Užitečné rady na dovolenou v Turecku

- Užitečné rady na dovolenou v Turecku
Rubrika:  Úspěšná

Užitečné rady na dovolenou v Turecku

17.08.12, 07:09, autor: LadyAnn
Není země jako země. Na co jsme zvyklí doma nebo v centrální Evropě, nemusí zejména v zemích směrem na východ a jih projít bez povšimnutí. Spolu s Tatianou Polákovou, specialistkou na letní dovolené z Neckermann CK, jsme vytipovali 4 specifika, o kterých byste měli vědět, pokud se chystáte na dovolenou do stále navštěvovanějšího Turecka. Vyhněte se nepříjemnostem, faux pas, nebo dokonce i pokutám.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Respektujte místní zvyky v odívání

„Turci se oblékají v podstatě velmi evropsky. Muži chodí zpravidla v dlouhých kalhotách a košilích s dlouhým rukávem, nezřídka kdy doplněných sakem a kravatou. Ženy se oblékají většinou do šatů a zřídkakdy odhalují nějakou část těla kromě obličeje. Uvolněnější pravidla oblékání se praktikují jen v Istanbulu a moderních letoviscích,“ říká Tatiana Poláková, Neckermann CK. Etiketa se však zpřísňuje v období ramadánu a pro chování na posvátných místech jako je mešita. Muži i ženy by měli do mešity vstupovat se zahalenými koleny a rameny. U žen je pak nutná pokrývky vlasů. V Turecku a dalších muslimských zemích si místní ženy nemohou odložit vrchní díl plavek a dodržovat tento zvyk doporučujeme i našim turistům.

 

 

Vyhněte se intimnostem a některým gestům na veřejnosti

„Intimnosti patří spíše do soukromí než na veřejnost. V muslimských zemích to platí dvojnásob. Turecko se řadí mezi tolerantnější země, a tak se nemusíte obávat přísných postihů za pohoršující chování. I když stále platí všeho s mírou. Vodění za ruce a letmé polibky ano, ale větší důvěrnosti by mohly vyvolat rozruch,“ říká Tatiana Poláková, Neckermann CK. „Co se týká gest, tak za velmi neslušné považují v Turecku zvednutý ukazováček, jehož význam lze přirovnat ke vztyčenému prostředníku v našich zeměpisných šířkách,“ dodává Poláková.

 

 


Yasmin resort (FOTO: Neckermann.cz)

 

 

V dopravě „žádná“ pravidla neplatí

„Turecko patří mezi země s nejvyšším počtem dopravních nehod. Věnujte proto zvýšenou pozornost ostatním účastníkům silničního provozu, ať už sedíte za volantem nebo jste chodec,“ říká Tatiana Poláková. „V Turecku jsou sice podobné silniční předpisy jako v ČR, nicméně se nedodržují a často je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“. Turečtí řidiči o sobě dávají vědět nejen troubením, ale i světelnou signalizací. „Ta však neznamená dávání přednosti, ale právě naopak říká  - Pozor, teď jedu já!,“ upřesňuje Tatiana Poláková, Neckermann CK.

 

 

S rýmou raději ke stolu nesedejte

Za velkou netaktnost se v Turecku považuje například smrkání u stolu, pokud jste ve společnosti. Nebo pokud jste zvyklí dávat pohodlně nohu přes nohu, tak se pokuste tomuto zvyku u stolu vyvarovat. V arabských zemích se považuje za velmi urážlivé ukázat podrážku boty. Urazit byste také mohli obsluhu v restauraci příliš malým spropitným. To spíš nic, než málo. Při větší útratě představuje běžné spropitné 10 % z konečné částky. U menšího účtu se rozumně zaokrouhluje směrem nahoru. Za vyjádření spokojenosti s pokrmem se považuje v Turecku říhnutí.

 
Zdroj: TZ
 • Alena 19.08.19, 22:58

  Rozbalit 1. Dovolená

 • Alena

  Tyjo, právě Turecko jsme měli na letošní prázdniny naplánované, ale bohužel to z finančních důvodů nevyšlo. Škoda. Děti se tam hrozně těšily. Bavili jsme se ale s mužem o tom, že bychom jim to mohli zkusit vynahradit alespoň nějakou takovou menší dovolenou někde v Čechách. Ideálně bychom mohli jet třeba někam stanovat. Můj manžel má totiž takový velký stan z https://armik.cz/ který už dlouho nevyužil. V tom bychom se pohodlně vyspali všichni a ještě bychom díky tomu ušetřili za ubytování. :-)

 • Renča 29.09.19, 16:35

  Rozbalit 2.

 • Renča

  Zrovna v Turecku jsme se byli podívat letos a neskutečně se nám tam líbilo. Určitě bych se tam někdy ráda zajela podívat znovu. Jen tak mimochodem, pokud by se tam někdo z vás také chystal, tak bych měla určitě jeden tip - nezapomeňte si sjednat nějaké pořádné cestovní pojištění. My ho například letos vybírali podle tohoto srovnávače https://www.porovnej24.cz/cestovni-pojisteni a spokojenost. :)

 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
877817

RSS:
Toplist