Velikonoční vejce a jejich barvy – co ve skutečnosti symbolizují

- Velikonoční vejce a jejich barvy – co ve skutečnosti symbolizují
Rubrika:  Praktická

Velikonoční vejce a jejich barvy – co ve skutečnosti symbolizují

29.03.24, 00:00, autor: LadyAnn
Bez velikonočních vajec bychom si Velikonoce asi jen těžko představili. Pestrobarevná zdobená vejce k těmto jarním svátkům už patří, a to nejen u nás. V zahraničí existuje tradice čokoládových vajec, které děti hledají v domě nebo na zahradách. U nás naopak ctíme tradici vajíček uvařených natvrdo, které barvíme a zdobíme obtisky nebo voskem a výjimkou není ani barvení a zdobenívyfouklých vajec, takzvaných pouků. Věděli jste ale, co jaká barva symbolizuje a proč právě spojení vajíček a Velikonoc?

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Tradice barevných vajíček

Vejce obecně symbolizují nový život, plodnost, úrodu i znovuzrození, proto k jaru už neodmyslitelně patří. Velikonoční vejce znali už ve starém Egyptě a souvisí rovněž s Ježíšem Kristem. Traduje se, že Ježíš společně s apoštolem Petrem navštívil hospodyni a ta jej pohostila vejci uvařenými v popelu. Po té, co Ježíš odešel, proměnily se skořápky vejce ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným.



Zdobená vejce nesouvisí jen s Velikonocemi a jarními obřady, ale také se svatbami, pohřby i oslavami narození. Zvyk konzumovat ozdobená vajíčka se váže k velkému půstu, který předcházel Velikonocům, a který lidé pečlivě dodržovali. Samotné zdobení vajíček se vyvinulo z lidové tradice už v 19. století a původní barva kraslic byla červená. Ta totiž symbolizovala život a lásku a podle pověr chránila i před démony.

 

 

Barvení vajec

Původně v 19. století barvili lidé vajíčka přírodní cestou. Užívali tedy pro jejich obarvení například cibulové slupky, lístky máty nebo špenátu, lipový květ, dubovou kůru, roztok sazí, žito nebo šťávu z červené řepy. Klasické práškové barvy na vajíčka, jak je známe nyní, se začaly objevovat až koncem 19. století.
Většinou pro barvení vajec užíváme čtyři základní barvy, a to červenou, modrou, zelenou a žlutou. Až v posledních letech se objevují i pestřejší barvy, a tak není výjimkou například oranžová, hnědá nebo fialová.

 

Zdokonaluje se a urychluje i samotná technika barvení vajec. Práškové barvy, které se rozpouští ve vodě s octem, postupně ustupují do pozadí a objevují se například barvy v tabletkách nebo gelové barvy. Právě gelové barvy (např. OVO) jsou v současnosti asi nejpraktičtější. Jednak se snadno a rychle rozpustí, jsou syté a na vejci dobře drží. Nevznikají ani nejrůznější fleky nebo šmouhy. Pokud tedy máte zájem o snadné a rychlé obarvení vajíček je vhodné se zaměřit na gelové barvy v tubách. U nich lze jednoduše odstřihnout hrot a barvu buď rozpustit ve vodě a klasicky barvit, anebo ji z tuby nanášet přímo na vajíčko. A to i na obarvené, na kterém lze snadno vytvářet různé ornamenty, tečky i další vzory.

 

 

Význam barev na velikonoční vajíčka

Čtyři základní a nejběžnější barvy, kterými se vejce barví, nebyly vybrány náhodou. Asi nejběžnější barvou je červená, následuje zelená, žlutá a modrá. A co znamenají?



ČERVENÁ = Láska, nový život, ochrana před démony

ZELENÁ
= Mládí, příroda, jaro, život

ŽLUTÁ
= Světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato

MODRÁ = Čistota, víra, svěcená voda

 

 

Trendy v barvení vajíček

Pokud chceme vajíčka obarvit rychle, nemusíme už se spokojit jen s jednou klasickou barvou a obtiskem. Můžeme totiž už snadno barvy kombinovat, bez toho aniž by nám vznikla nevzhledná směs barev. Dokonce už je ani nemusíme rozpouštět ve vodě. Pomohou nám k tomu právě gelové barvy, díky nimž si můžeme obarvit vejce například ve stylu mramor. Běžně jen stačí použít igelitové rukavice, nakapat si vybranou barvu do dlaní a vejce v nich promnout. Po té, co barva zaschne lze postup opakovat s jinou barvou. Vzniká tak zajímavý mramorový efekt, kde nerovnoměrnost a zvláštnosti pokrytí barvou jsou pozitivem.

 

Podobně je možné velikonoční vajíčka zpestřit i moderním a luxusním efektem červené perleti nebo stříbrného třpytu. Po obarvení vajíčka si stačí jen několik kapek efektu nakapat do dlaní, vejce v nich promnout a nechat celé zaschnout. A pakliže se vůbec nechcete zabývat barvami nebo máte strach ze zašpinění, je vhodné použít k dekoraci takzvané smršťovací košilky (např. OVO). Práci s nimi trvá několik vteřin a výsledkem je dokonale dekorované vejce. Košilka se na vajíčko jednoduše navleče a následně se přelije horkou vodou. Díky působení vyšší teploty košilka k vejci přilne a vše je hotovo. Vejce v lesklé košilce s jarními motivy pak bude ozdobou jakéhokoli velikonočního stolu.


Velikonoce tak mohou směle začít, zvláště, když z možností zdobení a barvení vajec si vybere každý!

 
Zdroj: TZ archív 2014
  • Lenka 28.02.23, 20:01

    Rozbalit 1.

  • Lenka

    Hodně zajímavé, takové info se hodí. Já se letos po dlouhé době chystám vyrábět si vlastní velikonoční dekorace, tak jsem docela zvědavá jak to dopadne. Pokud včas dorazí takovýto adhezivní sprej - https://eshop.sharplayers.cz/p/3d-lac-adhezivni-sprej tak bych pro to celkem ráda využila i naši 3D tiskárnu. Dívala jsem se na nějaké návody na internetu a dají se na ní vytvořit opravdu moc pěkné kousky. :)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1994431

RSS:
Toplist