Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony

- Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony
Rubrika:  Novinky

Vůně zlepšují řidičský um, myšlení, spánek i pracovní výkony

03.11.21, 00:00, autor: Plavovláska
Je dobře známo, že to, co jíme, ovlivňuje naše pocity. Vědci ale přišli na to, že naše nálady mohou ovlivňovat i vůně.

Čtenost -   Diskuze: (4
 


Zpráva nadace RAC uvádí, že vůně skořice pomáhá řidičům lépe se soustředit na řízení auta. Zároveň ale také uklidňuje a snižuje podrážděnost. I vůně kapučina nebo limonády zlepšují řidičské schopnosti. Vůně kávy a citrónu prý prospívají jasnému myšlení.Fyzickému výkonu zase prospívá máta. Studie čtyřiceti atletů ukázala, že když si před začátkem tréninku přičichli k mátě, běhali rychleji, měli větší sílu v rukách a byli schopni udělat více kliků ve srovnání se sportovci, kteří si k mátě nečichali. Vědci zatím podle listu The Sun nevědí, čím to je. Jedna možná teorie říká, že silné aroma prostě zlepšuje náladu.Pokud chcete naopak klidně spát, přikloňte se k růžím. Němečtí vědci zjistili, že ženy, které usínaly s vůní růží, měly růžovější sny, než ženy spící v ložnici bez vůní. Nejhroznější sny mají naopak lidé, kteří ve spánku cítí pach zkažených vajec.

 

Levandule pomáhá koncentraci a osvědčila se i jako povzbuzující prostředek proti útlumu, kterým mnoho lidí trpí po obědě. Japonští vědci zjistili, že produktivita zaměstnanců, kteří během přestávek čichali vůni levandule, se zlepšila. Byli výkonnější, než lidé, kteří nečichali k ničemu.Přílišná konzumace kávy sice může způsobovat nervozitu, ale vůně čerstvé kávy snižuje stres. Vědci z jihokorejské Univerzity v Soulu přišli na to, že vůně kávy má vliv na hladinu různých chemických látek v mozku a kupodivu zklidňuje.

 

A nakonec vůně, kterou máme každý svou: vůně potu nám o druhých říká mnohé. Pokud nám dobře voní osoba druhého pohlaví, může to znamenat, že bychom spolu měli zdravé potomky. Různé studie ukázaly, že vůně mužského potu podvědomě ženě napoví, jestli jsou geny daného muže kompatibilní s jejími geny. Pokud tedy ženu vůně nějakého muže přitahuje, je to rozhodně dobré znamení. Ženy naopak vůní svého potu naznačují, nakolik jsou v daných dnech plodné. V určitých dnech během menstruačního cyklu se pach potu z ženského podpaží mění. Signalizuje plodnost a mužům lépe voní.

 
Zdroj: Archív 2009
 • Katka 03.01.22, 22:37

  Rozbalit 1.

 • Katka

  Potřebovala bych něco, co by dokázalo zlepšit kvalitu mého spánku. Často se v noci budím a pak už nemohu spát. Zkoušela jsem od doktorky prášky na spaní, ale po tom jsem vždy strašně dlouho mimo ještě ráno...

 • Jitka Vláčilová 05.01.22, 23:39

  Rozbalit 2.

 • Jitka Vláčilová

  Měla jsem to úplně stejně, také jsem po práškách na spaní byla strašně rozbitá. Pomohlo mi, když jsem místo prášků na spaní začala používat přírodní tinkturu, která je kombinací bylinek. Opravdu mi pomáhá dobře spát a já jsem zase vyspaná a plná energie.

 • Katka 08.01.22, 10:17

  Rozbalit 3.

 • Katka

  Tak pokud je to něco bylinkového a opravdu to dokáže pomoci, tak bych to také vyzkoušela. Kde jste to prosím koupila?

 • Jitka Vláčilová 10.01.22, 22:28

  Rozbalit 4.

 • Jitka Vláčilová

  Já jsem našla tinkturu https://www.litlolo.cz/prirodni-tinktura-sladky-sen-100-ml-e101474.htm v obchodě, kde se specializují na přírodní kosmetiku. Nakoupila jsem u nich už více přípravků pro sebe i děti.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
288111

RSS:
Toplist