Vánoce - tradice a zvyky

- Vánoce - tradice a zvyky
Rubrika:  Kulturní

Vánoce - tradice a zvyky

07.12.21, 00:00, autor: Plavovláska
Málokteré období v běžném roce je opředeno tolika pověrami, zvyky a tradicemi jako jsou právě Vánoce. A jakkoliv je to kacířské vězte, že se naše Vánoce neustále vyvíjejí, Některé tradice zanikají a jiné naopak vznikají.

Čtenost -   Diskuze: (116
 

Neodmyslitelný vánoční stromeček je z historického hlediska tradicí velmi mladou.  Poprvé se v českých zemích objevil vánoční stromeček počátkem předminulého století, v roce 1812. Ve svém bytě v Praze-Libni jej v salonu nazdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Štědrovečernímu stolu, k němuž pozval herce a jejich manželky, vévodila jedle s ozdobami a svíčkami. Vzbudil opravdu velkou pozornost a pověst o něm se rozeběhla celou Prahou. Již příští rok se objevil v mnoha měšťanských domácnostech.

 

Na vesnici se začal šířit až téměř o sto let později, kdy první zmínky jsou z počátku dvacátého století z Valašska. Ovšem ještě stále to nebyl stromek takový jaký ho známe dnes. Na vesnicích se zpravidla zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů a zdobil se převážně jablky, ořechy, později i perníčky.

 

 

Jmelí
Další „vánoční rostlinou“ je jmelí. Lidé si jeho zelené, postříbřené či pozlacené snítky nejčastěji připevňují na lustr, případně nad dveře. Zřejmě proto, že pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoli dívku či ženu. Nebo proto, že „kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí“ a jejich láska bude po způsobu jmelí věčně zelená. Každopádně darované jmelí nosí štěstí, a tak se při vánočních návštěvách hodí s sebou snítku přinést.

 

 

 

 

Kapr

Pojídání ryb k štědrovečerní večeři je též zvykem velice mladým. Ryby se totiž na stolech našich předků v tento den prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla. Například hrách, hrachová polévka či "pučálka" což je jídlo z naklíčeného hrachu, se hojně vyskytovala, protože prý zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Dále jste na stolech mohli vidět houbové omáčky, čočku, "kubu", sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem.

Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů, na vesnici opět začaly pronikat až ve 20. století. Dnes je neodmyslitelnou součástí vánočního stolu kapr. Nejčastěji připravovaný v trojobalu a usmažený. Ale i on je dnes už na ústupu. Stále častěji je vytlačován sumci, štikami, pstruhy, ale také lososem a nebo i mořskými rybami či plody moře.

 

 

Zlaté prasátko

Při zmínce o zlatém prasátku si v dnešní době snad každý vybaví malou holčičku v jedném známé reklamě a její: "Ne, ne nemusím, já už ho vidím ... ". Jedná se o tradici, kdy se tvrdí, že pokud vydržíte celý Štědrý den se postit, tak večer se vám pak zjeví zlaté prasátko, které vám zaručí hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok. Zřejmě proto, že zajišťování úrody už nebývá nejvyšší prioritou našich domácností, tak se také málokomu podaří zahlédnout stín zlatého prasátka jak běží po stěně či stropu místnosti.

 

 

Štědrovečerní magie

Nikdy jindy se v českých domácnostech tolik nečaruje, jako právě na Štědrý večer. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků můsí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky a ty zajistí dostatek financí na celý příští rok. A také se nesmí zapomenout, že se od svátečního stolu nesmí vstávat a odcházet až do skončení večeře. Protože kdo to udělá, ten se už "příštích Vánoc nedožije".

 

Rozkrojené jablíčko
Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou „hvězdičku“ ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu lze napomoci výběrem zdravého, velkého jablka. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok.Lití olova
Na přípravu náročnější, zato významově bohatší je staročeský zvyk lití olova. Nad plamenem či na kamnech se roztaví kousek olova, které se posléze najednou vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je také možné číst jako odpověď na předem položenou otázku.

 

 

Skořápkové lodičky
Poetický zvyk, který upoutá (nejen) každé dítě, je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Několik vlašských ořechů se rozpůlí a do vyprázdněných polovin skořápek se připevní maličká svíčka  - nejsnáze  pomocí nakapaného vosku. Ořechová lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

 

 

 

 

Házení střevíce
Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, čeká-li je v příštím roce svatba. Dívka hází střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.

 

Třesení stromkem

Tedy nikoliv vaším vánočním stromkem, ale nejčastěji mladou jabloní či zlatým deštěm na zahradě. Děvče si vyběhlo po večeři na zahradu, zatřáslo stromkem a odkud se první ozval pes, odtud měl přijít slečně ženich. Tedy z buďto přímo z toho domu, či alespoň z toho směru.

 

 

Rozkvetlá Barborka

Svobodná dívka si na svátek sv. Barbory utrhne větvičku třešně nebo zlatého deště. Pokud jí snítka rozkvete do Štědrého dne, do roka se vdá.

 

 

Štěstíčka

Na malé papírky se napíší zpravidla jednoslovná hesla (štěstí, zdraví, bohatství, svatba, dítě atd.) a ty se vloží do nádobky. Stolovníci pak po večeři losují. Převládají samozřejmě pozitivní hesla, negativním doporučuji se vyhnout. Použité heslo se vrací do nádobky zpět, aby další losující si mohl vytáhnout svou budoucnost z plné škály osudu.

 

 

Koleda
Tradice koledování sahá v českých zemích až do středověku a ještě v nedávné době byl tento zvyk součástí především venkovského prostředí. Koledníci obcházeli stavení, zpívali písně a za přání všeho dobrého dostávali od hospodářů výslužku. Hlavní dobou koledování bylo období mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů (tj. 24.12.-6.1.). S tradiční vánoční koledou je spojen například svátek sv. Štěpána (26.12.). Verše Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad sem s ní na ledu znají i děti, které se koledovat už nevydávají. Koledy se dnes zpívají jen u vánočního stromečku a i ty jsou stále častěji nahrazovány spíše pouštěním vánoční hudby.

 

 

Ježíšek
Po štědrovečerní večeři nastává okamžik, na který se mnohé české děti těší celý rok. Rodina se shromáždí kolem rozsvíceného vánočního stromečku, pod nímž se kupí zabalené dárky. Podle tradice je sem nepozorovaně přinesl Ježíšek. Na rozdíl třeba od Santa Clause tato postava nemá žádnou ustálenou vizuální podobu. Také způsob, jakým k dětem přichází, zůstává obestřen tajemstvím. Ježíšek je zdrobnělinou pro Ježíše Krista, jehož dětství je o Vánocích zdůrazňováno. Děti Ježíškovi před Vánoci posílají dopis, ve kterém ho prosí o to, co by si přály pod stromečkem nalézt. Původně v českých zemích nosíval dárky sv. Mikuláš, postava Ježíška sem pronikla až v devatenáctém století z Německa. České děti z obou tradic vytěžily maximum: dárky jim nosí jak Mikuláš, tak Ježíšek.

 


Archív - Vydáno 6. prosince 2008

 

ANKETA: Dodržujete vánoční tradice a zvyky?


Celkem: 3323 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Archív 2008
 • attila vegh 13.12.19, 10:32

  Rozbalit 134.

 • attila vegh

  kamoooo ted jsem si libove vyhonil vy zmrdi

 • karlos vemola 13.12.19, 10:33

  Rozbalit 135. moje tradice

 • karlos vemola

  ou ou bejbe ta mi krasne lešti brko ou ou yes

 • zneuživani 13.12.19, 10:36

  Rozbalit 136. krasna kunda

 • zneuživani

  promin ty kundo neodchazem promin že sem ti to střikl na zada, pojd sem nebo ti roztahnu anal

 • pedofil 13.12.19, 10:36

  Rozbalit 137. případ holčičky

 • pedofil

  jednou jsem tak hodně ojebal holku že ma ted trauma ze života. rozjebal jsem ji píču na 9165525 kousku

 • karlos vemola 16.12.19, 09:20

  Rozbalit 138. atla vegh

 • karlos vemola

  čau vegh co robiš

 • Gabriel Gabor 16.12.19, 09:20

  Rozbalit 139. uchyláctví

 • Gabriel Gabor

  ČEST MORE MAARKUS BENGORO. VČERA JSEM SI KRÁSNĚ ZAJEBAL

 • Ivka 28.05.20, 00:04

  Rozbalit 140. Tradice

 • Ivka

  Krásné tradice a zvyky. My tedy osobně máme jako tradici vánoční talíře, které vyloženě bereme jen na vánoce. Je to náš takový rituál. Jsou nakoupeny z https://www.emako.cz/servirovani-jidel-a-zdobeni-vanocniho-tabule/ a velice si jich vážíme. Je to pro nás taková prakticky posvátná věc na kterou nikdo nesmí do Vánoc sahat :-D

 • ttuujz 09.10.20, 08:48

  Rozbalit 141. Zneuživani mojeho dědečka

 • ttuujz

  dal jsem mu moji klobasku tak hluboučko že se mi zvětšil

 • třídní učitel 01.10.21, 11:19

  Rozbalit 142. mgr

 • třídní učitel

  jednou jsem krásne seknul prvnacku mnam

 • POJD DAM TY HO CELY 01.10.21, 11:19

  Rozbalit 143. UDUŠENI

 • POJD DAM TY HO CELY

  ČEST VOLE PO 3 rokacch co kdy zase rozjebeme nake mrdky venku sou to kurvy brou

 • ,velitel 01.10.21, 11:20

  Rozbalit 144. Prvotřídni dusitel

 • ,velitel

  takco zase nejake pojebem vemola

 • sex v nervech 01.10.21, 11:21

  Rozbalit 145. kurvy co jebiu za muku

 • sex v nervech

  ja ty dam ty šlapko řikat že ja ho mam mali chces abych vytahl vařečku a dal ty ji do krku

 • jo 01.10.21, 11:22

  Rozbalit 146. chceš ho

 • jo

  už křičiš najednou

 • Eva 10.11.21, 18:35

  Rozbalit 147.

 • Eva

  Chtěla bych mít letos Vánoce více v klidu. Můžete mi prosím někdo poradit co koupit pod stromeček pro naše dva kluky? Ve věku 8 a 10 let? něco co by jim udělalo radost?

 • David 12.11.21, 18:04

  Rozbalit 148.

 • David

  Mám doma dva syny a koupil jsem jim na letošní vánoce bagr na dálkové ovládání a nákladní auto také na dálkové ovládání. Jeden bude bagrovat a druhý vozit nákladním autem. Myslím si, že z toho budou mít opravdu radost.

 • Eva 15.11.21, 20:22

  Rozbalit 149.

 • Eva

  To se mi zdá jak opravdu dobrý nápad. Mohu se zeptat, kde jste to kupoval?

 • David 17.11.21, 20:50

  Rozbalit 150.

 • David

  Podívejte se na stránky obchodu rcobchod.cz , kde mají obrovský výběr modelů na dálkové ovládání. Je tam opravdu z čeho vybírat a mají to kvalitní. Po objednání jsem měl balíček rychle doma, takže za mě opravdu spokojenost.

 • Klára 30.11.21, 22:44

  Rozbalit 151.

 • Klára

  Pro děti jsem letos měla dárky vyřešené jednoduše, koupila jsem jim chytré dětské hodinky od smartomat.cz Díky nim je budu moci sledovat, kde zrovna jsou. Mají v sobě totiž gps senzor, který se dá přes aplikaci dohledat.

 • Dr. Irene Kilubi 27.12.21, 12:50

  Rozbalit 152. Jak dáma publikuje komentář v novinách o tom, jak

 • Dr. Irene Kilubi

  Jak dáma publikuje komentář v novinách o tom, jak získala zpět svého manžela, že se s ní rozvedl a dnes jsou zpět s pomocí modliteb Dr Sacre, kontaktuji Dr Sacre před Vánocemi, že se se mnou můj milenec rozešel, že jsem potřebuji pomoc, abych ho dostal zpět a také, aby mě přestal podvádět, doktor sacre mi řekl, abych sehnal potřebný modlitební materiál, což jsem udělal, 24. prosince se můj milenec vrátil, rozešel se s ostatními dívkami v je život, teď je z něj člověk změny, kterého miluje a respektuje mě, plánujeme naši svatbu do ledna příštího roku, díky dr Sacre
  Kontaktujte doktora Sacre na níže uvedených podrobnostech
  Číslo WhatsApp Dr Sacre: +2349076034359
  e-mailová adresa: sacretempleofpower@gmail.com
  Je to dobrý a mocný muž, jeho moc není zlou silou

  Dr. Irene Kilubi

 • Martina 28.03.22, 16:08

  Rozbalit 153.

 • Martina

  No, já bych si třeba Vánoce nedokázala představit bez vánočního cukroví. U nás doma ho vždy pekla moje máma, ale tyto poslední Vánoce jsem to poprvé zkoušela já. Dopadlo to vesměs dobře, jen některé kousky se mi úplně nepovedly. Zjistila jsem ale jednu věc. Tento rok určitě budu muset investovat do nějakého lepšího hnětače těsta. Ten můj prostě nestačí. Hodně se mi zalíbil jeden, který mají tady: https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1450425

RSS:
Toplist