V trojské botanické zahradě zakoření Wintonova moruše

- V trojské botanické zahradě zakoření Wintonova moruše
Rubrika:  Ze společnosti

V trojské botanické zahradě zakoření Wintonova moruše

30.10.14, 08:11, autor: Plavovláska
Sir Nicholas Winton, který přiletěl 28.10.2014 do Prahy převzít Řád Bílého lva. U této jedinečné příležitosti daroval trojské botanické zahradě moruši, jež se stane již šestašedesátým stromem vysazeným v rámci projektu Kořeny osobností. Stromek je zároveň potomkem dvousetleté moruše černé, kterou se podařilo rozmnožit až po nesmírném několikaletém úsilí.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

„Dostat strom, který byl vypěstován téměř zázrakem, je pro nás opravdovou poctou a inspirací,“ říká ředitelka Botanické zahrady Věra Bidlová. „Wintonova moruše je důkazem, že ani ty nejtěžší věci v životě by se neměly vzdávat. Vnímám ji i jako paralelu s životem samotného sira Wintona,“ dodává ředitelka. „Přesto, že mu v Protektorátu hrozilo nebezpečí, úspěšně bojoval za záchranu lidských životů.“Na  zahradě  Wintonova  domu  v  britském  Meidenheadu  již  dvě  stě  let  roste  majestátní  moruše, do  jejíhož  stínu  si  Wintonovi  sedají  více  jak  padesát  šest  let,  a  která  symbolizuje  stálost  jejich harmonického  rodinného  života.  Tento  strom  se  však  nikdy  nepodařilo  nikomu  rozmnožit.  Patrik Pašš,  Wintonův  blízký  přítel  a  zároveň  scénárista  a  producent,  jenž  se  podílel  na  dokumentárních filmech  Síla  lidskosti  a Nickyho  rodina,  dle  svých  slov  velmi  toužil  po  tom,  aby  si  potomka moruše mohl  vysadit  na  své  zahradě  na  Slovensku.  Chtěl  mít  doma  strom,  jenž  by  mu  přítele  Nickyho připomínal,  vyzařoval  jeho  energii,  charismatickou  lidskost  a  nezdolnost.  Snažil  se  pět  let. 

 

 

Sir Nicholas Winton 28.10.2014 převzal nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Na fotografii s moruší, kterou věnoval pražské Botanické zahradě.

 

Dle Wintonova  hesla  „Každé věci, které je fundamentálně možné dosáhnout, se dosáhnout dá, pokud do toho člověk vloží dostatek umu a energie“, Patrik Pašš rok co rok odebíral rouby, ale bezúspěšně. Nakonec  si  pozval  botanika  prof.  Ivana  Hričovského  a  Stanislava  Strošku,  předního  slovenského odborníka  právě  na  moruše.  V  březnu  roku  2010  odebrali  společně  celkem  dvacet  roubů,  které letadlem  přepravili  na  Slovensko.  Přežily  a  zakořenily  pouhé  tři.  Jeden  zdobí  zahradu  Stanislava Strošky, druhý pak roste u  Patrika  Pašše.  „Každé  ráno  i  cestou  do  práce  moruši  pozdravím,  pohladím  ji  a  popřeji  Nicholasi Wintonovi štěstí a zdraví,“ říká Patrik Pašš.To, že trojské botanické zahradě předá právě moruši černou, Nicholas Winton netušil. Původním stromem, který se měl stát součástí projektu Kořenů osobností, byl cedr. Pak se ale v hlavě Wintonovy dcery Barbary zrodil nápad, jak svého otce překvapit. Nechali jsme tedy ze Slovenska na Pražský hrad tajně přepravit onu třetí moruši, již dojatý sir Nicholas Winton s obrovskou radostí zahradě daroval. Strom vypěstovaný s úctou a láskou tak brzy zakoření v srdci Evropy, odkud se podařilo skromnému hrdinovi, jak se Wintonovi také říká, zachránit před nacismem šest set šedesát devět židovských dětí.

 
  • Mathias Matteo 26.06.22, 16:46

    Rozbalit 1. christopher09kimberly@gmail.com

  • Mathias Matteo

    My purpose out here today is to share this article about how Dr Adoda helped me in getting back my EX-WIFE who left me with the kids also 6months ago. I tried all I could to make her see reasons with me so that we can continue our relationship but she denied me. I searched properly for help on how to make relationship work and be better after a breakup and I saw different reviews of Dr Adoda how good and powerful in reuniting broken lover back and save Relationship/Marriage and I insisted on giving it a try by contacting him via what's app on (+2348112825421). He gave me reason to live again and he prepared a ( Reconciliation Love Spell ) and told me that my Ex-WIFE will come back to me within 48 hours. Can you believe it, my EX-WIFE came back to me and our 3Years Anniversary will be held Soon. Contact him now!!! if you need any help. Email: adodalovespelltemple440@gmail.com Eternally grateful Adoda I highly recommend

    View more on YouTube: youtu.be/B279mkEo_C4

 
Profil blogu
Profil sekce "Ze společnosti"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:22

Přístupů:
366759

RSS:
Toplist