Vánoce - tradice a zvyky

- Vánoce - tradice a zvyky
Rubrika:  Kulturní

Vánoce - tradice a zvyky

11.12.23, 00:00, autor: Plavovláska
Málokteré období v běžném roce je opředeno tolika pověrami, zvyky a tradicemi jako jsou právě Vánoce. A jakkoliv je to kacířské vězte, že se naše Vánoce neustále vyvíjejí, Některé tradice zanikají a jiné naopak vznikají.

Čtenost -   Diskuze: (131
 

Neodmyslitelný vánoční stromeček je z historického hlediska tradicí velmi mladou.  Poprvé se v českých zemích objevil vánoční stromeček počátkem předminulého století, v roce 1812. Ve svém bytě v Praze-Libni jej v salonu nazdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Štědrovečernímu stolu, k němuž pozval herce a jejich manželky, vévodila jedle s ozdobami a svíčkami. Vzbudil opravdu velkou pozornost a pověst o něm se rozeběhla celou Prahou. Již příští rok se objevil v mnoha měšťanských domácnostech.

 

Na vesnici se začal šířit až téměř o sto let později, kdy první zmínky jsou z počátku dvacátého století z Valašska. Ovšem ještě stále to nebyl stromek takový jaký ho známe dnes. Na vesnicích se zpravidla zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů a zdobil se převážně jablky, ořechy, později i perníčky.

 

 

Jmelí
Další „vánoční rostlinou“ je jmelí. Lidé si jeho zelené, postříbřené či pozlacené snítky nejčastěji připevňují na lustr, případně nad dveře. Zřejmě proto, že pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoli dívku či ženu. Nebo proto, že „kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí“ a jejich láska bude po způsobu jmelí věčně zelená. Každopádně darované jmelí nosí štěstí, a tak se při vánočních návštěvách hodí s sebou snítku přinést.

 

 

 

 

Kapr

Pojídání ryb k štědrovečerní večeři je též zvykem velice mladým. Ryby se totiž na stolech našich předků v tento den prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla. Například hrách, hrachová polévka či "pučálka" což je jídlo z naklíčeného hrachu, se hojně vyskytovala, protože prý zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Dále jste na stolech mohli vidět houbové omáčky, čočku, "kubu", sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem.

Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů, na vesnici opět začaly pronikat až ve 20. století. Dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního stolu kapr. Nejčastěji připravovaný v trojobalu a usmažený. Ale i on je dnes už na ústupu. Stále častěji je vytlačován sumci, štikami, pstruhy, ale také lososem a nebo i mořskými rybami či plody moře.

 

 

Zlaté prasátko

Při zmínce o zlatém prasátku si v dnešní době snad každý vybaví malou holčičku v jedném známé reklamě a její: "Ne, ne nemusím, já už ho vidím ... ". Jedná se o tradici, kdy se tvrdí, že pokud vydržíte celý Štědrý den se postit, tak večer se vám pak zjeví zlaté prasátko, které vám zaručí hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok. Zřejmě proto, že zajišťování úrody už nebývá nejvyšší prioritou našich domácností, tak se také málokomu podaří zahlédnout stín zlatého prasátka jak běží po stěně či stropu místnosti.

 

 

Štědrovečerní magie

Nikdy jindy se v českých domácnostech tolik nečaruje, jako právě na Štědrý večer. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků můsí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky a ty zajistí dostatek financí na celý příští rok. A také se nesmí zapomenout, že se od svátečního stolu nesmí vstávat a odcházet až do skončení večeře. Protože kdo to udělá, ten se už "příštích Vánoc nedožije".

 

Rozkrojené jablíčko
Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou „hvězdičku“ ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu lze napomoci výběrem zdravého, velkého jablka. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok.Lití olova
Na přípravu náročnější, zato významově bohatší je staročeský zvyk lití olova. Nad plamenem či na kamnech se roztaví kousek olova, které se posléze najednou vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je také možné číst jako odpověď na předem položenou otázku.

 

 

Skořápkové lodičky
Poetický zvyk, který upoutá (nejen) každé dítě, je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Několik vlašských ořechů se rozpůlí a do vyprázdněných polovin skořápek se připevní maličká svíčka  - nejsnáze  pomocí nakapaného vosku. Ořechová lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

 

 

 

 

Házení střevíce
Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, čeká-li je v příštím roce svatba. Dívka hází střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.

 

Třesení stromkem

Tedy nikoliv vaším vánočním stromkem, ale nejčastěji mladou jabloní či zlatým deštěm na zahradě. Děvče si vyběhlo po večeři na zahradu, zatřáslo stromkem a odkud se první ozval pes, odtud měl přijít slečně ženich. Tedy z buďto přímo z toho domu, či alespoň z toho směru.

 

 

Rozkvetlá Barborka

Svobodná dívka si na svátek sv. Barbory utrhne větvičku třešně nebo zlatého deště. Pokud jí snítka rozkvete do Štědrého dne, do roka se vdá.

 

 

Štěstíčka

Na malé papírky se napíší zpravidla jednoslovná hesla (štěstí, zdraví, bohatství, svatba, dítě atd.) a ty se vloží do nádobky. Stolovníci pak po večeři losují. Převládají samozřejmě pozitivní hesla, negativním doporučuji se vyhnout. Použité heslo se vrací do nádobky zpět, aby další losující si mohl vytáhnout svou budoucnost z plné škály osudu.

 

 

Koleda
Tradice koledování sahá v českých zemích až do středověku a ještě v nedávné době byl tento zvyk součástí především venkovského prostředí. Koledníci obcházeli stavení, zpívali písně a za přání všeho dobrého dostávali od hospodářů výslužku. Hlavní dobou koledování bylo období mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů (tj. 24.12.-6.1.). S tradiční vánoční koledou je spojen například svátek sv. Štěpána (26.12.). Verše Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad sem s ní na ledu znají i děti, které se koledovat už nevydávají. Koledy se dnes zpívají jen u vánočního stromečku a i ty jsou stále častěji nahrazovány spíše pouštěním vánoční hudby.

 

 

Ježíšek
Po štědrovečerní večeři nastává okamžik, na který se mnohé české děti těší celý rok. Rodina se shromáždí kolem rozsvíceného vánočního stromečku, pod nímž se kupí zabalené dárky. Podle tradice je sem nepozorovaně přinesl Ježíšek. Na rozdíl třeba od Santa Clause tato postava nemá žádnou ustálenou vizuální podobu. Také způsob, jakým k dětem přichází, zůstává obestřen tajemstvím. Ježíšek je zdrobnělinou pro Ježíše Krista, jehož dětství je o Vánocích zdůrazňováno. Děti Ježíškovi před Vánoci posílají dopis, ve kterém ho prosí o to, co by si přály pod stromečkem nalézt. Původně v českých zemích nosíval dárky sv. Mikuláš, postava Ježíška sem pronikla až v devatenáctém století z Německa. České děti z obou tradic vytěžily maximum: dárky jim nosí jak Mikuláš, tak Ježíšek.

 


Archív - Vydáno 6. prosince 2008

 

ANKETA: Dodržujete vánoční tradice a zvyky?


Celkem: 3325 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Archív 2008
 • Eva 15.11.21, 20:22

  Rozbalit 149.

 • Eva

  To se mi zdá jak opravdu dobrý nápad. Mohu se zeptat, kde jste to kupoval?

 • David 17.11.21, 20:50

  Rozbalit 150.

 • David

  Podívejte se na stránky obchodu rcobchod.cz , kde mají obrovský výběr modelů na dálkové ovládání. Je tam opravdu z čeho vybírat a mají to kvalitní. Po objednání jsem měl balíček rychle doma, takže za mě opravdu spokojenost.

 • Klára 30.11.21, 22:44

  Rozbalit 151.

 • Klára

  Pro děti jsem letos měla dárky vyřešené jednoduše, koupila jsem jim chytré dětské hodinky od smartomat.cz Díky nim je budu moci sledovat, kde zrovna jsou. Mají v sobě totiž gps senzor, který se dá přes aplikaci dohledat.

 • Dr. Irene Kilubi 27.12.21, 12:50

  Rozbalit 152. Jak dáma publikuje komentář v novinách o tom, jak

 • Dr. Irene Kilubi

  Jak dáma publikuje komentář v novinách o tom, jak získala zpět svého manžela, že se s ní rozvedl a dnes jsou zpět s pomocí modliteb Dr Sacre, kontaktuji Dr Sacre před Vánocemi, že se se mnou můj milenec rozešel, že jsem potřebuji pomoc, abych ho dostal zpět a také, aby mě přestal podvádět, doktor sacre mi řekl, abych sehnal potřebný modlitební materiál, což jsem udělal, 24. prosince se můj milenec vrátil, rozešel se s ostatními dívkami v je život, teď je z něj člověk změny, kterého miluje a respektuje mě, plánujeme naši svatbu do ledna příštího roku, díky dr Sacre
  Kontaktujte doktora Sacre na níže uvedených podrobnostech
  Číslo WhatsApp Dr Sacre: +2349076034359
  e-mailová adresa: sacretempleofpower@gmail.com
  Je to dobrý a mocný muž, jeho moc není zlou silou

  Dr. Irene Kilubi

 • Martina 28.03.22, 16:08

  Rozbalit 153.

 • Martina

  No, já bych si třeba Vánoce nedokázala představit bez vánočního cukroví. U nás doma ho vždy pekla moje máma, ale tyto poslední Vánoce jsem to poprvé zkoušela já. Dopadlo to vesměs dobře, jen některé kousky se mi úplně nepovedly. Zjistila jsem ale jednu věc. Tento rok určitě budu muset investovat do nějakého lepšího hnětače těsta. Ten můj prostě nestačí. Hodně se mi zalíbil jeden, který mají tady: https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/

 • Iva 05.10.22, 20:52

  Rozbalit 154.

 • Iva

  Moje tradice je asi taková, že lítám do poslední chvíle. Proto bych letos chtěla mít vše předem nachystané a hotové. I proto jsem začala už s výběrem dárků a potřebovala bych trochu poradit ohledně výběru notebooku pro dceru. Můžete mi poradit? Jak vybrat dobrý a kvalitní notebook?

 • Marek 17.10.22, 20:59

  Rozbalit 155.

 • Marek

  Co přesně potřebujete na notebooku dělat? Máte i nějakou cenovou představu? Za kolik vy jste chtěla notebook koupit?

 • Iva 20.10.22, 22:32

  Rozbalit 156.

 • Iva

  Pokud bych se dokázala vlézt tak cca do 20 tisíc, tak bych byla hodně spokojená. Potřebovala bych ideálně koupit notebook tak, abych ho jen zapnula a vše fungovalo a nemusela bych tam nic složitě nastavovat.

 • Marek 25.10.22, 23:38

  Rozbalit 157.

 • Marek

  Tak do 20 tisíc koupíte notebook úplně bez problémů. Můžu doporučit elektro comfor.cz , kde přijdete a oni vám poradí s výběrem a navíc vám pak můžou notebook případně i nastavit a kompletně připravit k používání.

 • Dana 19.12.22, 19:34

  Rozbalit 158.

 • Dana

  Já věřím, že letos udělám na vánoce radost synovi pod stromečkem. Koupila jsem mu totiž dětské chytré hodinky https://www.smartomat.cz/smartomat-kidwatch-sme200s-zlata/ Bude z nich mít radost a já větší klid, že si bude moci kdykoliv sám zavolat pomoc a já se zase podívat, kde se zrovna toulá.

 • Žaneta 21.12.22, 06:15

  Rozbalit 159.

 • Žaneta

  Nevybíral jste někdo na Vánoce nebo i mimo dron? Syn má narozeniny na začátku ledna, a tak bych mu pak chtěla udělat radost. Jen nevím, jak ho vybrat?

 • Lukáš 21.12.22, 18:31

  Rozbalit 160.

 • Lukáš

  Pro začátečníka je důležité vybrat dron, který má chráněné vrtule a má také čidla proti nárazu. Já jsem vybral pro syna také dron, který umí i sám přistát.

 • Žaneta 22.12.22, 02:01

  Rozbalit 161.

 • Žaneta

  Kde se dá vybrat takový dron? Můžete mi poradit prosím?

 • Lukáš 22.12.22, 19:46

  Rozbalit 162.

 • Lukáš

  Já jsem ho kupoval z obchodu https://www.rcobchod.cz/produkty/syma-x57-dron-s-cidly-proti-narazu-se-schopnosti-gest-P87093.html Doporučuji se ale pořádně podívat, protože jejich nabídka je opravdu velká. Specializují se na modely na dálkové ovládání.

 • Alena 27.10.23, 10:13

  Rozbalit 163.

 • Alena

  Můj sen je mít na začátku prosince vše nachystané a zabalené dárky. Proto jsem už teď začala s jejich nákupem. Docela dlouho jsem vybírala dárek pro syna, ale nakonec se mi povedlo koupit pěkné chytré hodinky https://www.armodd.cz/armodd-roundz-5-cerna/ , které mají kovové zpracování, takže mu vydrží i v náročnějším prostředí.

 • Eva 06.11.23, 20:25

  Rozbalit 164.

 • Eva

  Můžete mi prosím někdo poradit nějaký super vánoční dárek pro dcerku pod stromeček, které bude v lednu 8?

 • Jana 06.11.23, 20:27

  Rozbalit 165.

 • Jana

  Já už letos taky řeším dárky na Vánoce teď brzo a podařilo se mi pro dcerku najít myslím si perfektní dárek. Vybrala jsem pro ni 3D pero, se kterým může kreslit ve 3D. Je to super, dá se s tím tak dělat spousta věcí. Dívala jsem se právě na nějaká videjka a věřím, že z toho bude mít radost. Vybral jsem model, který nemá horkou trysku při práci, takže se o ni nedá popálit.

 • Eva 07.11.23, 00:49

  Rozbalit 166.

 • Eva

  3D pero? Mohu se tedy zeptat, kde jste to 3D pero pořídila a kolik to tak cca stojí?

 • Jana 08.11.23, 09:26

  Rozbalit 167.

 • Jana

  Bez problémů 3D pero seženete pod tisícovku. Jestli se chcete na to podívat, tak se určitě mrkněte na nc.cz , tam seženete 3D pera za rozumné ceny. Stejně tak tam seženete i náplně do 3D pera v různých barvách. Takové hračky jsou ideální, protože dítě rozvíjí.

 • Klára 29.02.24, 18:58

  Rozbalit 168.

 • Klára

  My jsme si koupili LED pásky na https://www.stollsmart.cz/led-pasky/ , se kterými jsme si doplnili vánoční výzdobu. Díky její všestrannosti a jednoduchosti použití jsme vytvořili vánoční atmosféru ve všech pokojích v domě. Poslední místo, kam jsme si nalepili LED pásky, bylo za televizi, a díky tomu nás už nebolí oči při sledování našich oblíbených seriálů a filmů.

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1973498

RSS:
Toplist