Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony

- Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony
Rubrika:  Novinky

Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony

03.11.21, 00:00, autor: Plavovláska
Je dobře známo, že to, co jíme, ovlivňuje naše pocity. Vědci ale přišli na to, že naše nálady mohou ovlivňovat i vůně.

Čtenost -   Diskuze: (0
 


Zpráva nadace RAC uvádí, že vůně skořice pomáhá řidičům lépe se soustředit na řízení auta. Zároveň ale také uklidňuje a snižuje podrážděnost. I vůně kapučina nebo limonády zlepšují řidičské schopnosti. Vůně kávy a citrónu prý prospívají jasnému myšlení.Fyzickému výkonu zase prospívá máta. Studie čtyřiceti atletů ukázala, že když si před začátkem tréninku přičichli k mátě, běhali rychleji, měli větší sílu v rukách a byli schopni udělat více kliků ve srovnání se sportovci, kteří si k mátě nečichali. Vědci zatím podle listu The Sun nevědí, čím to je. Jedna možná teorie říká, že silné aroma prostě zlepšuje náladu.Pokud chcete naopak klidně spát, přikloňte se k růžím. Němečtí vědci zjistili, že ženy, které usínaly s vůní růží, měly růžovější sny, než ženy spící v ložnici bez vůní. Nejhroznější sny mají naopak lidé, kteří ve spánku cítí pach zkažených vajec.

 

Levandule pomáhá koncentraci a osvědčila se i jako povzbuzující prostředek proti útlumu, kterým mnoho lidí trpí po obědě. Japonští vědci zjistili, že produktivita zaměstnanců, kteří během přestávek čichali vůni levandule, se zlepšila. Byli výkonnější, než lidé, kteří nečichali k ničemu.Přílišná konzumace kávy sice může způsobovat nervozitu, ale vůně čerstvé kávy snižuje stres. Vědci z jihokorejské Univerzity v Soulu přišli na to, že vůně kávy má vliv na hladinu různých chemických látek v mozku a kupodivu zklidňuje.

 

A nakonec vůně, kterou máme každý svou: vůně potu nám o druhých říká mnohé. Pokud nám dobře voní osoba druhého pohlaví, může to znamenat, že bychom spolu měli zdravé potomky. Různé studie ukázaly, že vůně mužského potu podvědomě ženě napoví, jestli jsou geny daného muže kompatibilní s jejími geny. Pokud tedy ženu vůně nějakého muže přitahuje, je to rozhodně dobré znamení. Ženy naopak vůní svého potu naznačují, nakolik jsou v daných dnech plodné. V určitých dnech během menstruačního cyklu se pach potu z ženského podpaží mění. Signalizuje plodnost a mužům lépe voní.

 
Zdroj: Archív 2009
 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
277378

RSS:
Toplist