V pasti (ne)zdravých potravin

- V pasti (ne)zdravých potravin
Rubrika:  Zdravá

V pasti (ne)zdravých potravin

04.05.23, 00:00, autor: Černovláska
Ve snaze prospět svému zdraví nebo postavě pácháme občas pravý opak. Jsou potraviny a nápoje se zdravou pověstí opravdu tak zdravé? Ani náhodou. Pijete dietní colu, pojídáte müsli tyčinky a kupujete výhradně nízkotučné jogurty v domnění, že děláte něco pro své zdraví? Možná jste uvízli v pasti rádoby zdravých potravin, které však zdraví nikterak neprospívají nebo dokonce škodí. Které to jsou?

Čtenost -   Diskuze: (6
 

To nám poradila výživová specialistka Eva Simmerová za serveru pro Zdravé hubnutí.

 

1. Müsli tyčinky
Müsli tyčinky jsou prospěšné hlavně díky vysokému obsahu vlákniny, vyššímu podílu vitaminů a minerálů, ovšem nelze říci, že jsou nízkokalorickou potravinou. Stačí se podívat na energetickou hodnotu a lehce zjistíme, že její množství je jen nepatrně nižší než u běžných cukrovinek. To samé platí i pro obsah tuku.
„Pozor, při redukci váhy mohou způsobit i pravý opak,“ upozorňuje Eva Simmerová. „Je důležité pečlivě sledovat složení a kalorickou hodnotu. Většině tyčinek totiž vévodí cukr a tuk a některé se kalorickou hodnotou rovnají třeba i běžnému obědu. Základem by měly být ovesné vločky, dále pak ovoce, ideálně slazené sirupem, např. javorovým. Ideální kalorická hodnota by neměla překročit 1500 Kj na 100 g výrobku.“

 

2. Nízkotučné jogurty
Tajemství nízkotučných jogurtů tkví pouze v tom, že obsahují menší podíl tuku, někdy dokonce neobsahují tuk vůbec, což ale samo o sobě nezaručuje, že jsou zdravé. Dokonce mohou vinou své netučnosti být občas i v rozporu se zásadami zdravé výživy.
„Jejich konzumace není správná a nepatří do zdravého jídelníčku, ani pokud chceme hubnout. Tím, že tělu naprosto omezíme tuky, naopak uškodíme, některé vitamíny jsou totiž rozpustné např. pouze v tucích,“ říká výživová poradkyně. „Nízkotučné jogurty navíc obsahují škroby, sladidla, dochucovadla a jiné další umělé a pro tělo těžce stravitelné složky. Optimální množství tuku v jogurtu je 3–5 % na 100g výrobku,“ doporučuje Eva Simmerová.


3. Cola light
Ideální je naprosto si odvyknout pít jakékoliv slazené a ochucené limonády a dát přednost čisté vodě, ovocným, bylinkovým a zeleným čajům, v malém množství ovocným šťávám a minerálním vodám. Eva Simmerová dodává: „Pokud ale máte pro Coca Colu slabost, omezte její konzumaci na minimum a pijte raději tu pravou a ne light. Cola light totiž obsahuje náhradní sladidla, která nejsou pro tělo prospěšná a mohou mít i neblahý vliv na naše zdraví.“
Výrobci limonád testují nové nízkokalorické sladidlo stevia. Coca-Cola jej chce začít používat už příští rok, a to i v Česku. Sladidlo z jihoamerické byliny, které čerstvě schválila EU, může zčásti nahradit cukry ve slazených nápojích. Hlavní výhoda: žádné kalorie ani žádné umělé chemikálie.
Umělého sladidla aspartamu v light verzích se však Coca-Cola nevzdá. Mimo jiné proto, že je levnější. Zákazník by tak měl v budoucnu mít možnost vybrat si sladidlo umělé či přírodního původu.

 

4. Sušené ovoce

Ovoce a zelenina jsou pro zdraví člověka velmi důležité. Obsahují potřebné vitaminy, minerály, antioxidanty, vlákninu a řadu jiných prospěšných látek. Mnohem lepší však je, pokud si je dopřejete čerstvé, nikoliv v jejich upravené podobě. V sušeném ovoci sníme plno cukru.
„Proč konzumovat sušené ovoce, když je nám celoročně v obchodech k dispozici ovoce čerstvé, které je bohaté na vitamíny? Nejen, že sušené ovoce ztrácí vitamíny, ale navíc další nevýhodou je síření oxidem siřičitým, který může mít nežádoucí reakce projevující se zrudnutím a otokem hrdla, svěděním úst a pokožky, průjmy, popřípadě astmatem,“ varuje výživová specialistka.
Navíc, v sušeném ovoci je vysoký obsah cukru. Sušené ovoce nás tak trochu klame. Neuvědomujeme si totiž, že jen několik kousků má tolik cukru jako například půl kila čerstvých plodů. Takové množství čerstvého ovoce bychom ale normálně vůbec nesnědli.


5. Pečivo jakoby celozrnné
Jestliže se pečivo jmenuje sedmizrnné, cereální, tmavé, fit, vícezrnné, neznamená to ještě, že je celozrnné. Ani to, že vypadá tmavě a má semínka nebo vločky, celozrnnost nezajišťuje. Celozrnné pečivo je totiž vyrobeno z celozrnné mouky.
Většinou ani jedno pečivo, které si můžete koupit normálně na kusy do sáčku, není celozrnné. Tmavé je proto, že je barvené karamelem, ale jinak je to normální bílá houska. Jediný způsob, jak to zjistit, je vyžádat si soupis složení výrobku, který musí být na prodejně k dispozici. Jen podle toho poznáte, zda se jedná o celozrnné pečivo.
„O celozrnné pečivo se jedná pouze, pokud na prvním místě ve složení výrobku je uvedená celozrnná mouka (žitná, celozrnná či pšeničná celozrnná). Proto je lepší kupovat pečivo balené, protože si můžete přečíst složení na druhé straně a hned víte, co kupujete,“ vysvětluje Eva Simmerová.6. Rýžové chleby a další extrudované potraviny
S trvanlivými potravinami typu knäckebrot, rýžové chlebíčky, burisony, cornflakes nebo snídaňové cereálie je to poněkud jiné než s kvalitním celozrnným pečivem. Tyto potraviny obsahují málo vody, proto je v nich energie více koncentrovaná (kolem 1500 kilojoulů a více na 100 gramů) a mají také vysoký glykemický index. Ten udává rychlost, kterou tělo zpracuje glukózu z dané potraviny. Jeden kousek je lehoučký a působí, jak bychom nic nejedli, tudíž málokomu postačí jen pár plátků s odpovídajícím množstvím energie.
„Právě pro tento nízký sytící efekt a vysoký glykemický index knäckebrot a rýžové chlebíčky nejsou vhodné nejen při redukci, ale ani při udržování hmotnosti. Glykemický index rýžového chleba je dokonce vyšší, než má čokoláda. Tyto potraviny jsou proto spíše vhodné na rychlé doplnění energie po namáhavém tréninku u sportovců nebo po náročné fyzické práci,“ vyvrací další ze zažitých představ Eva Simmerová.

 
Zdroj: Vitalia.cz, Archív 2012
 • Eva 23.06.21, 22:08

  Rozbalit 1.

 • Eva

  Podle mě to je v dnešní době hodně těžké, všude je tolik různých potravin, že člověk se ztrácí v tom, co zdravé je a co není. Když já jsem se snažila něco zhubnout a jíst zdravě, tak jsem vyzkoušela nějaké hubnoucí nápoje. Potom jsem ale zjistila, že jsem svému zdraví spíše uškodila. Takže teď se bojím něco dalšího vyzkoušet.

 • Radka 24.06.21, 22:33

  Rozbalit 2.

 • Radka

  Já jsem o zdravém stravování začala přemýšlet asi před rokem a řídím se tím, že jím jen přírodní produkty, žádné zázračné nápoje plné chemie. Pokud nevíte, jak začít, tak určitě doporučuji nenásilnou formu, třeba kimchi každý den. Kimchi je pikantní salát z kvašené zeleniny a patří mezi 5 nejzdravějších potravin na světě. Kimchi si prostě a jednoduše přidáte jako salátek třeba k večeři a hned uděláte něco pro svoje zdraví.

 • Eva 25.06.21, 14:52

  Rozbalit 3.

 • Eva

  O kimchi jsem ještě neslyšela, ale zní to velmi zajímavě. Kde se to dá koupit a odkud se to vlastně vzalo?

 • Radka 26.06.21, 23:27

  Rozbalit 4.

 • Radka

  Kimchi pochází z Jižní Koreje, která platí za vzor zdravého životního stylu. Já kimchi kupuji vyráběné přímo v Česku z lokálních surovin, a to z internetového obchodu kimchiclub .cz. Jejich produkty jsou bez lepku a některé i veganské.

 • Hanysek 21.10.21, 19:13

  Rozbalit 5.

 • Hanysek

  Podle mě je důležité příliš nelpět na tom, jestli je něco zdravé nebo ne. Není nic špatného na tom si občas dát nějaké to nezdravé jídlo. Musí to být ale vyvážené. Co se těch zdravých jídel týče, tak já třeba úplně miluji semolinové těstoviny. Málokdy je mají v obchodě, takže je většinou objednávám tady: https://www.potravinyarax.cz/semolinove-testoviny/ Ty jejich jsou podle mě nejlepší.

 • Jana 27.02.24, 22:55

  Rozbalit 6.

 • Jana

  Jíst nezdravě a celkově i tak žít je z dlouhodobého hlediska opravdu špatně. Myslela jsem si, že se mi nemůže nic stát, že jsem silná. Ale když dlouho žijete nezdravě, tak to potom už na sobě pocítíte. Tedy hlavně na zdravotním stavu. Proto jsem si už pak jednoho dne řekla opravdu dost... A začala jsem žit zdravěji. Tedy více pohybu a hlavně zdravě jíst. Já jsem si kvůli pravidelnému pohybu pořídila dokonce i chytré hodinky. Chytré hodinky, které mi dokáži vše hlídat a hlavně zapisovat do aplikace v telefonu. Díky tomu mám přehled co jsem za každý den splnila a co bych taky ještě splnit měla. Pokud by se chtěl někdo inspirovat, tak mohu doporučit se na chytré hodinky podívat u armodd.cz Koupíte je za opravdu fajn cenu a s mega nabídkou funkcí, které se dají různorodě využívat.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2094669

RSS:
Toplist