Trápí vás nespavost?

- Trápí vás nespavost?
Rubrika:  Zdravá

Trápí vás nespavost?

10.05.22, 00:00, autor: Plavovláska
Průměrný člověk by měl spát 7 - 9 hodin denně. Jenže velká část dospělých lidí spí méně, někdy i méně než 6 hodin denně. Většinou proto, že déle spát nemohou, ale pokud takto "nespí" déle, mohou si způsobit spánkovou poruchu zvanou nespavost. Je zoufalé převalovat se v posteli, či přecházet tichým bytem a nemoci "zabrat". Nakonec se uchylují k práškům na spaní. Zkuste dřív, než si je půjdete k lékaři předepsat, naše osvědčené recepty.

Čtenost -   Diskuze: (24
 

Nespavost může být způsobena mnoha nejrůznějšími faktory. Vedle toho, že si ji způsobíme sami vlastní nesprávnou životosprávou tím, že tak dlouho nespíme, až nakonec nejsme spát schopni, se může jednat také o průvodní jevy onemocnění, či nespavost vyvolanou stresem.

 

Pokud usínáme dobře, ale budíme se v noci, většinou mezi půlnocí a třetí hodinou nad ránem, jedná se zpravidla o účet našho organismu za těžké jídlo před spaním. V tuto dobu totiž játra zpracovávají svou denní dávku tuků a pokud jsme je přetížili těžkým jídlem, pak nás jejich hektická noční činnost probudí. Není tedy věcí "štíhlé linie" jíst večer lehká jídla, ale vyloženě věcí příjemného odpočinku a kvalitního spánku.


Co tedy před spaním jíst?

Naprosto nedietně lidstvem staletí odzkoušené uspávadlo je kousek něčeho sladkého půl hodiny před spaním. Nejčastěji se doporučuje banán, který se velice často vyskytuje i jako rada na dobrý spánek v lidovém léčitelství. Banány navíc upravují zažívání, zbavují organismus jedovatých látek, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitní systém atd. Podobný žádoucí uspávací účinek mají i další lehčí sladkosti v množství do 30 g. Například musli tyčinka, sladký popkorn, čtvereček čokolády či sušené ovoce - křížaly.


Rychlý banánový spací dezert

1 banán

1 lžička medu

2 lžíce jogurtu nebo zakysané smetany

citronová šťáva

ořechy na posypání

Banán rozmačkáme vidličkou, zakápneme citronem a smícháme s medem a jogurtem (smetanou). Dáme do misky a posypeme ořechy.

 

 

Vyvarujte se:

- Těžkých tučných jídel, vyvolává noční můry a nespavost.

- Pití kávy, čaje a dalších nápojů, které obsahují kofein nebo tein a to už od odpoledne.

- Alkohol je další ničitel spánku. I když se vám zdá, že pod vlivem alkoholu usnete rychle, pak vězte, že alkohol znemožňuje fázi hlubokého spánku, který je bezpodmínečně nutný pro odpočinek organismu. Proto se po takovém alkoholovém spánku ráno probouzíte unavení, neodpočatí a s bolestí hlavy.

 

 

Co před spaním pít?

Ačkoliv jsme jen o pár řádků výše alkohol striktně pomluvili, pak vězte, že malá sklenička červeného vína před spaním naopak působí velmi příznivě, ale raději se k ní neuchylujte, nejste-li si jisti, že zůstane jen při této jedné malé skleničce.

 

 

Kakao, mléčné koktejly

Hrníček teplého kakaa či mléčného koktejlu je  k nezplacení. Velice často to můžeme vidět v amerických  filmech, že  lidé, kteří nemohou v noci usnout, se potkají v kuchyni a vaři si právě kakao. Cukr obsažený v těchto nápojích umožňuje absorbovat mozkovým buňkám  z krve více tryptofanu, který je obsažen v mléčné bílkovině. V mozku se pak tryptofan přemění na uklidňující chemickou látku - serotonin.

Proto se také doporučuje pít kakao třeba při stresu, vypjatých životních situacích nebo jen při nervozitě.

 

 

 

 

Robert Haas ve své knize Jezte chytře, myslete chytře doporučuje:

 

Vypínací horký punč

500 ml horkého mléka

1 banán

1 lžíce medu

mletá skořice

Horké mléko, banán a med rozmixujeme v koktejl, který posypeme skořicí. Pijeme hodinu před spaním.

 

 

Pajorův koktejl

250 ml horkého mléka

1 lžička medu

několik kapek tinktury kozlíku lékařského

 

 

 

Bylinkové čaje

A v neposlední řadě jsou to bylinkové čaje, které na rozdíl od čajů z listů čajovníků naopak dobrý spánek navozují a posilují. Na dobrý a kvalitní spánek se zpravidla doporučují čaje z kozlíku lékařského, meduňky, lipového květu, černého bezu, heřmánku, fenyklu a máty peprné. Čaje sladíme vždy medem a pijeme půl hodiny před spaním.

 

Fenyklový mléčný nápoj

250 ml mléka

1/2 lžičky fenyklových semínek

1 lžička medu

 

Mléko s fenyklem svaříme, poté scedíme,  zchladíme, dosladíme medem a pijeme půl hodiny před spaním.

 

 

 

"Šláftruňk"

Jedná se o starý recept, který sice já nijak nedoporučuju (protože obsahuje alkohol), ale osvědčoval se po celá staletí v mnoha domácnostech. Je ovšem pravdou, že onen tzv. "šláftruňk" znamenal skutečně skleničku velikosti náprstku těsně před spaním.

 

2 hrsti čerstvých listů máty peprné

250 ml vodky (ve starých receptech se píše "špiritusu")

250 ml vody

200 g mletého cukru

Listy máty nadrobno nakrájíme, vložíme do lahve a zalijeme vodkou. Dobře uzavřeme na necháme na slunci 4 dny kvasit. Poté přecedíme, doplnime svařeným a vychladlým roztokem cukru ve vodě, slijeme do lhave, uchováváme na chladném místě. Pijeme doušek před spaním.

 

 

 

Chmel

Ačkoliv to tak nevypadá, jelikož chmel (!), ale opravdu nebudu na dobrý spánek doporučovat pivo. Ale chmel jako takový skutečně uklidňující účinky má. Už i jeho vůne stačí k dobrému a kvalitnímu spánku. Stačí si dát váček se sušeným chmelem pod polštář. Nebo si uvařit spací nápoj, jehož základem právě chmel je.

 

Čaj na vydatný spánek I

30 g chmelových šištic

20 g meduňky

20 g heřmánku

Jednu lžičku této směsi zalijeme šálkem vařící vody, necháme 5-10 minut louhovat. Pak slijeme a pijeme šálek před spaním.

 


Čaj na vydatný spánek II

30 g chmelových šištic

20 g heřmánku

10 g natě srdečníku

Jednu lžičku této směsi zalijeme šálkem vařící vody, necháme 5-10 minut louhovat. Pak slijeme a pijeme šálek před spaním.

 

 

 

Několik rad na závěr

 

- Nejezte večer těžká jídla. Pokud máte hlad tak po 18 hodině jezte zeleninu, ovoce a jogurty

 

- Nepijte už od odpoledne kávu, klasický čaj, alkohol a nekuřte

 

- Choďte spát v pravidelném konkrétním čase

 

- Před spaním si dopřejte krátkou procházku, nebo si aspoň pořádně vyvětrejte

 

- Půl hodiny před spaním zapalte aromatickou lampu s vůní levandule. Až půjdete spát lampu zhasněte a vyvětrejte.

 

- Neusínejte při puštěné televizi nebo rádiu

 

- Pokud "nezaberete" zkuste nejdříve myslet na něco velmi příjemného. Pak zkuste počítat ovečky - možná se usmíváte, ale ono to osvědčené je a funguje to. Pokud je vám počítání oveček žinantní, zkuste si přehrát v mysli celý váš den od probuzení krok za krokem. Má to hned dva efekty, kromě onoho uspávacího si tím i trénujete paměť.

 

- Pokud neusnete do půl hodiny po uložení se k spánku, nezůstavejte se převalovat v posteli. Vstaňte, jděte si uvařit kakao, zajděte si ho vypít na balkon nebo do zahrady. Pak si vemte milou knížku a jakmile ucítíte příjemnou únavu jděte si opět lehnout.

 

 

Archív 2009

 

 

Přečtěte si také:

Trápí vás premenstruační syndrom?

Trápí vás chřipka?

Trápí vás bolest kloubů?

Trápí vás bolest zad?

Trápí vás bolest hlavy?

 

ANKETA: Vaříte si kakao, když nemůžete spát?

Zdroj: Jarmila Mandžuková: Co jíst (pít) když ...
 • Robin Hudeček 16.08.16, 22:39

  Rozbalit 5. Meduňka

 • Robin Hudeček

  Dlouhou dobu jsem vše řešil Hypnogenem, ale nedoporučuji. Ted využívám přírodní věci jako je meduňka, heřmánek, šalvěj a různé produkty z nich. Více je popsáno například v tomto článku: http://www.originalatok.cz/nespavost/ a za mě mohu jen doporučit, hypnogen je návykový.

 • Reenča O. 20.09.16, 16:31

  Rozbalit 6.

 • Reenča O.

  Na neospan nedám dopustit.. jak píšete, není na něm závislost a je přírodní což je velké, ale opravdu velké plus!!! v dnešní době!!! takže neospan užívám a ráno je mi vždy hej! jelikož jsem vyspaná..je to super pomocník na spánek

 • Eliška 27.08.19, 05:13

  Rozbalit 7. matrace

 • Eliška

  Podle mého názoru dobré tipy. Já měla dřív s nespavostí docela velké problémy. Po nějaké době jsem zjistila, že na vině bylo to, že jsem spala na nekvalitní matraci. Tak jsem si místo ní koupila mnohem lepší a dražší ze https://www.studiomatrace.cz/ a od té doby už se s nespavostí tolik nepotýkám.

 • Sapik 26.09.20, 12:05

  Rozbalit 8.

 • Sapik

  Ahojte, mě nejvíce ze všech věcí, které jsem do sebe za svůj život stihla naprat, pomohlo CBD o kterém mi pověděla kamarádka z dětství. Byla to jediná věc, která nebyla nijak chemicky zpracována, respektive nebyly do ní vloženy nějaké extra chemické prvky krom těch nezbytně nutných. Kupovala jsem to mimochodem z https://www.cibdol.cz

 • Libuše 23.02.21, 15:48

  Rozbalit 9. Tuto lampu doporučím

 • Libuše

  Pokud nemůžete za běžného večerního odpoledne usnout, doporučuji vám pořídit si z https://www.livli.cz/produkt/cerna-plynova-lampa-cosi-dome-vyska-45-cm-642793/ tato plnyová “kamna” nebo jak to nazvat. Je to nazvané jako černá lampa, ale spíše to berte jako designový doplněk. Manžel mě tímto dárkem úplně zaskočil, ale nakonec jsem si ji asi po týdnu oblíbila. Jak vidíte, píšu už o lampě nikoliv kamnech.

 • Linda 28.09.21, 22:02

  Rozbalit 10.

 • Linda

  Jak už tu někdo zmiňoval, pokud se člověk chce opravdu dobře vyspat, tak je kvalitní matrace naprostý základ. Chce to ale vyzkoušet si několik druhů, protože každému vyhovuje něco jiného. Když jsem si zkoušela různé druhy matrací, tak mi nakonec nejvíc vyhovovala pěnová, tak jsem si ji objednala z https://www.vesna.cz/matrace a naprostá spokojenost.

 • Žaneta 07.10.21, 11:29

  Rozbalit 11.

 • Žaneta

  S nespavostí jsem bojovala docela dlouho a dokonce jsem užívala i prášky na spaní. Ty mi ale nedělaly moc dobře, takže jsem je vysadila. Kamarádka mi poradila, ať zkusím CBN, že jí to na nespavost opravdu pomohlo. A měla pravdu, CBN olej je opravdový zázrak, který si s nespavostí hravě poradí. Kupuji si to pravidelně z internetových stránek https://www.cbdcko.cz/

 • Jitka 10.10.21, 19:14

  Rozbalit 12.

 • Jitka

  Existuje na lepší spánek i něco lepšího, než nějaké konopí nebo prášky?

 • Anna 18.10.21, 13:15

  Rozbalit 13.

 • Anna

  Pokud se jedná o mé zdraví a mám nějaký problém, tak se vždy snažím to řešit jen pomocí přírodních složek. Kupuji si přírodní tinkturu, která je kombinací bylinek, které zkracují čas k usínání a díky tomu se zase dobře a dlouho vyspím.

 • Jitka 20.10.21, 17:45

  Rozbalit 14.

 • Jitka

  Jakou tinkturu? Opravdu by mě to zajímalo, že bych to také vyzkoušela...

 • Anna 22.10.21, 13:24

  Rozbalit 15.

 • Anna

  Podívejte se na stránky obchodu litlolo.cz, kde prodávají kvalitní kosmetiku a přípravky, které jsou přírodní. Najdete tam právě i tu přírodní tinkturu, která vám dopomůže ke kvalitnímu spánku. Budete daleko více odpočatá

 • Fifina 23.10.21, 20:52

  Rozbalit 16.

 • Fifina

  No, pokud člověka trápí nespavost, tak je docela dobré se zamyslet i nad tím, jestli to, na čem spí je v pořádku. Tím myslím postel a matraci. Myslím si, že špatná postel nebo matrace k nespavosti určitě může přispět. Já například s nespavostí nemám problém od té doby, co jsme si do ložnice pořídili novou postel od https://forrestorigin.cz/

 • Magda Horká 29.10.21, 13:51

  Rozbalit 17. Nespavost

 • Magda Horká

  Neptejte se mě jak je to možné, ale moji nespavost vyřešila kompletní výměna lůžkovin. Předtím jsem spávala ve starých péřových peřinách od mé maminky, nyní jsem si pořídila nové z https://www.ceskeluzkoviny.cz/159-prikryvky-a-polstare a je to úplně jiná pohádka. Řeknu vám takové pohodlí, to se nedá srovnat s těmi zastaralými peřinkami, na které jsem byla zvyklá.

 • Eva 22.11.21, 17:37

  Rozbalit 18.

 • Eva

  Myslíte si, že postel a povlečení nebo tedy jejich kvalita nebo druh mohou ovlivňovat spánek?

 • Jana 23.11.21, 16:41

  Rozbalit 19.

 • Jana

  Celkově to v čem spíte ovlivňuje kvalitu spánku. Dříve jsem spala na rozkládací pohovce, asi 15 let. Přišlo mi to v pohodě. Pak jsem se však stěhovala a koupila si kvalitní postel s kvalitní matrací a hlavně zátěžovou přikrývku, která je tedy opravdu parádní. Spím pod ní klidně 9 hodin v kuse bez probuzení.

 • Eva 24.11.21, 22:02

  Rozbalit 20.

 • Eva

  Zaujala mě ta zátěžová přikrývka. Co to prosím je?

 • Jana 25.11.21, 20:26

  Rozbalit 21.

 • Jana

  Zátěžová přikrývka by měla tvořit zhruba 10% váhy člověka. Podívejte se na stránky obchodu, kde se dá koupit https://www.zoras.sk/cs/produkt/balance-zatezova-prikryvka-pro-dospele/ Váha je rozložena rovnoměrně a dělá to tak tlak všude stejně. Máte pak pocit jako kdyby vás někdo obejmul. Je pod ní krásné teplo a já daleko lépe spím.

 • Darka 27.05.22, 19:28

  Rozbalit 22.

 • Darka

  Bylinné čaje ani kakao bych nejspíš nebyla večer schopná vypít, teplé nápoje si radši dávám dopoledne k práci :-) Co mi ale zabralo na problémy s usínáním je CBD olej, který si vždy před odchodem do postele nakapu zhruba 4 kapky pod jazyk a spím pak jak zabitá :-) Objednávala jsem tyto kapky přes internet a podařilo se mi dokonce najít slevový kupon na webovkách http://kuponozdroj.cz/ , takže se to za těch pár stovek opravdu vyplatilo :-)

 • Eva 27.11.22, 19:55

  Rozbalit 23.

 • Eva

  Nespavost mě trápila několik let. Pak mně můj osobní doktor řekl že bych si měla určitě zlepšit spánek. Doporučil mně jeho využívané https://www.jis.cz/textilni-roletky-den-noc/ textilní roletky které mají také v ložnici. Nevěřila bych že díky tmě se dokážu vyspat tak kvalitně. A také v mém věku je to už co říct.

 • Eva 30.10.23, 08:41

  Rozbalit 24.

 • Eva

  Kvalitní spánek je pro tělo velmi důležitý a nepostradatelný. Je pravda, že jsem také spávala špatně a necítila jsem se díky tomu kolikrát moc dobře. Když jsem si pak koupila chytré hodinky https://www.armodd.cz/armodd-prime-rose-gold-s-kovovym-reminkem/ , které dokáží sledovat kvalitu spánku, tak jsem vše upravila tak, abych se ráno probouzela vyspaná. Ono to má opravdu něco do sebe. Hodinky ale hodně využívám i při sportování.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1921694

RSS:
Toplist