Trestní odpovědnost od 14 let!

- Trestní odpovědnost od 14 let!
Rubrika:  Novinky


 

Hranice trestní odpovědnosti se má podle nového trestního zákoníku, který dnes schválila sněmovna, snížit z 15 na 14 let věku. Za nejzávažnější trestné činy má hrozit delší vězení. Díky novým alternativním trestům by do věznice nemuseli lidé například za drobnou krádež. Zákon, který nyní dostane k projednání Senát, se má začít uplatňovat od roku 2010.

 

Nový kodex má celkově modernizovat české trestní právo a nahradit dosavadní normu, která byla přijata v roce 1961 a dosud byla jen novelizována. "Je to historická chvíle," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Česká republika potřebuje moderní trestní právo, které bude lépe chránit zájmy našich občanů, lépe bude chránit jejich životy, zdraví, čest a majetky," podotkl ministr s tím, že přijetí nového trestního zákoníku ovlivní život každého občana.

 

Novinářům řekl, že snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let nepovažuje za velký problém, protože stejný věkový limit mají i jiné země EU, například Německo nebo Slovensko. Za klíčové považuje zpřísnění postihu trestných činů proti životu a zdraví. "Dnes je možné za vraždu uložit trest 15 let, nově to bude 20 let," uvedl jako příklad.

 

K ministrovi se připojil za opoziční sociální demokraty jejich poslanec Jeroným Tejc. "Potřebujeme nový trestní zákon, proto jsme byli a jsme i v tuto chvíli ochotni ke kompromismům," uvedl. Podle něj je zákoník ze čtyř pětin totožný s normou, kterou předkládala vláda v čele s ČSSD. Ta však v předvolebním období nebyla přijata.

 

Tejc ocenil, že zákoník byl schválen ústavní většinou, která představuje minimálně 120 poslanců. "Že pravděpodobně nedojde ani po dalších volbách, ani možná za deset nebo 15 let k dalším změnám, to je určitě pro trestní právo dobře," řekl novinářům.

 

Nový zákoník trestné činy rozlišuje na přečiny a zločiny. Do první kategorie mají patřit nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, za které by hrozilo až pětileté vězení. Ostatní trestné činy mají patřit mezi zločiny, přičemž zvlášť závažnými budou ty, za které by hrozilo deset let vězení. Vládní návrh počítal s tříletou a osmiletou hranicí délky vězení, sněmovna ji ale o dva roky posunula.

 

 

 

ANKETA: Souhlasíte se snížením hranice trestní odpovědnosti?


Celkem: 29 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: ČTK
 • Neregistrovaný 15.11.08, 01:38

  Rozbalit 1. Ano

 • Neregistrovaný

  Alespoň budou Cikáni posílat na čóres čávata míň.

 • Neregistrovaný 15.11.08, 01:41

  Rozbalit 2. erikaa

 • Neregistrovaný

  ne , jsou to opravdu ještě děti

 • Neregistrovaný 15.11.08, 01:50

  Rozbalit 3. Znužívání

 • Neregistrovaný

  Alespoň je nebudou Cikáni zneužívat k (bez)trestné činnosti.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
296598

RSS:
Toplist