Tukové "pneumatiky" jsou životu nebezpečné, varují lékaři

- Tukové "pneumatiky" jsou životu nebezpečné, varují lékaři

Nadbytek tuku kolem pasu významně zvyšuje riziko předčasného úmrtí, i pokud je celková tělesná hmotnost v normě, varují britští lékaři.

 

Výzkum zahrnující 360 000 lidí z devíti evropských zemí ukázal, že objem kolem pasu je velmi významný indikátor předpokládané délky života.

 

Každých 5 cm navíc zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 13 až 17 procent. Měření objemu pasu je proto lékařům doporučováno jako levná a jednoduchá metoda vyšetření celkového zdraví.

 

Souvislost mezi tukem kolem pasu a zdravotními problémy je známá již déle, ale nová studie zahrnující přes čtvrt milionu lidí tuto teorii dále potvrdila. Jak uvádí BBC, standardní měření obezity pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI) se sice i nadále dá považovat za dobrý způsob, jak předpovídat různé zdravotní problémy, například srdeční choroby a nebezpečí rakoviny, ale poměr šířky pasu a boků je velmi dobrý ukazatel toho, kdo je těmito zdravotními problémy nejvíce ohrožen.

 

Studie zjistila, že jsou i lidé, jejichž tělesná váha je naprosto normální, ale přesto mají nadprůměrně široký pas, se vystavují značnému riziku předčasné smrti. Extrémní případ jsou muži, kteří mají v pase více než 119 cm - ti umírají předčasně dvakrát častěji než muži, kteří mají v pase 80 cm nebo méně.

 

Podobně i ženy, které mají v pase více než 99 cm, umírají mnohem dříve, než ženy s pasem pod 65 cm průměru.

 

Pokaždé, když si musíte popustit pásek o 5 cm, znamená to, že se u vás riziko předčasného úmrtí zvyšuje o 17 procent pokud jste muž, nebo 13 procent, jste-li žena.

 

"Překvapilo nás, jak velký efekt má velikost pasu na lidské zdraví a předčasnou smrt," říká doktor Elio Eboli z Imperial College London, a dodává: "Dobrá zpráva je, že nemusíte podstupovat žádné nákladné testy, abyste zjistili, jak je na tom vaše zdraví v tomto ohledu - změřit si pas a boky nestojí skoro nic."

 

ANKETA: Měříte se kolem pasu?

Hlasuj pro možnost Ano

Celkem: 11 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Korzo
 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
288265

RSS:
Toplist