé z nás ale mají rády i ně...
  • Být manželkou není zrovna snadná věc – to ví většina z nás. A přitom když jsem se vdávaly, jsem si to představ...
Profil blogu
Profil blogu "Za zrcadlem"
Profil blogu
Založen:
8.6.2013 11:26:22

Přístupů:
11912

RSS:
Toplist